Labirynty kobiecości i zaproszenie
Kim jest kobieta? Jaka jest jej rola w dzisiejszym społeczeństwie? Jak uniknąć stereotypowego myślenia o kobiecości? Czy kobiecość da się dziś rozpatrywać bez kontekstu ideologicznego i politycznego ? Czy w ogóle może być ona przedmiotem jakiegokolwiek badania? Jak oddać jej złożoność i niesprowadzalność do sumy poszczególnych elementów? Pytania te, to zaledwie mały przyczynek do głosu w sprawie kobiecości, a meandry współczesnego o nią zapytywania są wciąż niezgłębione.
Tematyka kobiecości jest nadal żywa i domaga się pochylenia nad nią, pamiętając przy tym, by nie utracić wielości perspektyw, która może uratować studia o kobiecości z ideologicznego impasu. Jak zatem badać kobiecość? Jeśli jest ona złożonym fenomenem, metody opisywania kobiety i kobiecości powinny być różnorodne, wskazując tym samym na ich zasadniczą nieredukowalność do jednego, zamkniętego obrazu. Z badaniem kobiecości wiąże się wszak ryzyko, m.in. różnego rodzaju redukcjonizmów dokonywanych przy jej opisywaniu, ale także popadnięcia w sceptycyzm, dotyczący samej możliwości zajmowania się kobiecością. Jak więc mówić o kobiecości nieideologicznie, nieredukcjonistycznie i bez zbędnej podejrzliwości? Czy jest to w ogóle możliwe, czy też skazani jesteśmy na schematyczne poruszanie się w obszarze tego tematu?
Interdyscyplinarna konferencja pt. "Portret kobiety. Inspiracja - Tożsamość - Kreacja" ma być próbą odpowiedzi na liczne z pytań, które stawia nie tylko współczesność, ale i przeszłość. Odpowiedzi te będą prezentować szerokie spektrum możliwych opisów fenomenu kobiety, przy jednoczesnym zachowaniu tajemnicy kobiecości.
Już sam tytuł konferencji pokazuje, iż opis pozostaje zaledwie opisem: portret tworzony przy pomocy różnorakich narzędzi, zawsze będzie jedynie portretem - nie sposób wszak uchwycić wszystkich perspektyw na jednym płótnie. Portret może być wykonany różnymi technikami; ten, do którego tworzenia zapraszają organizatorzy konferencji ma być swoistym kolażem, gdyż im więcej punktów widzenia, tym więcej wymiarów, które pozwolą na oddanie pełniejszego, a zarazem bardziej otwartego portretu kobiety.
***
Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa "Portret kobiety. Inspiracja - Tożsamość - Kreacja" odbędzie się 7 marca 2013 roku w Akademii Ignatianum w Krakowie i jest organizowana przez Koło Naukowego Doktorantów "Ignis" Akademii Ignatianum w Krakowie oraz Wydział Filozoficzny Akademii Ignatianum . Termin przesyłania zgłoszeń i abstraktów upływa 31 grudnia 2012 roku. Zgłoszenia oraz wszelkie pytania należy kierować na adres e-mail: ignis.doktoranci@poczta.fm. Więcej informacji na stronie: http://www.ignatianum.edu.pl/portret-kobiety-page_1593.html
Skomentuj artykuł