FAS - najpoważniejszy skutek picia w ciąży

Każda ilość alkoholu w ciąży, nawet lampka wina czy piwo może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku, uszkadzając jego mózg lub powodując inne wady wrodzone - alarmują specjaliści. (fot. sxc.hu)
slo

Ok. 10 proc. kobiet przyznaje się do picia alkoholu w ciąży. Tymczasem skutkiem nawet okazjonalnego picia, może być tzw. płodowy zespół alkoholowy (FAS) - uszkodzenie mózgu powodujące trudności w uczeniu, zapamiętywaniu, nadpobudliwość. W piątek obchodziliśmy Światowy Dzień FAS.

Każda ilość alkoholu w ciąży, nawet lampka wina czy piwo może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku, uszkadzając jego mózg lub powodując inne wady wrodzone - alarmują specjaliści.

- Pamiętajmy, że dawka alkoholu, z którą poradzi sobie wątroba dorosłej osoby, niesie za sobą ryzyko dla małego i nie w pełni wykształconego organizmu dziecka. Przyszłe matki powinny unikać wszelkich czynników ryzyka, a podczas ciąży zalicza się do nich także alkohol, niezależnie od tego, w jakich ilościach i okolicznościach jest spożywany, w jakiej dawce, czy w jakim rodzaju napoju alkoholowego - podkreśla konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego Leokadia Jędrzejewska.

DEON.PL POLECA

Z badań OBOP wynika, że wbrew powszechnej opinii, problem picia alkoholu w ciąży nie dotyka tylko tzw. środowisk patologicznych; po alkohol sięgają także wykształcone i dobrze zarabiające Polki - przyznaje się do tego 6 proc. kobiet zarabiających powyżej 4 tys. zł. Najczęściej piją ciężarne o najniższych dochodach, poniżej 2 tys. zł (25 proc. wskazań). Picie w ciąży najczęściej zdarza się matkom najmłodszym - przyznaje się do tego 21 proc. kobiet w wieku 20-24; 11 proc. w grupie wiekowej 25-29 lat, 8 proc. wśród 30-35-latek.

Dzieci te mają problemy z zapamiętywaniem i wykorzystywaniem zdobytych informacji, źle się uczą, mają problemy emocjonalne, nie panują nad impulsami, nie odnajdują się w społeczeństwie. Miewają niekontrolowane napady złości, mają skłonność do uzależnień i depresji, są lękliwe i podatne na manipulację. Ok. 80 proc. z nich wychowuje się poza rodzinami biologicznymi. Jako dorośli mogą popadać w kłopoty z prawem i nadużywać alkoholu.

Badania OBOP zostały przeprowadzone na zlecenie Związku Pracodawców "Polski Przemysł Spirytusowy" (ZP PPS), który od 2008 r. prowadzi kampanię na rzecz walki z FAS "Lepszy start dla Twojego dziecka". Partnerami kampanii są m.in. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Polskie Towarzystwo Położnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

FAS - najpoważniejszy skutek picia w ciąży
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.