12 maja - stołeczne obchody Roku Piotra Skargi

KAI / psd

Główne obchody Roku Piotra Skargi odbędą się w najbliższą sobotę 12 maja w kościele jezuitów na warszawskiej Starówce. Uroczystej Mszy św. z tej okazji będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz a swój udział zapowiedzieli dostojnicy kościelni i państwowi. 400. rocznicę śmierci Piotra Skargi upamiętni odsłonięcie jego popiersia w stołecznym sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, którego budowę sam zainicjował.

Rzeźba jest kopią popiersia Skargi z krakowskiego kościoła św. Piotra i Pawła, w którym wybitny jezuita jest pochowany. Aktu odsłonięcia dokona kard Nycz, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz oraz prowincjał warszawskich jezuitów Tomasz Kot SJ.

Uroczysta Msza św., wpisana w obchody Roku Piotra Skargi, rozpocznie się o godz. 20.00. w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Podczas Mszy świętej wystąpi Warszawski Chór Chłopięcy i Męski przy Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pod dyrekcją profesora Krzysztofa Kusiela - Moroza.

DEON.PL POLECA

Z okazji przypadającej w roku 2012 czterechsetnej rocznicy śmierci Piotra Skargi Sejm Rzeczypospolitej przyjął uchwałę stanowiącą Rok 2012 Rokiem Piotra Skargi. Obchody związane są z trzema najważniejszymi wydarzeniami: datą urodzenia Skargi (2 lutego w Grójcu), uroczystością w kościele Matki Boskiej Łaskawej w Warszawie, którego budowę zainicjował Skarga (12 maja), oraz datą jego śmierci (27 września w Krakowie). W ramach obchodów organizowane są seminaria i konferencje naukowe poświęcone osobie Piotra Skargi.

Piotr Skarga, najwybitniejszy kaznodzieja w dziejach dawnej Rzeczpospolitej urodził się w 1536 roku w Grójcu k.Warszawy. Święcenia kapłańskie przyjął w 1564 roku. Pięć lat później rozpoczął jezuicki nowicjat w Rzymie oraz studia w Kolegium Rzymskim. Po dwóch latach wrócił do Polski. Pracował w Pułtusku, we Lwowie, Jarosławiu, Warszawie, Płocku i Wilnie, gdzie w 1579 roku został pierwszym rektorem Akademii Wileńskiej. Pracę w Krakowie rozpoczął w 1584 roku, gdzie założył Arcybractwo Miłosierdzia Bogarodzicy, Bank Pobożny, który udzielał bezprocentowych pożyczek i Skrzynkę św. Mikołaja gromadzącą posagi dla ubogich panien. Pisał skargi ubogim analfabetom; stąd uzyskał swój przydomek - Skarga.

Piotr Skarga zasłynął jako gorliwy kaznodzieja, obrońca wiary, patriota, filantrop. Umiłowanie Kościoła i ojczyzny oraz troska o dobro wspólne były tematem przewodnim jego działalności. Jest autorem największych dzieł I Rzeczpospolitej. Kaznodzieja zmarł w 1612 roku, w Krakowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

12 maja - stołeczne obchody Roku Piotra Skargi
Komentarze (2)
E
ewangelik
10 maja 2012, 08:01
Może należało napisać prawdę. Ks. Piotr Skarga był czołowym działaczem kontrreformacji w Polsce, który dążył do fizycznego wyeliminowania mniejszości religijnych z kraju. Był nielubiany przez współczesną mu brać szlachecką, bezlitośnie tępił innowierców, Żydom przypisywał mordy rytualne, wolność sumienia i wyznania uważał za szkodliwą. Piotr Skarga był wielkim patriotą, krytykującym bezrząd panujący w Rzeczpospolitej, wynoszący interes kościoła rzymskokatolickiego ponad dobro państwa. Oczywiście, w nauczanej historii nie pamięta się o nietolerancji Skargi. Pozostaje on w panteonie wielkich patriotów, obrońcy biednych, nawołującym magnatów do dbania o dobro swego kraju. Nie przypomina się, że Skarga był przede wszystkim człowiekiem kościoła rzymskokatolickiego, że według niego należy bronić wiary a dopiero potem ojczyzny. Uzasadniał to krótko: „jeśli ojczyzna zginie, przy wierze pozostaniemy". Ks. Skarga walnie przyczynił się do wybuchu wojny domowej zwanej w historii jako rokosz Zebrzydowskiego.
O
OK
7 maja 2012, 14:45
"Piotr Skarga, najwybitniejszy kaznodzieja w dziejach dawnej Rzeczpospolitej". - Kogo dzisiaj można by określić kaznodzieją na miarę ojca Piotra Skargi? - "Umiłowanie Kościoła i ojczyzny oraz troska o dobro wspólne były tematem przewodnim jego działalności."