Nierówne traktowanie dzieci a depresja

Nierówne traktowanie dzieci a depresja
Rodzicielska faworyzacja wpływa negatywnie na zdrowie psychiczne i często jest przyczyną problemów z zachowaniem u dzieci, nastolatków, a także we wczesnym etapie dojrzałości (fot. by Joel Bedford)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce slo

Niezależnie od tego, czy ktoś jest złotym dzieckiem, czy czarną owcą, rodzeństwo, które wyczuwa, że ich matka konsekwentnie faworyzuje lub odrzuca jedno z dzieci jest bardziej narażone na objawy depresji w życiu dorosłym. Wskazują na to wyniki badań gerontologa Karla Pillemera z Cornell University.

Ostatnie badania przeprowadzone, we współpracy z socjologiem Jillem Suitorem z Purdue University, wśród 275 rodzin z Bostonu, jako pierwsze ukazują tak szkodliwy efekt, który utrzymuje się w wieku dojrzałym.

Wcześniejsze badania pokazywały, że rodzicielska faworyzacja wpływa negatywnie na zdrowie psychiczne i często jest przyczyną problemów z zachowaniem u dzieci, nastolatków, a także we wczesnym etapie dojrzałości.

DEON.PL POLECA

- Dostrzegalna faworyzacja ze strony matki wciąż będzie wpływać na kondycję psychiczną dziecka, nawet jeśli od wielu lat nie mieszka już w domu rodzinnym, a nawet założył już własną rodzinę. Nie ma znaczenia czy jesteś tym faworyzowanym, czy odrzuconym. Percepcja nierównego traktowania ma szkodliwy wpływ na wszystkie dzieci- powiedział Pillemer.

Podczas badania zwracano uwagę na rozmiar rodziny, rasę i inne czynniki. Zgromadzono 275 wywiadów z matkami, które wychowywały dzieci w latach 60. i 70., a obecnie mają dwoje dorosłych, żyjących dzieci. Przebadane zostało także potomstwo biorących udział w ankiecie kobiet, w sumie 671 osób.

- Istnieją w naszym społeczeństwie silne normy, które wskazują, że rodzice powinni traktować swoje dzieci równo. Dlatego też faworyzacja może być czymś w rodzaju tematu tabu. Jeśli jakiś doradca mógłby pomóc starszym rodzicom i dorosłym dzieciom wynieść część tych kwestii na powierzchnię, to może pomoże to zapobiec powstaniu rodzinnych konfliktów - twierdzi Pillemer, który dodaje, że wyniki badań mogą wskazać rodzaj terapii w takiej rodzinie.

Wyniki badania po raz pierwszy zostały opublikowane w kwietniu 2010 roku w "Journal of Marriage and Family".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nierówne traktowanie dzieci a depresja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.