Szybsze dojrzewanie i problemy psychiczne

Szybsze dojrzewanie i problemy psychiczne
U dziewcząt na przykład, wcześniejsze dojrzewanie, jak również jego tempo, były niezależnymi czynnikami ryzyka problemów z zachowaniem oraz problemów psychicznych. (fot. rokoto / flickr.com)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce slo

Dzieci, które szybciej przechodzą proces dojrzewania płciowego, częściej mają zaburzenia zachowania i problemy psychiczne, np. depresję czy lęki - wynika z badań, o których informuje pismo "Developmental Psychology".

Wcześniejsze prace dowiodły, że wchodzenie w okres dojrzewania w bardzo wczesnym wieku może mieć w przyszłości wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Jednak niewiele badań analizowało skutki tempa, w jakim dzieci dojrzewają - podkreśla główna autorka pracy Kristine Marceau z Uniwersytetu Stanu Pensylwania w Filadelfii (USA).

DEON.PL POLECA- Stosując nowe statystyczne narzędzia, pozwalające modelować równocześnie wiek, w którym zaczyna się dojrzewanie oraz tempo tego procesu u dzieci, uzyskujemy znacznie bardziej złożony obraz zmian następujących w wieku nastoletnim i możemy wyjaśnić, dlaczego ich rezultatem mogą być zaburzenia zachowania - tłumaczy badaczka.

Razem z kolegami z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis oraz Uniwersytetu Duke'a w Durham (Karolina Północna) Marceau przeanalizowała dane zbierane przez 6 lat w grupie 364 chłopców i 373 dziewcząt rasy białej.

Okazało się, że wiek, w którym młodzi ludzie wkraczali w okres dojrzewania oraz tempo tego procesu miały związek z występowaniem zaburzeń zachowania, problemów natury psychicznej i ryzykownych zachowań seksualnych.

W przypadku chłopców obydwa te czynniki wpływały na występowanie zaburzeń zachowania w bardziej powiązany sposób. Na przykład, najmniej narażeni na nie byli chłopcy, którzy weszli w okres dojrzewania w starszym wieku i u których przebiegało ono wolniej.

- Sądzimy, że gdy najważniejsze zmiany związane z dojrzewaniem są skupione w krótszym czasie, nastolatki nie mają możliwości się do nich zaadoptować, nie są zatem gotowe - pod względem emocjonalnym i społecznym - na wszystkie zmiany, które zachodzą w ich życiu - tłumaczy Marceau.

Naukowcy planują zbadać wpływ tempa dojrzewania na zdrowie kobiet w wieku dorosłym. Jak przypominają, wczesne dojrzewanie ma związek z większym ryzykiem złośliwych nowotworów narządów rodnych i sutka. Jest to prawdopodobnie wynikiem tego, że organizm kobiet wcześniej osiągających dojrzałość jest dłużej poddany działaniu estrogenów, które stymulują wzrost większości tych nowotworów. Pojawia się pytanie, czy tempo dojrzewania może mieć podobne skutki - zastanawiają się badacze.

PAP - Nauka w Polsce

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szybsze dojrzewanie i problemy psychiczne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.