Pierwszy krok do poczucia własnej wartości

(fot. shutterstock.com)
Elżbieta Kalinowska / slo

Poczucie własnej wartości decyduje o jakości życia człowieka. Ludzie coraz częściej zastanawiają się, co zrobić, aby podwyższyć poczucie własnej wartości. Skąd bierze się poczucie wartości i jak można je wzmocnić. Dowiedz się koniecznie!

Poczucie wartości jest nierzadko przywoływane jako powód, dla którego pojawiają się różnego rodzaju problemy natury psychologicznej - trudność w związkach, relacjach z ludźmi, w powstawaniu lęku, agresji, autoagresji, zależności od innych, uzależnień, zaburzeń odżywania, perfekcjonizmu, chronicznego niezadowolenia z życia. Jednak wyjaśnienie, że przyczyną naszych problemów jest brak poczucia własnej wartości nie daje zbyt wielkiego pola do odpowiedzi na pytanie, jak je sobie zrobić.

Nie na wiele też przydaje się wiedza, że poczucie to kształtuje się w dzieciństwie w relacji z rodzicami. Jest to wartościowa wskazówka dla obecnych rodziców małych dzieci, ale dla kogoś, kto jako dorosłych chce poczuć swoją wartość jest to mało użyteczne.

DEON.PL POLECA

W każdej rodzinie można znaleźć coś w zachowaniach rodziców, co mogło przyczynić się do braku poczucia własnej wartości dorosłego człowieka. Często są to rzeczywiste zaniedbania czy błędy, ale bez względu na to, jak to ocenimy, nie mamy możliwości zmiany tego, co już się stało. Na szczęście, choć prawdą jest, że poczucie wartości kształtuje się w dzieciństwie w relacji z rodzicami, to prawdą jest też to, że ono buduje się przez całe życie i jako dorośli sami stajemy się odpowiedzialni za swój rozwój.

Co zatem zrobić aby je mieć?

Jak zwykle w takich razach, gdy pytamy o sposób na coś - "co robić?", "jak sobie poradzić?" musimy najpierw odpowiedzieć sobie bardzo dokładnie na pytanie, jaki ma być efekt "tego robienia", o jakie właśnie pytamy.

Odpowiedź w rodzaju "będę mieć poczucie wartości" jest zbyt ogólna do tego, aby móc znaleźć drogę dojścia do takiego celu. Czym jest dla Ciebie "poczucie własnej wartości", co się musi zmienić w Twojej codzienności, co by pokazało Ci, że masz go teraz więcej?

Jak można rozumieć poczucie własnej wartości?

N. Branden, doktor psychologii, terapeuta i filozof, autor "Psychology of Self-Esteem" stworzył następującą definicję poczucia własnej informacji. Napisał on: Poczucie własnej wartości to skłonność do doświadczania siebie, jako osoby kompetentnej w zakresie stawiania czoła wyzwaniom przynoszonym przez życie, a także zasługującej na szczęście." Ta definicja pozwala wyraźnie oddzielić to, co jest poczuciem własnej wartości od tego, co jest tylko chwilowym, dość powierzchownym zadowoleniem z siebie.

Osoba o niskim poczuciu własnej wartości będzie czasem czuć się silniej, bezpieczniej i bardziej wartościowo. Zazwyczaj jest to związane z jakimiś zewnętrznymi okolicznościami np. czyjąś pochwałą, zainteresowaniem, sukcesem. Są to jednak odczucia krótkotrwałe, ponieważ w głębi siebie osoba taka czuje się jak oszust. Czuje, że dostaje coś, co jej się w zasadzie nie należy.

"Poczucie własnej wartości to skłonność do doświadczania siebie jako osoby kompetentnej i zasługującej na szczęście."

W definicji tej przede wszystkim rzuca się w oczy to, co jest początkiem budowania poczucia własnej wartości, to doświadczanie siebie jako OSOBY.

Ludzie z niskim poczuciem wartości zadziwiająco mało wiedzą na swój temat. Kiedy się rozmawia z kimś takim, można odnieść wrażenie, że lepiej się orientuje w życiu otaczających go ludzi niż w swoim własnym. Są to osoby, które na pytanie co u ciebie słychać odpowiadają - "mój mąż przestał pić" albo "dzieci skończyły studia", albo "już nie wyrabiam, bo ten chce tego, tamten potrzebuje tego, a jeszcze ktoś inny musi mieć tamto". Łatwiej im opowiadać o tym, czego chcą, potrzebują, myślą i przeżywają inni, niż oni sami.

Rozmawiając z taką osobą, można odnieść wrażenie, że jest przezroczysta, że w relacjach z innymi w ogóle jej nie ma jako osoby, która również ma jakieś pragnienia, chcenia, myśli i emocje i one wcale nie muszą współgrać z tym, co przeżywają inni wokół.

Dlatego jeśli chcesz zbudować swoje poczucie wartości, to zacznij od tego, aby zacząć traktować siebie jako osobę. Kogoś, kto, choć żyje z innymi, jest od nich osobny.

Zacznij więc od poznania siebie.

A poznawanie siebie zacznij od poczucia siebie w tym momencie - wsłuchania się w swój oddech, w odczucia jakie płyną z Twojego ciała.

Dokończ lub przerwij na chwilę lekturę i poświęć dwie minuty na to aby dokładnie poczuć siebie. Jak ułożone jest Twoje ciało, czy jest ci wygodnie, które miejsca w Twoim ciele są napięte… poczuj te miejsca, które mają styczność z podłożem i poczuj świadomie nacisk jakie Ty wywierasz na nie. Zwiększ ten nacisk, oprzyj się silniej - jakie zmiany czujesz.

Wracaj do tego ćwiczenia w różnych momentach, kiedy masz dwie -trzy minuty czasu, gdy czekasz na przystanku, gdy jedziesz tramwajem, gdy czekasz aż załaduje się komputer, albo zagotuje woda na herbatę.

W ciągu dnia masz bardzo dużo momentów, w których Twoja uwaga może zwrócić się ku Twojemu ciału, ku Twoim odczuciom i możesz zacząć budować większą świadomość siebie.

To jest pierwszy krok ku lepszemu poczuciu wartości ale nie ostatni. Ważne, by pamiętać, że afirmacje nie działają. Dopóki nie czujesz siebie jako osoby, nie możesz też poczuć tego, że możesz radzić sobie z życiem i że zasługujesz na dobro w postaci szczęścia, miłości, powodzenia i akceptacji.

Jeśli będziesz tylko powtarzać sobie "jestem wspaniała" albo "jestem super facetem", nie uwierzysz w to, nie odniesiesz tego do własnej osoby, ponieważ brakuje Ci świadomości siebie. Dlatego przez następny tydzień zacznij ćwiczyć się w czuciu swojego ciała, oddechu, w uświadamianiu sobie, że jesteś osobą, odrębną od tego co Cię otacza.

*Elżbieta Kalinowska - psychoterapeuta z Ośrodka Polana, www.osrodekpolana.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pierwszy krok do poczucia własnej wartości
Komentarze (22)
17 września 2018, 09:35
Poczucie własnej wartości jest bardzo potrzebne. Jej brak na przykładzie własnej rodziny mogę potwierdzić tym, że przejawia się popadaniem w depresje z byle powodu a nawet do alkoholizmu w przypadku mojego własnego ojca od kiedy zaczął mieć problemy zawodowe. O tym jakie to ważne również piszą terapeuci z <a href="http://www.otu.pl">ośrodków leczenia uzależnień</a> na blogach gdzie są opisane podobne przypadki. Studiuję obecnie psychologię i psałam pracę na ten temat. Powinno to być podstawą nauczania już w szkołach średnich moim skromnym zdaniem, aby wychować świadome społeczeństwo, pewne własnych wartości.
EB
Ewa Bąkowska
12 kwietnia 2017, 10:49
Miłoszu, tak jak to rozumiem, prawdziwa pokora absolutnie nie jest sprzeczna z poczuciem własnej wartości. To tak jak z ładną dziewczyną - nie wmawia sobie, że jest brzydka tyle, że na tym nie koncentruje całgo swojego życia. Pozdrawiam.
EB
Ewa Bąkowska
12 kwietnia 2017, 10:49
Miłoszu, tak jak to rozumiem, prawdziwa pokora absolutnie nie jest sprzeczna z poczuciem własnej wartości. To tak jak z ładną dziewczyną - nie wmawia sobie, że jest brzydka tyle, że na tym nie koncentruje całgo swojego życia. Pozdrawiam.
A
Anna
14 sierpnia 2016, 19:13
Jeśli potrzebujecie dobrego psychologa, to możecie skorzystać z poradni PsychoMedic.pl na Ursynowie i w Centrum. Podaję numer: 22 2991122. Możliwe są też wizyty domowe i konsultacje skype. Polecam
B
Bartek
7 lipca 2016, 13:59
Widzę, że wiele z Was ma problem z przeanalizowaniem źródła niskiego poczucia wartości. Dawniej też tak miałam, aż do momentu, gdy trafiłam na bloga p. Ewy Guzowskiej. [url]http://www.kobietaxl.pl/psychologia/kiedy-czujesz-sie-gorsza-od-innych.html[/url]  - po przeczytaniu tego zaczęłam zmieniać nawyki i dzisiaj... jestem kobietą, która zaraża pewnością siebie wszystkich wokół! Zachęcam do lektury, ponieważ p. Ewa jest jednym z lepszych psychologów w Warszawie :)
Miłosz Skrodzki
11 marca 2016, 13:25
Powinniśmy starać się nie tyle o poczucie własnej wartości, co o pokorę, czyli po prostu realizm. Prawdą jest, że każdy z nas jest wartościowy, ale z drugiej strony, nikt nie jest ideałem.
P
Pola
12 kwietnia 2015, 15:55
Polecam audycje terapeutów chrzescijańskich Monika i Marcin Gajdowie. bardzo wartosciowe tresci na temat rozwoju osobistego.
V
Vianeya
11 kwietnia 2015, 15:14
Zastanów się nad chwilą w której usłyszałeś pozytywny komentarz na temat swojej osoby i przyjąłeś go jako "swój" jako "prawdziwy". Komentarz, komplement, który współgrał z Twoim sercem-z tym co gdzies tam głeboko w sercu uważałeś za prawdę tylko nieśmiało nigdy nie wydobyłeś go na światło dzienne. To jest droga do zasobów :)
V
Vianeya
11 kwietnia 2015, 15:08
Myślę że terapia jest dobrym sposobem na zmierzenie się z przyczyną niskiego poczucia własnej wartości. Potem, gdy juz odkryjesz DLACZEGO ono jest niskie, zaczniesz pracę nad tym JAK sposwodować aby było takie jakie jest potrzebne by mierzyc się z problemami jakie niesie życie. 
G
Grzesiek
11 kwietnia 2015, 14:50
Tylko co zrobić, gdy czuje swoją odrębność, ale jednocześnie mam dziwną świadomość, że jestem gorszy od innych, ze nie zasługuje na szczęście, miłość, a jedynie na samotność?
11 kwietnia 2015, 19:32
Zacznij sam być Szczęściem i Miłością i dziel się tym z innymi... Powodzenia! :)
zielona żmija
11 kwietnia 2015, 09:53
Genialne! Może uświadomienie sobie swojej własnej osoby to w końcu jakiś konkretny sposób, żeby chociaż go spróbować w życiu, a nie tylko "myśl pozytywnie", "będzie dobrze", "jesteś wartościowa"... Jak tylko słyszę te frazesy, to aż mnie skręca...
S
socjokreator
7 kwietnia 2013, 13:04
Odrębną ale też powiązaną (nie omieszaną) z tym co Cię otacza ;)
R
Robert
28 stycznia 2013, 23:39
Poczucie własnej wartości jest w każdym z nas. Jednak często przykrywamy je dziwnymi myślami, które wbili nam do głowy rodzice, opiekunowie, nauczyciele, znajomi, otoczenie... Dla mnie zdobywanie poczucia własnej wartości, to przede wszystkim uwalnianie się od tych myśli. Nie wiem czy się ze mną zgodzicie, ale dla zainteresowanych podaję link do artykułu, który mnie ostatnio zainspirował: http://michalpasterski.pl/2011/10/poczucie-wlasnej-wartosci/
L
Lela
22 listopada 2012, 02:38
Zawsze staraliśmy się z Żoną przekazać dzieciom przekonanie, że poczucie własnej wartości budować trzeba na wynikach swoich starań, wytworzonej "wartości dodanej". Nie ma sensu amerykańskie wbijanie do główek "you're great, excelent " etc. Trzeba natomiast dawać świadectwo naszej miłości do dzieci i trzeźwych ich ocen. Czyli robicie wszystko, żeby Wasze dzieci poczucia własnej wartości nie miały. Dokładnie jak w tym artykule, to co człowiek czuje kiedy uda mu się coś osiągnąć jest "tylko chwilowym, dość powierzchownym zadowoleniem z siebie." Przez pewien czas, kiedy sukcesów jest więcej, różnica może niewidoczna. Gorzej jak coś się zacznie sypać. Wiem z doświadczenia.
L
Lucy
12 kwietnia 2015, 12:04
Zgadzam się całkowicie, zawsze czułam jako dziecko, że jestem doceniana przez rodziców tylko za dobre oceny i jakieś osiągnięcia, wszystko inne co robiłam po prostu było przemilczane a porażki piętnowane... Do dziś nie wiem kim jestem, czego chcę jak zbudować związek/relację żeby czuć, że nie tylko ja jestem dla kogoś ale i ktoś dla mnie szukam swojej drogi ale to cholernie trudne
K
kosmyk
29 października 2012, 14:29
jest bardzo trudno...w życiu dorosłego zapoczątkowac takie zmiany..przewartościować dosłownie wszystko.., to ciężka walka z samym sobą, uwierzyć w swoją odrębność, faktycznie poczuć że jest się KIMŚ, kimś kto ma własne potrzeby, może decydować o tym czego chce a czego nie..ja powoli wychodzę z tego koszmaru, koszmaru który zapoczątkowała moja matka, wypaliła mi znamię na duszy...jakoś to ogarniam..powoli..a takie artykuły jak ten dają mi dowód ze idę właściwą ścieżką:))) pozdrawiam wszystkich umęczonych niewiarą w siebie....
MR
Maciej Roszkowski
9 września 2012, 10:58
 Zawsze staraliśmy się  z  Żoną przekazać dzieciom przekonanie, że poczucie własnej wartości budować trzeba na wynikach swoich starań, wytworzonej  "wartości dodanej". Nie ma sensu amerykańskie wbijanie do główek "you're great, excelent " etc. Trzeba natomiast dawać świadectwo naszej miłości do dzieci i trzeźwych ich ocen. 
EK
Elżbieta Kalinowska
9 września 2012, 08:38
czy będą kolejne części??? proszę niech są!!! Następne części są zapraszam na moją stronę <a href="http://ekalinowska.pl"> Psycholog On-Line</a>
K
kami
2 września 2012, 13:39
czy będą kolejne części??? proszę niech są!!!
.
...
28 marca 2012, 11:07
Czy możesz powiedzieć swoim rodzicom, że są jedyni?
:
:)
28 marca 2012, 11:06
Czy umiesz powiedzieć swoim dzieciom, że są wpaniali, jedyni i niepowtarzalni?