UJ wspiera studentów chorych psychicznie

Ci, którzy szukają pomocy, to niewielki procent tych, którzy jej potrzebują, tylko często wstydzą się zgłosić (fot. drinksmachine)
PAP - Nauka w Polsce / slo

Na Uniwersytecie Jagiellońskim rusza program wsparcia adaptacyjnego dla studentów chorych psychicznie. Jego uczestnicy będą mogli korzystać z konsultacji psychologicznych, a jeśli będzie potrzeba - także z pomocy psychiatrów i leczenia.

"Część ludzi ukrywa swoje problemy, bo być może boi się odrzucenia lub są przekonani, że nikt im nie pomoże" - mówił prof. Mania. Jak zaznaczył, program jest przeznaczony dla chorego i dla środowiska, w którym on funkcjonuje.

"Musimy rozróżnić chorobę od niepełnosprawności intelektualnej. Osoby cierpiące na choroby psychicznie nie muszą być - jak stereotypowo sądzi wiele osób - agresywne i niebezpieczne, to 1 proc. wszystkich chorób psychicznych. Reszta to ludzie cierpiący po cichu, bardzo wrażliwi, którym wali się życie. W tym projekcie chcielibyśmy w odpowiednim momencie podać im pomocną dłoń" - wyjaśnił Białek.

DEON.PL POLECA

Zaznaczył, że nikt nie będzie pozostawiony bez pomocy. Ci, którzy nie dostaną się do pierwszej edycji programu, będą mogli korzystać z konsultacji i pomocy oferowanej już obecnie w ramach działalności Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UJ.

Według prorektora Mani, być może w trakcie realizacji programu okaże się, że trzeba wprowadzić zmiany w regulacjach wewnętrznych uniwersytetu, by ułatwić studentom chorym psychicznie naukę.

Symbolem programu jest lew, maskotki w tym kształcie - wraz z adresem strony internetowej, na której można znaleźć informacje www.konstelacjalwa.pl - rozdawane są pracownikom i studentom. Na realizację programu uczelnia otrzymała 800 tys. zł z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

UJ wspiera studentów chorych psychicznie
Komentarze (6)
A
Amelka
18 grudnia 2013, 16:46
UE powinna sprawdzic jakość tego programu.Z tego co sie dowiedziałam zaangazowana jest w ten program jedna lekarka z Kliniki UJ na Kopernika.Wyjątkowy leń i zlew.Bez inicjatywy.Nie potrafiąca poradzic cos na lęk przed stygmatyzacjką chorych. Nawet podwyżki pensji lekarzy nie zmieniły jej stosunku do pacjentów.
SU
Student UJ
17 grudnia 2013, 16:56
Na Uniwersytecie Jagiellońskim rusza program wsparcia adaptacyjnego dla studentów chorych psychicznie. Jego uczestnicy będą mogli korzystać z konsultacji psychologicznych, a jeśli będzie potrzeba - także z pomocy psychiatrów i leczenia. [url=http://www.deon.pl/inteligentne-zycie/zdrowie/art,161,uj-wspiera-studentow-chorych-psychicznie.html]więcej Tyle w teorii. W praktyce, kiedy tylko nasiliły mi się objawy związane z zaburzeniami Borderline, od razu pod!@#$%olili się na policję i UJ najpewniej trafię do zakładu na leczenie. Było siedzieć w domu. Co ciekawe, psychatra stwierdził, że za nasilenie tychże objawów mogło wpłynąć zachowanie dwóch nauczycielek. Wszyscy, k!@#a, wielcy humaniści...[/url]
O
ola
17 października 2012, 18:51
ludzie boją się chorób psychicznych, szczególnie w obawie o bezpieczeństwie swoich rodzin, bliskich, <a href="http://www.sosrodzice.pl">dzieci</a>. latego trzeba edukować, mówić i jeszcze raz mówić. Brawo za inicjatywę.
A
anna
1 czerwca 2010, 17:25
to dobrze, że tyle jst artykułów n/t depresji, to ogromnie pomaga osobom chorym zrozumieć swój stan psychiczny, fizyczny i duchowy, strach, niepokój, to bardzo pomaga, dobrze jest przeczytać gdyż bardzo trudno znaleźć kogoś zaufanego, z kim można by na takie tematy porozmawiać bez emocji, bez wstydu, bez poczucia winy.
M
Milosz
1 czerwca 2010, 07:12
 ''Studenci, którzy chcą skorzystać z pomocy, powinni do września zgłosić się do Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UJ. Podczas rekrutacji we wrześniu wybranych zostanie 20 uczestników programu, pół roku później - kolejne 20 osób''... masakra. co za wrazliwosc. tak to sie przeprowadza zapisy na zajecia sportowe. ''Symbolem programu jest lew, maskotki w tym kształcie - wraz z adresem strony internetowej, na której można znaleźć informacje www.konstelacjalwa.pl - rozdawane są pracownikom i studentom. Na realizację programu uczelnia otrzymała 800 tys. zł z Europejskiego Funduszu Społecznego.'' to niech jasno napisza ze chodzi  o wydanie kasy z UE na maskotki i etat dla znajomego psychiatry. czy jak ktos naprawde chce pomoc osobom z zaburzeniami to zaczyna to od produkcji misi? i rejestracji do wrzesnia...bo jak juz 1 pazdziernika to wniosek sie nie liczy... co to za  biurokratyczna produkcja papieru!
A
ada
1 czerwca 2010, 02:03
miarą kultury społeczeństwa jest stosunek do psychicznie chorych... to hasło bywa najczęściej bez pokrycia w naszym społeczeństwie...