Jesteś panem swojego życia?
Jeśli sądzisz, że potrafisz coś zrobić, masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz - również masz rację.
Henry Ford
Czy bylibyście zaskoczeni, gdybyście dowiedzieli się, że wszystko, co do tej pory wydarzyło się w waszym życiu, jest w zasadzie wynikiem waszych działań? Czy przychodzi wam do głowy, że mając setki różnych możliwości, wy sami decydujecie, jak postąpić w konkretnej sytuacji? Czy zgodzilibyście się ze stwierdzeniem, że macie możliwość wyboru tego, co otrzymujecie? Jeżeli tak, to czy nie byłoby rozsądnie uznać, że skoro sami dokonaliście wyboru, możecie zmienić zdanie, a więc także zmienić daną sytuację?
Jakże wielka moc jest zawarta w tym stwierdzeniu! Cokolwiek się wydarzy, zawsze można powiedzieć: "Jestem panem swojego życia". Aby podchodzić do życia z radością i osiągać sukcesy, musimy podtrzymywać pozytywne nastawienie do rzeczywistości, które pomaga realizować to, co dla nas dobre. Umiejętność cieszenia się życiem w znacznej mierze zależy od naszego nastawienia.
Jeśli pozwolimy, aby negatywne myśli zadomowiły się w naszej głowie, ograniczenia, które sami sobie narzucimy, mogą sprawić, że zapomnimy o wolności myślenia. A wtedy co jakiś czas będziemy otrzymywać wiadomość z niewidzialnego, umysłowego więzienia: "Nie możesz tego zrobić. To niepraktyczne. Nie jesteś wystarczająco inteligentny. To będzie za dużo kosztować. Ludzie cię wyśmieją. Jesteś za młody. Jesteś za stary. Stan zdrowia ci na to nie pozwala. To zajmie za dużo czasu. Rodzice na to nie pozwolą. Nie masz odpowiedniego wykształcenia".
Czasami można odnieść wrażenie, że ludzie lubują się w wyszukiwaniu, analizowaniu i wyolbrzymianiu znaków wskazujących na kłopoty. Nietrudno dostrzec otaczające nas nieprzyjemności, jeżeli właśnie w tę stronę kieruje się wzrok. Anne Frank mimo okropności, których doświadczyła podczas drugiej wojny światowej, napisała w pamiętniku, że nadal wierzy, że człowiek z natury jest dobry. Tego rodzaju optymizm pomaga żyć. Nasz świat istnieje już dość długo. Nie możemy zmienić pewnych jego aspektów, które niewątpliwie wywierają wpływ na nasze życie. Jednak każdy człowiek tworzy ważną część rzeczywistości, w której żyje - swój świat wewnętrzny.
Czy jesteśmy gotowi przyjąć ewentualność, że przyciągamy do siebie to, na czym skupiamy myśli? Jeżeli uważamy, że możemy coś zrobić, naprawdę możemy to zrobić; jeżeli uważamy, że nie możemy czegoś zrobić, to rzeczywiście nie możemy.
Życiem nie rządzi wyłącznie przypadek - życie przede wszystkim jest kwestią wyboru. Każdy może być kowalem własnego losu dzięki wolności wyboru myśli, a co za tym idzie może kształtować nawyki i postawy.
Przyjmowane postawy wyznaczają kierunek i określają jakość życia. Ludzie są istotami myślącymi i odczuwającymi. Dzięki sile umysłu zwiększają zdolność doświadczania i osiągania tego, na czym skupiają uwagę. Twórcza moc ludzkiego umysłu to jedno z najsłabiej znanych i rozumianych zjawisk.
A zatem: "Jeśli sądzisz, że potrafisz coś zrobić, masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz - również masz rację".
Więcej w książce: UNIWERSALNE PRAWA ŻYCIA - Sir John Templeton
***
Sir John Templeton, słynny inwestor z Wall Street i filantrop. Poświęcił życie na promowanie otwartości umysłu. Ufundował najwyższą na świecie nagrodę przyznawaną za wybitne osiągnięcia w badaniach duchowości człowieka.
Ludzki umysł działa w zdumiewający sposób. Za pomocą swoich myśli człowiek może kształtować rzeczywistość. Zafascynowany tym faktem John Templeton poznawał myśl filozoficzną, wypowiedzi naukowców, artystów i historyków, oraz literaturę różnych kręgów kulturowych w poszukiwaniu mądrości, która będzie stanowiła zbiór praw życia. Wybrał najlepsze z nich i ułożył w prosty, a jakże inspirujący podręcznik pozytywnego myślenia - zdobądź własny egzemplarz
Skomentuj artykuł