Jak skutecznie zaoszczędzić na emeryturę?

(fot. flickr.com/ by mallix)
Ideo.pl

Współczesny system emerytalny funkcjonuje w oparciu o trzy filary, gdzie dwa pierwsze, czyli ZUS i OFE, są obowiązkowe, natomiast trzeci stanowi dobrowolną formę oszczędzania, a uzyskane z niego środki mają być uzupełnieniem świadczenia emerytalnego wypłacanego w przyszłości przez ZUS i OFE.

Reforma systemu emerytalnego miała na celu zapewnienie osobom pracującym, w momencie uzyskania przez nich uprawnień emerytalnych, świadczeń pieniężnych gwarantujących komfort życia porównywalny do tego, z okresu aktywności zawodowej. Pracodawca każdego miesiąca odprowadza do ZUS 19,52%  wynagrodzenia pracowników, z czego 2,8% podstawy wymiary składki przesyłane jest do OFE. Środki pieniężne gromadzone w ZUS są ewidencjonowane na indywidualnych kontach i poddawane corocznej waloryzacji, ale w rzeczywistości wypłacane są jako świadczenia dla obecnych emerytów. Natomiast środki pieniężne trafiające do OFE są inwestowane w celu ich pomnożenia.

Pomimo zmian, świadczenia wypłacane przez ZUS i OFE nie będą wystarczające, by zapewnić oczekiwany komfort życia na emeryturze. I właśnie dlatego wprowadzono kolejne zmiany w postaci III filaru, podobnie jak OFE o charakterze kapitałowym, który jest dobrowolną formą ubezpieczenia emerytalnego. Na czym więc polega ta forma inwestowania środków pieniężnych? Ponieważ jest to forma dobrowolnego oszczędzania, osoba aktywna zawodowo sama decyduje o wyborze instytucji mającej zarządzać jej środkami pieniężnymi, a także o strategii, w oparciu o którą te środki będą inwestowane.

W ramach III filaru uruchomiono kilka różnych możliwości oszczędzania i pomnażania środków pieniężnych, a ich forma przybiera charakter indywidualny bądź grupowy w oparciu o:

  • umowę z funduszem inwestycyjnym lub towarzystwem ubezpieczeniowym,
  • utworzone z inicjatywy pracodawcy pracownicze fundusze emerytalne.

Można więc założyć Indywidualne Konto Emerytalne IKE lub Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego IKZE albo przystąpić do organizowanego przez pracodawcę Pracowniczego Programu Emerytalnego PPE. Osoba zainteresowana tą formą ubezpieczenia emerytalnego nie jest ograniczana w kwestii wyboru i może korzystać z różnych dostępnych możliwości oszczędzania.

Specjaliści wciąż podkreślają, jak ważna dla wypłacanej w przyszłości emerytury jest samodzielna inicjatywa związana z oszczędzaniem i pomnażaniem posiadanego kapitału. Systematyczne i konsekwentne oszczędzanie i inwestowanie środków pieniężnych już od momentu podjęcia pracy zarobkowej może zapewnić znaczące zyski, które będą doskonałym uzupełnieniem świadczeń wypłacanych przez ZUS i OFE.

Ponieważ jest to dość elastyczna forma oszczędzania i pomnażania środków pieniężnych, oparta o działania długoterminowe, wczesna inicjatywa inwestycyjna osoby aktywnej zawodowo oraz dostosowanie do jej możliwości strategii nie obciążają finansowo. Tym bardziej, że w przypadku IKE nie ma obowiązku dokonywania systematycznych wpłat. Mogą być one zawieszone na dowolny okres.

Dużą zaletą tej formy ubezpieczenia emerytalnego jest to, że zgromadzone środki mogą być wypłacone jednorazowo lub  w formie comiesięcznych świadczeń. Tutaj forma wypłaty zależy od oszczędzającego. Dodatkowo środki oszczędzane w ramach IKE są dziedziczone.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak skutecznie zaoszczędzić na emeryturę?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.