21. Pielgrzymka Sybiraków na Jasnej Górze

PAP / mik

Byli zesłańcy oraz ich bliscy uczestniczyli w niedzielę na Jasnej Górze w 21. Pielgrzymce Sybiraków. Modlili się przede wszystkim w intencji zmarłych i pomordowanych w łagrach, więzieniach i obozach pracy przymusowej na Wschodzie.

Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył bp Zdzisław Fortuniak z Poznania. Koncelebrowali ją kapelani kół sybiraków wraz z krajowym kapelanem sybiraków ks. Zdzisławem Banasiem.

Biskup Fortuniak przypomniał, że w grudniu 1939 r. władze naczelne w Moskwie zdecydowały o usunięciu z okupowanych ziem tzw. elementów niepewnych, czyli wielu Polaków, zamieszkujących tereny zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi.

DEON.PL POLECA

Hierarcha podkreślił, że wszyscy deportowani doznali nieprawdopodobnej udręki. - Wielu ginęło już w czasie podróży w bydlęcych wagonach. Wielu umierało z wycieńczenia, z pracy ponad siły, z powodu głodu i chorób. Co trzeciego z deportowanych spotkała w ziemi, zwanej nieludzką, śmierć - przypomniał.

- Jak przyjechałem do Polski, zabronione było mówić, że byłem na Syberii. W życiorysach omijali, albo do pracy nie przyjmowali, albo kazali zmieniać życiorys. Był głód, chłód, ludzi chowali pod śniegiem. Dziesiąty może człowiek wrócił cały, żywy - wspominał cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry Józef Kaborkiewicz z Tarnowa, który był więźniem politycznym zesłanym do ZSRR.

- Nie wolno nam było bardzo długo, do lat 80., mówić tak szczerze, prosto. Byliśmy ludźmi drugiej kategorii - powiedziała, Danuta Biber z Lubania, która urodziła się na Syberii.

Pielgrzymkę rozpoczęła uroczystość pod Pomnikiem Sybiraka na wałach jasnogórskich. Jak podkreślił Franciszek Borkowski z częstochowskiego oddziału Związku Sybiraków, pierwszy taki monument powstał przed 20 laty właśnie na Jasnej Górze. Postaci na pomniku, znajdującym się przy wejściu do Skarbca, symbolizują mord oficerów polskich w Katyniu, a także zesłanych na Syberię i więzionych w sowieckich łagrach. Delegacje sybiraków złożyły kwiaty pod pomnikiem.

Do pierwszej masowej deportacji doszło w lutym 1940 r. W jedną noc zabrano z rodzinnych domów ok. 220 tys. Polaków. Kolejne trzy deportacje miały miejsce od kwietnia 1940 do czerwca 1941 r. We wszystkich zsyłkach wywieziono - jak podaje Główny Urząd Statystyczny w wydanej w 1994 r. publikacji - łącznie 1,35 mln Polaków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

21. Pielgrzymka Sybiraków na Jasnej Górze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.