Oni już wiedzą, dlaczego lubimy muzykę

(fot. kunstlab/flickr.com)
PAP / drr

Podczas słuchania muzyki w naszym mózgu uwalnia się neuroprzekaźnik „przyjemności” czyli dopamina, któej zawdzięczmy m.in. przyjemność jedzenia czy satysfakcję związaną z posiadaniem pieniędzy – informują naukowcy z Kanady na łamach pisma ”Nature Neuroscience”.

Grupa Valorie Salimpoor i Robert Zatorre z McGill University w Montrealu badała uwalnianie dopaminy podczas słuchania muzyki, która sprawiała słuchaczom przyjemność, objawiającą się między innymi korzystnymi zmianami w przewodności skóry, rytmie pracy serca, oddechu i temperaturze ciała.

Naukowcy dowiedli, że uwalnianie dopaminy jest większe jeżeli słuchamy muzyki, która nam się podoba, niż w przypadku takiej która jest nam obojętna. Jednocześnie poziom dopaminy w mózgu koreluje z poziomem pobudzenia emocjonalnego i stopniem przyjemności jaką odczuwamy podczas słuchania muzyki.

Co ciekawe, autorzy zaobserwowali, że nawet oczekiwanie na ulubioną muzykę powoduje uwalnianie dopaminy w mózgu. Ich zdaniem wyniki badań tłumaczą dlaczego muzyka jest dla ludzi tak ważna.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Oni już wiedzą, dlaczego lubimy muzykę
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.