44. Wrocławskie Dni Duszpasterskie

(fot. b Kat Martin/flickr.com/CC)
KAI / pk

Wyzwaniem dla duszpasterstwa są nie tylko ci, którym na pewnym etapie życie się skomplikowało, a dziś chcieliby przystępować do Komunii św. Wyzwaniem dla duszpasterstwa są ci, którzy mogą przyjmować Komunię św. a nie przyjmują. Wyzwaniem są ci, którzy mogą zawrzeć małżeństwo a nie widzą w tym sensu - mówił o. Kazimierz Lubowiecki w czasie Eucharystii inaugurującej 44. Wrocławskie Dni Duszpasterskie. Mszy św. przewodniczył abp Józef Kupny. Tegoroczne wykłady, konferencje i konwersatoria oscylują wokół tematu "W służbie małżeństwu i rodzinie".

Jako pierwszy głos zabrał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Przybliżył licznie zebranym w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego kapłanom, katechetom i osobom zaangażowanym w duszpasterstwo program duszpasterski Kościoła w Polsce na rok 2014/2015, który będzie przebiegał pod hasłem: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Metropolita poznański zwrócił uwagę, że inicjatywy i wyzwania ujęte w nowym programie wpisują się w kilkuletnie przygotowanie Polaków do 1050. rocznicy chrztu Polski, podkreślając, że program duszpasterski przygotowany do realizacji na poziomie ogólnopolskim powinien być zaadaptowany do realiów konkretnej diecezji, a następnie parafii.

W dalszej części swojego przedłożenia abp Gądecki tłumaczył jak należy rozumieć wezwanie do nawrócenia. - Nawrócić się to przemyśleć, poddać rewizji życie indywidualne i społeczne - mówił. Dodał przy tym, że człowiek nawrócony nie kieruje się w osądach opiniami innych, nie postępuje jak wszyscy, nie usprawiedliwia niegodziwych działań, szuka dobra, nawet jeśli jest ono niewygodne, szuka nowego stylu życia. - Nawrócenie to odwrócenie się od samowystarczalnosci, dostrzeżenie że potrzebujemy innych. Życie nienawrócone to ciągłe usprawiedliwianie się: "Nie jestem gorszy od innych". Nawrócenie to zawierzenie siebie miłości Innego - zaznaczył hierarcha. Dopowiedział przy tym, że celem nowego roku jest odkrycie na nowo sakramentu pojednania i połączenie go z głoszeniem słowa Bożego.

Poza abp. Gądeckim dziś swoje wykłady przedstawili także bp Ignacy Dec ze Świdnicy, prof. Maria Ryś z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy oraz ks. dr Jacek Kotowski z Łomży. Uczestnicy trwającego do piątku sympozjum będą mogli posłuchać także doradców życia rodzinnego, duszpasterzy, pedagogów, psychologów, którzy na co dzień zajmują się pomocą rodzinie.

Jak podkreślają organizatorzy, spotkanie można przeżyć nie tylko jako ucztę naukową, ale także jako rekolekcje. Temu mają służyć m.in. wieczorne konferencje, które we wrocławskiej katedrze poprowadzi o. prof. Kazimierz Lubowiecki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

44. Wrocławskie Dni Duszpasterskie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.