100 lat temu bł. kard. Wyszyński przyjął święcenia kapłańskie

100 lat temu bł. kard. Wyszyński przyjął święcenia kapłańskie
Fot. episkopat.pl
PAP / jk

3 sierpnia mija setna rocznica święceń kapłańskich bł. kard. Stefana Wyszyńskiego - 3 sierpnia 1924 r. w katedrze we Włocławku bp. Wojciech Owczarek wyświęcił młodego, chorowitego kleryka, który z czasem miał stać się jedną z najważniejszych postaci polskiego Kościoła.

Po latach wspominał: „Byłem tak słaby, że wygodniej mi było leżeć krzyżem na ziemi niż stać. Byłem święcony przez chorego, ledwo trzymającego się na nogach biskupa Wojciecha Owczarka”. Koledzy prymasa święcenia otrzymali 29 czerwca, on w tym czasie z powodu choroby był w szpitalu. 5 sierpnia 1924 r. ks. Wyszyński sprawował swoją pierwszą eucharystię na Jasnej Górze.

DEON.PL POLECA

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. z Zuzeli koło Ostrowi Mazowieckiej. W czasie II wojny światowej przebywał poza swoją diecezją – ukrywał się przed gestapo, m.in. w Kozłówce, Zakopanem i w Laskach, gdzie był kapelanem szpitala powstańczego, a także kapelanem AK okręgu wojskowego Żoliborz, ps. „Radwan III”. W marcu 1945 r. wrócił do Włocławka, gdzie objął funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego. 4 marca 1946 r. został mianowany przez papieża Piusa XII biskupem lubelskim. Sakrę biskupią z rąk kard. Augusta Hlonda otrzymał 12 maja 1946 r. na Jasnej Górze. W listopadzie 1948 r. został arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim. Kapelusz kardynalski otrzymał 12 stycznia 1953 r. Nie mógł go odebrać osobiście, bo władze komunistyczne odmówiły mu paszportu. Posługę ordynariusza obu archidiecezji i prymasa Polski pełnił przez 33 lata.

Władze PRL aresztowały go 25 września 1953 r. i internowały. Przebywał kolejno w Rywałdzie Królewskim koło Grudziądza, w Stoczku Warmińskim, w Prudniku koło Opola i w Komańczy w Bieszczadach, gdzie napisał tekst odnowionych ślubów narodu. 26 października 1956 r. wrócił z internowania do Warszawy. Był autorem jasnogórskich ślubów narodu, które zostały wpisane w Wielką Nowennę przed jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski. Rozpoczęła się ona 3 maja 1957 r. na Jasnej Górze. Brał także udział w obradach Soboru Watykańskiego II i w kilku konklawe. Podczas ostatniego, w październiku 1978 r., uczestniczył w wyborze kard. Karola Wojtyły na papieża.

Zmarł 28 maja 1981 r. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Ceremonia pogrzebowa, której przewodniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Agostino Casaroli, odbyła się 31 maja. Trumna z ciałem prymasa została umieszczona na kamiennym sarkofagu w podziemiach archikatedry warszawskiej. W 1986 r. sarkofag prymasa przeniesiono z krypty do poświęconej mu kaplicy w lewej nawie świątyni.

Proces beatyfikacyjny kard. Wyszyńskiego na etapie diecezjalnym rozpoczął się 20 maja 1983 r., a zakończył 6 lutego 2001 r. Akta zebrane w toku procesu liczą 37 tomów wraz załącznikami. Beatyfikacja odbyła się 12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Zgodnie z decyzją papieża Franciszka wspomnienie liturgiczne bł. kard. Wyszyńskiego obchodzone jest w Kościele katolickim w Polsce 28 maja.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Zając

Człowiek, który został Prymasem Tysiąclecia

Czy można spotkać Prymasa z czasów, gdy był jeszcze zwykłym księdzem, uczniem, dzieckiem? Co łączyło go z Janem Pawłem II, a co z Bolesławem Bierutem? Wspomnienia, luźne myśli, zapamiętane przez...

Skomentuj artykuł

100 lat temu bł. kard. Wyszyński przyjął święcenia kapłańskie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.