10-lecie konwencji o minach przeciwpiechotnych

Radio Watykańskie / kb

Stolica Apostolska po raz kolejny potwierdziła pełne poparcie dla procesu rozbrojenia mającego na celu całkowite wyeliminowanie ze świata min przeciwpiechotnych.

Czytamy o tym w papieskim przesłaniu skierowanym przez watykańskiego sekretarza stanu do uczestników II Konferencji Przeglądowej na temat Konwencji o zakazie stosowania, przechowywania, produkcji i rozprzestrzeniania min przeciwpiechotnych. Odbyła się ona w ubiegłym tygodniu w Cartagenie w Kolumbii z okazji 10-lecia konwencji.

Kard. Bertone przypomina, że choć konwencja została przyjęta już przez większość krajów świata, niektóre wciąż jeszcze wstrzymują się z uznaniem zgubnych konsekwencji stosowania tej broni. Tymczasem doświadczenie pokazuje, że miny przeciwpiechotne w o wiele większym stopniu uderzają w ludność cywilną niż przyczyniają się do realizacji celów obronnych. Stąd apel Stolicy Apostolskiej o powszechne przyjęcie konwencji. Sekretarz stanu przypomina, że ważnym elementem realizacji tego dokumentu jest również troska o ofiary, ich rehabilitację i integrację społeczną. W tym kontekście zapewnia o duchowej bliskości Ojca Świętego z poszkodowanymi i ich rodzinami.

DEON.PL POLECA

Zdaniem Stolicy Apostolskiej dążenie do eliminacji min przeciwpiechotnych należy połączyć z innymi formami rozbrojenia, a w szczególności w odniesieniu do bomb kasetowych, które w większości wypadków w swym niszczycielskim działaniu podobne są do min. „Konwencja ta – czytamy w przesłaniu – ma również charakter pionierski jako model nowego multilateralizmu, który przeszedł już próbę czasu. Rosnące poczucie własnej godności i własnych praw u poszkodowanych osób i społeczności daje nam pewność kolejnych sukcesów na innych polach rozbrojenia” – pisze w imieniu Ojca Świętego kard. Tarcisio Bertone.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

10-lecie konwencji o minach przeciwpiechotnych
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.