12,3 tys. litrów krwi w ciągu 13 lat

(fot. flickr.com/ by Lighthouse50)
KAI/ ad

Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie w ciągu 13 lat oddali 12,3 tys. mililitrów krwi. W ramach swojej formacji nie tylko modlą się, uczą i zdają egzaminy, ale także dają wspaniały przykład bezinteresownej pomocy innym przez… regularne oddawanie tego najcenniejszego leku.

Klerycki Klub Honorowych Dawców Krwi przy sosnowieckim Seminarium istnieje już blisko 13 lat. W roku 2000, jeszcze jako kleryk, zakładał go obecny rektor seminarium ks. Konrad Kościk. Przez lata członkowie Klubu oczywiście zmieniają się, ale działalność koła trwa nieprzerwanie umożliwiając ratowanie życia potrzebujących.

W minionym roku księża, diakoni i klerycy oddali aż 12,3 tys. ml krwi. Rok 2012 przyniósł także odznaki 8 członkom Klubu, w tym honorową odznakę PCK IV stopnia oraz odznaki zasłużonego dawcy krwi II i III stopnia (aby je uzyskać osoby te musiały oddać w ostatnich latach odpowiednio 12 tys. i 6 tys. ml życiodajnego płynu).

"Korzyść z przynależności do Klubu to przede wszystkim wielka satysfakcja z faktu, że w parę chwil można komuś pomóc" - tłumaczy kleryk Adam Sitek, obecny opiekun Klubu i dodaje "każdego roku szeregi tej niezwykłej, seminaryjnej grupy zasilają nowe osoby, dlatego wśród członków są reprezentanci każdego rocznika, począwszy od pierwszaków, a skończywszy na diakonach.

Obecnie Klub zrzesza 12 kleryków, którzy regularnie i w miarę swoich możliwości oddają krew, a także jej składniki, potrzebne w leczeniu chorych. Kilku z nas zadeklarowało także chęć oddania szpiku kostnego i po przejściu odpowiednich badań zostało wciągniętych na listę dawców w Banku Szpiku Kostnego".

Współpraca kleryków z Akademickim Klubem Honorowych Dawców Krwi przy krakowskiej AGH zaowocowała listem z podziękowaniem, jaki jego przewodnicząca, Elżbieta Wojna-Dyląg, skierowała na ręce bp. Grzegorza Kaszaka.

Podkreśla w nim, że obecny rektor "przekazuje swoje bogate doświadczenia kolejnym pokoleniom kleryków w zakresie sprawnej organizacji nie zakłócającej procesu studiów, a jako wieloletni i nadal czynny krwiodawca stanowi wzór do naśladowania. Jest zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi III i II stopnia oraz posiada wyróżnienia odznakami honorowymi PCK IV i III stopnia".

"Owoce z dzieła, które rozpoczął Ksiądz Rektor zbierane są w dalszym ciągu i miejmy nadzieję, że będzie tak jeszcze przez wiele lat" - podsumowuje tę szlachetną inicjatywę kl. Adam Sitek, zaś ks. Konrad Kościk zachęca, aby każdy wierny, w miarę swoich możliwości, oddawał krew.

"To nic nie kosztuje, a pozwala naprawdę uratować życie i zdrowie drugiego człowieka, dając jednocześnie ogromną satysfakcję. Bezinteresowna pomoc potrzebującym to przecież istota chrześcijaństwa" - przypomina ksiądz rektor.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

12,3 tys. litrów krwi w ciągu 13 lat
Komentarze (3)
P
potomac
31 stycznia 2013, 16:11
To raczej z danymi, a nie z matematyką jest coś nie tak. Tytuł: "oddali 12,3 tys. litrów krwi", tekst: "w ciągu 13 lat oddali 12,3 tys. mililitrów krwi", "W minionym roku księża, diakoni i klerycy oddali aż 12,3 tys. ml krwi". Ktoś za dużo razy użył "kopiuj-wklej".
MN
Matematyka na ndst!
31 stycznia 2013, 15:54
Źle z matematyką w tytule: zdrowy mężczyzna może rocznie oddać najwyżej 6 razy 0,45 litra krwi, czyli 2,7 litra. Wg tytułu oddali 12.300 litrów, czyli 946 rocznie. To znaczy, że 350 kleryków co 2 miesiące oddawało krew!  Jeszcze gorzej z arytmetyką w tekście: 12.300 mililitrów to po prostu 12,3 litra. Czyli rocznie niecały litr.  Proszę ten tekst napisać jeszcze raz - bo w obecnej formie nie ma żadnego sensu.
A
Artur
31 stycznia 2013, 14:49
Poprawcie tytuł: ...12,3 tys. litrów krwi ;-)