Depresja. Tylko nie lecz się sam

(fot. shutterstock.com)
PAP / slo

Z powodu depresji codziennie 16 osób w Polsce odbiera sobie życie, tymczasem jest to najlepiej dająca się leczyć choroba psychiczna - mówili lekarze w środę na konferencji inaugurującej IX edycję Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Forum Przeciw Depresji.

- Depresję trzeba traktować jako chorobę, a nie jako słabość, która minie, jeśli tylko "weźmiemy się w garść". Gdy wystąpią jej objawy, nie powinniśmy czekać, ale jak najszybciej udać się do psychiatry, bo im szybciej rozpoczniemy terapię, tym szybciej uzyskamy efekty - przekonywała dr Iwona Patejuk-Mazurek z Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tymczasem - według dr Piotra Wierzbickiego z Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - chorzy na depresję zgłaszają się do lekarza zbyt późno - po 6-8 miesiącach trwania choroby, często dopiero za namową innej osoby.

DEON.PL POLECA

Dr Patejuk-Mazurek zaznaczyła, że depresja ujawnia się różnie. - U jednych dominuje lęk, u innych zaburzenia snu, ale cierpienia pacjenta zawsze są podobne - powiedziała.

Obok utrzymującego się smutku podstawowym objawem depresji jest brak motywacji do działania. - Dla chorego z depresją nawet ubranie się czy codzienna higiena mogą być się trudne jak wspinaczka na bardzo wysoką górę - tłumaczył dr Sławomir Murawiec z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Centrum Terapii Dialog w Warszawie.

Osoby z depresją mają też problemy natury poznawczej - trudności ze skupieniem się, z myśleniem, kreatywnością. Upośledzony jest także sen - część osób cierpi na bezsenność, inne z kolei uciekają w sen i przesypiają wiele godzin na dobę. Do tego dochodzą: niska samoocena, poczucie winy, uczucie zmęczenia i anhedonia, czyli utrata zdolności do odczuwania przyjemności nawet z rzeczy, które dotychczas ją sprawiały.

Dr Patejuk-Mazurek przypomniała, że depresja jest chorobą nawracającą i aż 75 proc. cierpiących na nią osób może mieć nawrót w ciągu dwóch lat. Uważa się ją zarazem za najlepiej dającą się leczyć chorobę psychiczną.

- Optymistyczne jest to, że jesteśmy w stanie pomoc większości ludzi z depresją w stosunkowo krótkim czasie. Epizod depresyjny trwa średnio pół roku, a czasem znacznie dłużej, natomiast my jesteśmy w stanie pomóc choremu w ciągu kilku tygodni, tak by normalnie funkcjonował w rodzinie, w pracy - zaznaczył dr Murawiec. Co ważne, dzięki nowym generacjom leków przeciwdepresyjnych terapia może być dla danego pacjenta dobrana tak, by nie odczuwał żadnych lub tylko minimalne działania niepożądane.

- Ważne jest jednak, by leki przeciwdepresyjne przyjmować odpowiednio długo. To jest tak samo, jak przy złamanej nodze, którą przez określony czas musimy trzymać w gipsie, by kość się zrosła - tłumaczyła dr Patejuk-Mazurek.

Dr Murawiec zwrócił uwagę, że pacjenci często przerywają terapię z powodu złego nastawienia i fałszywych przekonań, np. że leki przeciwdepresyjne uzależniają czy uszkadzają wątrobę.

- Poza tym nie tylko farmakoterapia stanowi podstawę leczenia depresji. Stosuje się także psychoterapię lub wsparcie psychologiczne, ale o to wszystko trzeba zapytać specjalistę - dodała dr Patejuk-Mazurek.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że na świecie co roku na depresję choruje ok. 10 proc. światowej populacji. W Polsce liczbę osób z depresją szacuje się na 1,2-1,5 mln.

Jak przypomniała dr Patejuk-Mazurek, z ostatnich danych wynika, że depresja jest diagnozowana najczęściej u osób między 20. a 40. rokiem życia.

Z raportu Uczelni Łazarskiego pt. "Depresja - analiza kosztów ekonomicznych i społecznych", który ukazał się w październiku 2014 r. wynika, że depresja jest główną przyczyną utraty wydajności w pracy - z powodu zwolnień lekarskich i wcześniejszego przechodzenia na rentę. Utrata produktywności osób z depresją kosztuje nasz kraj od 1 do 2,6 mld złotych rocznie.

Organizowana już po raz dziewiąty Ogólnopolska Kampania Społeczna Forum Przeciw Depresji ma na celu przekonanie Polaków, że depresja jest poważnym schorzeniem, ale można ją wyleczyć. W ramach tegorocznej edycji uruchomiony został Antydepresyjny Telefon Forum (22 5949100), na który można dzwonić w środy i czwartki w godz. 17-19, by skonsultować się ze specjalistami. Działa także Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji Itaka (22 6544041, w poniedziałki w godz. 17-20). Więcej informacji na temat wydarzeń w ramach kampanii można znaleźć na stronie internetowej (www.forumprzecwidepresji.pl).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Depresja. Tylko nie lecz się sam
Komentarze (17)
M
martahutny6
22 sierpnia 2019, 15:24
w przypadku depresji terapia i odpowiednie leki są nieuniknione, dlatego ja się cieszę, że moja rodzina się zorientowała, że coś mi dolega i wysłała mnie na terapię do PRO EGO w Zielonej Górze zanim było za późno
K
Katya
26 maja 2019, 15:45
Jeśli ktoś jest z Łodzi lub okolic, to serdecznie polecam psychiatrę dr Balda, bardzo pomógł, super podejście, a przy tym konkretny ma stronę https://jakub-bald.pl
RP
Renata Pawłowska
31 lipca 2018, 11:08
Ja miałam kiedyś problemy z depresją. Po wizytach u psycholga postanowiłam za namową znajomych skorzytać z terapii biofeedback w Lublinie [url]http://sensorea.pl/oferta/biofeedback[/url] Jeśli nie słyszeliście o tej terapii to jest to innymi słowy sprzężenie zwrotne, dzięki informacjom zwrotnym, które otrzymamy możemy nauczyć się jak utrzymywać organizm w stanie fizjologicznej równowagi. Po terapii z psychologiem i terapii biofeedback wróciłam do całkowitej równowagi. A Wy słyszeliście o tej terapii? Jeśli tak to jakie macie wrażenia?
JK
Jowita Kubiak
16 lipca 2018, 10:40
Kiedy ma się depresję ważne jest, żeby o tym komuś powiedzieć bo nie każdy się domyśli. Ja miałam tak z siostrą. Na szczęście domyśliliśmy się z rodziną i za nasza namową wysłaliśmy ją do specjalisty - Pani psycholog Ewy Gordziej - Niewczyk. Przy naszym wsparciu i jej rozmowach siostra czuje się dużo lepiej niż wcześniej, chociaż mam wrażenie że ta depresja jeszcze gdzieś tam w niej siedzi.. ale chodzimy cały czas na konsultacje i mamy to pod kontrolą. 
23 grudnia 2017, 16:01
Depresja to bardzo podstępna choroba, Ja zmagam się z nią od wielu lat, dodatkowo często powoduje bezsenność co tylko nasila problemy. Jak ktoś w depresjii cierpii na problem z zasypianiem to tu macie opis leków na spanie (tych bezpiecznych) pisane przez kogoś kto też choruje [url]http://medicot.pl/forum/inne/skuteczne-leki-nasenne/[/url]
KM
Karol Mateusz
14 maja 2017, 00:37
[url]https://www.youtube.com/watch?v=oQD8K-fZZ6U[/url]
R
Radosław
27 kwietnia 2017, 11:46
Depresji nie można leczyć samemu. Depresja to nie chandra. Moja wieloletnia przyjaciółka długo cierpiała zanim zgosiła się po pomoc. Zaprowadziłem ją do pani Wielguszewskiej z Psychologgii. Ta decyzja uratowała jej życie. 
B
Błażej
27 marca 2017, 12:43
derpresja mnie zabija
A
Alex
23 lutego 2017, 14:09
Warto poczytać o tym jak najlepszy przyjaciel może pomóc: https://www.dogmapa.pl/psy-lecza-depresje/. Mi pomógł.
A
Adam
30 listopada 2016, 11:02
Jest takie darmowe narzędzie, które nazywa się Emocjonalna Droga, które pomaga poczuć się lepiej. Tutaj jest opinia o tym narzędziu: [url]https://odkasi.blogspot.com/2016/11/jak-zapanowac-nad-emocjami-i-poczuc-sie.html[/url]
M
Maciek
27 września 2016, 17:30
Z depresją nie da się samemu wygrać. Zawsze potrzebna jest pomoc specjalistów. Ja np. właśnie przez chorobę depresyjną mojej żony bardzo zraziłem się do lekarzy nfz. Żaden jej nie pomógł. Dopiero jak poszła do prywatnej kliniki Psychologgia jej pomogli. To poradnia w Warszawie. www.psychologgia-plus.pl
S
Sebastian
9 września 2016, 15:48
Dokładnie samemu się z tym nie wygra. Często najlepszą deską ratunku jest profesjonalna pomoc specjalisty. Ja się na taką właśnie zdecydowałem. Polecam Krzysztofa Wierzbickiego z psychologgia-plus, otrzymałem od niego taką pomoc, jaka była mi potrzebna.
23 sierpnia 2016, 21:22
Depresji samemu nie da się wyleczyć. Próbowałem jakoś dac sobie z tym rade, ale niestety nie było opcji aby temu zaradzić. Na szczeście z polecenia znajomego trafiłem do doktora Piotra Sowińskiego z Rumii. Bardzo mi pomógł i wiele mu zawdzięczam. Ma świetne podejście do pacjenta i uważam, że to świetny lekarz, który wie jak pomagać innym.
JM
Jan Magiera
7 października 2015, 14:15
Próbowałem sam poddźwignąć się na nogi ale nie dałem rady. Musiałem udać się do specjalisty. Trafiłem na dr Joannę Gajewską w Psychomedic. Lekarz godna polecenia dla każdego kto się zmaga z depresją Leczy całkowicie i skutecznie.
7
7504
31 stycznia 2015, 17:07
jak w tym kraju można nie mieć depresji???? zero perspektyw
S
solwcukrze
17 stycznia 2015, 11:55
Chorowałam na depresję 2 lata  w tym czasiue byłam niewierząca ukrywałam się bardzo ze złym nastrojem potem było dużo lania krwi i  próba samobójcza poszłam do lekarza dostałam psychotropy co 2 tygodnie spotkania męczące rozmowy itd jednak nie czułam wypełnienia pustki przypadek sprawił że moje życie sie odmieniło ja ateistka udałam sie na oazę szczerze rzygałam tym całym Bogiem ale po kilku dniach coś mnie ruszyło dotarło do mnie że to nie jest przypadek ze tu jestem ze BÓG TAK CHCIAŁ pewnego dnia była msza o uzdrowienie na której płakałam następnego dnia miałam ochotę uciec coś mną miotalo coś walczyło uciekłam z budynku w którym mieszkaliśmy wtedy i odbywałam walkę z samą sobą wygrałam z Panem ten dzień był ostatnim w którym płakałamza to chwiała Panu  
A
Anna
17 stycznia 2015, 10:42
Warto posłuchać: [url]http://www.radiomaryja.pl/multimedia/otwartosc-na-drugiego-a-zdrowie-psychiczne-w-rodzinie/[/url]