10. spotkanie esperantystów w Licheniu

(fot. Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym)
Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym / ptt

Jubileuszowe X spotkanie Sekcji Seniorów Polskiego Związku Esperantystów (PZE) rozpoczyna się 08.05, w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Okazją do przyjazdu do Lichenia jest przypadający w tym roku jubileusz ufundowania przez Polski Związek Esperantystów tabliczki wotywnej, która znajduje się na jednej ze ścian bazyliki pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.

DEON.PL POLECA

Spotkanie rozpocznie się dzisiaj o godz. 16.00 w kaplicy domu pielgrzyma BETANIA. W trakcie dwudniowego pobytu esperantyści będą modlić się podczas Mszy św. oraz nabożeństwa majowego w kaplicy bł. o. Stanisława Papczyńskiego. Zwiedzą także licheńskie Sanktuarium, w tym apartamenty papieskie, kaplicę poświeconą św. Janowi Pawłowi II oraz licheńskie muzeum.

Pan Bohdan Wasilewski, organizator spotkania i jednocześnie członek Sekcji Seniorów PZE, wyjaśnił, dlaczego Esperanto jest tak bardzo rozpowszechnionym międzynarodowym językiem na świecie: "Jego idea jest wspaniała - aby ułatwić porozumienie między ludźmi różnych narodowości, różnych kultur, różnych języków".

Przygoda pana Bohdana z Esperanto rozpoczęła się w latach 50. ubiegłego stulecia. Będąc studentem, chciał zwiedzać świat, poznawać nowe kultury, kraje. Jak przyznaje, otrzymanie zgody na wyjazd zagraniczny w tamtych czasach było bardzo trudne, dlatego postanowił wykorzystać szansę, jaką dawała możliwość porozumiewania się w tym języku. Po ok. 2 miesiącach kursu znał Esperanto w stopniu komunikatywnym. Za radą przyjaciela, napisał kilka kartek pocztowych w języku Esperanto i wysłał w świat. W ten sposób zyskał przyjaciół w m.in. Argentynie, Japonii czy na Węgrzech. A jego zamiłowanie do Esperanta, pomimo upływu lat, trwa po dziś dzień.

Zdaniem pana Wasilewskiego, nauka Esperanto w obecnym czasie nie nastręcza większych trudności. Ogromnym źródłem wiedzy są strony internetowe.

Esperanto (pierwotnie znane jako "Lingvo Internacia" - "język międzynarodowy"), jest najbardziej rozpowszechnionym na świecie międzynarodowym językiem pomocniczym. Stworzył je Polak, Ludwik Zamenhof pod koniec XIX wieku. Pod pseudonimem "Dr Esperanto" opublikował podstawy tegoż języka w książce zatytułowanej "Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny". Przyświecał mu cel stworzenia neutralnego i łatwego na nauki języka, który byłby wykorzystywany do międzynarodowej komunikacji. Obecnie szacuje się, że językiem Esperanto posługuje się pomiędzy 100 tysięcy do 2 milionów ludzi na całym świecie.

Więcej o działalności esperantystów i samym języku można dowiedzieć się odwiedzając stronę internetową Polskiego Związku Esperantystów: www.esperanto.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

10. spotkanie esperantystów w Licheniu
Komentarze (1)
MS
Mikołaj Sitko
8 maja 2015, 12:55
Esperanto to język liturgii religii Omoto powstałej w IXX wieku w Japoni. Ludwik Zamenhoff jest bogiem w tej religii i odbiera boską cześć. Po co w miejscu kultu naszej religii łamać I przykazanie ?