Cukrzyca wykrywana, gdy są już powikłania

(fot. phil_3575_lores / flickr.com)
slo

U ponad połowy chorych na cukrzycę typu 2 choroba jest wykrywana, gdy występuje co najmniej jedno jej powikłanie, takie jak uszkodzenie wzroku czy nerek - alarmują diabetolodzy.

Eksperci przypomnieli, że w celu poprawy wczesnej wykrywalności cukrzycy Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło pod koniec sierpnia realizację Narodowego Programu Profilaktyki i Edukacji Diabetologicznej na rok 2012. Jest on prowadzony w siedmiu województwach Polski. W ramach programu, wykonywane są bezpłatne badania przesiewowe w kierunku cukrzycy typu 2 (w tym badanie poziomu glukozy na czczo) u osób powyżej 45. roku życia oraz niezależnie od wieku u osób szczególnie narażonych na ten rodzaj cukrzycy, poinformował prof. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego GUM.

- Do końca roku możemy wykonać jeszcze ponad 20 tys. badań - powiedział PAP Tadeusz Jędrzejczyk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego GUM, które koordynuje projekt. Dlatego diabetolodzy zachęcają Polaków, którzy kwalifikują się do badań, by się na nie zgłaszali.

DEON.PL POLECA

Jak ocenił prof. Bogumił Wolnik z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, aktywne poszukiwanie chorych na cukrzycę typu 2 jest konieczne, bo choroba długo nie daje objawów i przez to pozostaje niezauważona. Z ostatnich obliczeń wynika, że rozwija się ona średnio przez 3-6 lat zanim zostanie rozpoznana.

Prof. Wolnik zaznaczył, że wśród chorych na cukrzycę średnio trzykrotnie częściej zdarzają się też zgony z powodu zawału serca czy udaru mózgu, a średnia długość życia pacjentów jest krótsza o 5-6 lat w porównaniu z osobami bez cukrzycy.

IDF ocenia, że na świecie na cukrzycę cierpi aktualnie 366 mln ludzi, a w 2030 r. liczba może ich być 550 mln. Z badań wykonanych w 2010 r. na zlecenie Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą wynika, że w Polsce cukrzyca występuje u 2,6 mln osób (z czego 750 tys. nie wie o swojej chorobie). Do 2030 r. cukrzycę może mieć 4,8 mln Polaków.

- Politykiem nie chciałem a musiałem być i podobnie jest z moją chorobą. Ja wcale jej nie pragnąłem, ale ona przyszła do mnie - powiedział obecny na spotkaniu były prezydent RP Lech Wałęsa. Cukrzycę wykryto u niego około 20 lat temu, ale choroba rozwijała się już wcześniej. Jak ocenił, niemal wszystko co osiągnął w swojej karierze osiągał z tą chorobą.

PAP - Nauka w Polsce

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Cukrzyca wykrywana, gdy są już powikłania
Komentarze (1)
M
Małgorzata
28 listopada 2012, 20:13
Badanie poziomu stężenia glukozy jedynie na czczo nie zawsze wykazuje obecność cukrzycy. Moje wyniki na czczo były super. Dopiero mój Wujek, cukrzyk, zauważył że  piję bardzo dużo wody. ( W związku z tym biegałam co chwilę  do WC). Powiedział mi, że powinnam zrobić sobie badania poziomu glukozy zarówno na czczo jak i po jedzeniu. W dwie godziny po zjedzeniu pół kromki chleba z margaryną i wędliną pozom glukozy wynosił 250! Kupiłam glukometr i zaczęłam prowadzić obserwację. Lekarz pierwszego kontaktu stwierdził cukrzycę typ 2. Zaczęłam przyjmować leki i dostałam skierowanie do diabetologa. Jestem objęta opieką specjalisty już od 15-tu lat. Niestety mam zmiany w nerkach i uszkodzone naczynia włosowate w sercu, potwierdzone scyntygraficznie.