Sposób na problemy ze snem

(fot. shutterstock.com)
Anna Kaik

Jeśli rano budzisz się zmęczony, a w ciągu dnia walczysz z brakiem energii i ospałością, najprawdopodobniej masz problemy ze snem.

Bezsenność to nie tylko problemy z zaśnięciem. Owszem, u wielu ludzi występuje właśnie w takiej formie, ale inni cierpią, ponieważ często budzą się w nocy, otwierają oczy wiele godzin przed świtem lub zmagają się z koszmarami nocnymi. Bezsenność przybiera więc różne formy, ale metody na przywrócenie zdrowego snu są dla wszystkich tych zaburzeń podobne.

Kilka razy po dwie fazy

Na pełny, zdrowy sen składają się dwie fazy: NREM i REM. W fazie NREM (ang. Non-Rapid Eye Movement) gałki oczne poruszają się powoli. Ta faza ma cztery etapy, przy czym etap pierwszy to czas zaraz po zaśnięciu, a etap czwarty, ostatni charakteryzuje się najgłębszym snem. Z tego etapu przechodzimy w fazę REM (ang. Rapid Eye Movement). Mózg pracuje wtedy intensywnie wytwarzając sny. Kompletny cykl snu składa się z czterech, pięciu naprzemiennych powtórzeń obu tych faz. Wybudzamy się najczęściej w fazie NREM, w którą to mózg przechodzi pod wpływem światła poranka i dochodzących odgłosów. Jeśli budzimy się wyjątkowo zmęczeni, dodatkowo z mocno bijącym sercem, może oznaczać to, że dochodzi do wybudzenia w fazie REM, podczas marzeń sennych, najczęściej pod wpływem odczuwanego strachu.

DEON.PL POLECA

Czy sen był wystarczająco głęboki i długi nie da się ocenić, po tym - jak niektórzy sądzą - czy wystąpiły w nim marzenia senne. Znaczenie ma również ilość kompletnych powtórzeń faz, a sny pojawiają się już w pierwszej części.

Zdrowy sen jest tak ważny dla zdrowia jak prawidłowe odżywianie. Jeśli w naszym życiu jest za dużo zmartwień i sytuacji stresogennych, może prowadzić to do zaburzeń snu. Ale nie tylko.

Dlaczego źle sypiam?

Przyczyny bezsenności mogą być bardzo złożone, jak i zupełnie prozaiczne. Zaczynając od tych ostatnich, trzeba zwrócić uwagę, że często za nieprzespanymi nocami stoją popularne choroby fizyczne. Może to być uciążliwy ból: stawów, pleców, a zwłaszcza bóle głowy, może to być astma, która uniemożliwia spokojne, regularne oddychanie, kłucie w sercu, a nawet zgaga (pieczenie za mostkiem). Jeśli z powodu tych dolegliwości, cierpimy na chroniczny dyskomfort, kładąc się spać być może już nie zauważamy uciążliwości tych schorzeń. Tymczasem organizm nieustannie zmobilizowany do walki z bólem, będzie miał problem z przejściem w stan pełnego odpoczynku. Walka z bezsennością w tych przypadkach będzie związania z leczeniem poszczególnych chorób.

Przyczyny natury fizycznej to dopiero jedna strona medalu. Równie niekorzystnie na sen wpływają problemy natury psychologicznej: stany lękowe, depresje, nadmierny stres i bycie w ciągłym napięciu. Działanie jest tutaj podobne jak w przypadku chronicznej dolegliwości fizycznej: organizm przez cały dzień zestresowany i napięty, będzie miał wieczorem problemy ze spokojnym pogrążeniem się w relaksującym śnie.

Medycyna plus wiara

Spośród wielu sposobów na przywrócenie właściwego, zdrowego snu, godne przytoczenia wydają się zwłaszcza rady doktora Don Colberta ze Stanów Zjednoczonych, który w Orlando prowadzi swoją rodzinną praktykę lekarską. Rady dla borykających się z bezsennością zebrał i przedstawił w swojej, cieszącej się dużą popularnością książce "Biblia leczy zaburzenia snu". W praktyce lekarskiej Colbert łączy najnowocześniejszą wiedzę naukową z zaleceniami, które można znaleźć...w Biblii. "Bóg pragnie, żebyś był zdrowy" - przekonuje swoich pacjentów i czytelników.

Oto jego 10 najważniejszych wskazówek, dzięki którym, według Colberta, znów będziesz mógł spokojnie spać:

  1. Unikaj kawy, papierosów, alkoholu i stresu.
  2. Prowadź taki tryb życia, żebyś każdej doby miał wystarczająco dużo czasu na sen.
  3. Kładź się do łóżka i wstawaj o tej samej porze przez 7 dni w tygodniu.
  4. Zrelaksuj się, nim pójdziesz spać. Zastanów się nad minionym dniem, uwolnij się od napięć, zaplanuj dzień jutrzejszy.
  5. Sypialnia to miejsce wyłącznie do spania - zawsze jedz i pracuj gdzie indziej. Usuń z sypialni telewizor i komputer.
  6. Zadbaj o przytulność sypialni, odpowiednią poduszkę, materac i temperaturę w pokoju.
  7. Regularnie się gimnastykuj, ale najpóźniej 3 godziny przed snem.
  8. Nie kładź się głodny ani przejedzony. Nie pij zbyt dużo przed snem.
  9. Jeśli przez 30 minut nie możesz zasnąć, przejdź do innego pokoju, zrelaksuj się i wróć jak tylko poczujesz senność.
  10. Traktuj sen jako nieodzowną część twojego życia, a nie jak stratę czasu.

Dbałość o zdrowy, przywracający siły i energię sen to podstawa sprawnego funkcjonowania. Wstawanie do pracy po nieprzespanej nocy, nie jest dobre ani dla nas, ani nie wróży dobrze obowiązkom, którym powinniśmy sprostać. Spróbuj po kolei wprowadzać powyższe wskazówki w życie, a być może już wkrótce bezsenne noce zaczniesz wspominać jako odległy ...zły sen.

Bibliografia: Dr Don Colbert "Biblia leczy zaburzenia snu", Wydawnictwo M, Kraków

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sposób na problemy ze snem
Komentarze (15)
B
Bartek
9 sierpnia 2016, 11:53
powodów niespokojnego snu jest wiele, ale również wiele rzeczy które mogą pomóc. Sam trafiłem kiedyś na odpromiennik Creatosa, który oddziałowuje pozytywną energią i jak się okazuje teraz śpie o wiele lepiej. Może tego warto spróbować? 
C
circ
19 maja 2015, 20:51
Lek na problemy ze snem i inne https://youtu.be/ZniXm7851Dg
AA
Ania A
21 kwietnia 2015, 14:58
Mam problem bo ciągle jestem nie wyspana. Obawiam sie, że stan najgłębszego snu trwa u mnie najdłużej bo majac 28 lat na palcach jednej reki jestem w stanie policzyć noce bez snów i to są te najwspalnialsze noce, po których następował dzien, w którym miałam dużo siły i energii. Czy jest na to jakiś spsób aby sprawdzić czy moja teoria jest słuszna? Śpię po 7-8 godzin za równo w tyg jak i w weekend gdyż za długi sen np 12 godz wywołuje potworne migreny :(
A
andrzej
18 maja 2015, 20:53
Sprubuj zasypiać przed  22.00. Niektórzy ludzie mają w genach oddziedziczony "zdrowy sen", który zaczyna się np wraz zachodem słońca. Wówczas zasypianie ok. godziny 19 lub 21 przynosi pełny wypoczynek.  Jednak zwykle wystarczy częściej zasypać w okolicach 22, aby rano czuć się w pełni wyspanym, oczywiście zachowując zasadę budzenia się w fazie REM.
A
andrzej
17 kwietnia 2015, 00:06
Zwykle nasz mózg potrzebuje ok.15 do 20 min na zaśnięcie. Wówczas rozpoczyna się faza NREM (głębokiego snu) i trwa ok. 90 min. Następna faza to REM (wybudzania się), aby  po ok 10 min znowu przejść w fazę NREM (90min.) Aby wstawać wyspanym należy zbadać swój indywidualny zegar biologiczny i określić czasy poszczególnych faz. Przyjmuje się, że wstawanie po wielokrotności 90min daje uczucie wyspania i bycia wypoczętym, czyli sen 4.5h lub 6h lub 7.5h lub nawet 9h przynosi największy komfort. Oczywiście do tych minut należałoby dodać czas potrzebny na zaśnięcie oraz fazy REM (8-15min), które pod wpływem wschodzącego słońca skracają się.  Sam sprawdzałem tą metodę i wystarcza mi wielokrotność samych 90 min. Najważniejsze to nie wstawać w fazie NREM, czyli bardzo niskich fal mózgowych, bo wówczas mimo snu nie będziemy wypoczęci.
E
ewa
16 kwietnia 2015, 23:23
....jak dla mnie. to starata czasu na komentowanie, ... no niewiedza....pewnie osoba piszaca problemow tego typu nie miewa...........
K
Korekta
16 kwietnia 2015, 22:48
W artykule są błędy natury metodologicznej. Budzimy się bardzo zmęczeni właśnie wtedy kiedy wybudzimy się z fazy NREM a nie REM - nasz mózg zostaje przerzucony z bardzo niskiej aktywności w stan czuwania. Wybudzanie w fazie REM podczas marzeń sennych jest zalecane. Wtedy mózg znajduje się bliżej normalnego poziomu funkcjonowania i pobudka jest naturalna.
D
dym
16 kwietnia 2015, 22:46
jak można nie traktować snu jako straty czasu, skoro przychodzi się do domu po pracy tak zmęczonym, że ma się siły tylko na sen, a chciałoby się spędzić ten dzień inaczej.
F
franek
17 kwietnia 2015, 11:30
Trzeba odpocząć pół godziny (sen?) a potem spędzać dzień inaczej!
P
pecut
16 kwietnia 2015, 22:42
A jaka jest rada, gdy się cały czas spać chce. Nie mam problemów z zaśnięciem, ale problem ze wstaniem. Tego snu cały czas brakuje, bo tyle rzeczy jest na głowie. To czy coś boli, stres w sumie nie ma znaczenia, cały czas się i tak spać chce. Ile tej kawy można pić by nie zasnąć np. w pracy na siedząco.
.
...
17 kwietnia 2015, 20:05
Pecut, zbadaj sobie poziom cukru, bo może masz cukrzycę. Życzę dużo zdrowia. Pozdrawiam.
J
Jordan
16 kwietnia 2015, 22:17
A czytający to studenci nie wiedzą czy śmiać się czy płakać...
M
mad
16 kwietnia 2015, 21:30
Jeżeli w dobrych radach na cokolwiek czytam "unikaj stresu" to wiem, że dobre rady są do niczego. - nie stresuj się - ćwicz - zdrowo sie odzywiaj - nie pij kawy jako lekarstwo na wszystko. Pfff...
M
msl
16 kwietnia 2015, 22:21
Tak, a pieniążki same przydreptają do domu
Z
Zocha
17 kwietnia 2015, 11:33
Zapomniałeś jeszcze "nie pal". Jak się głupio czuje lekarz, gdy po powyższych poradach pacjent dalej czuje się źle choć nie pali, nie pije, zdrowo się odżywia, unika stressu,....