5. Ogólnopolska Pielgrzymka Bezdomnych
600 osób uczestniczyło 13 listopada na Jasnej Górze w 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Bezdomnych. Przybyli głównie podopieczni noclegowni, stowarzyszeń i organizacji zajmujących się w diecezjach pomocą osobom pozbawionym dachu nad głową.
Spotkanie, zorganizowane przez Caritas Polska i Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, było okazją do zwrócenia uwagi na problem bezdomności, który przed zbliżającą się zimą jest szczególnie ważny.
- Pielgrzymka była też wyrazem troski Kościoła o ubogich i zwróceniem uwagi na godność osoby ludzkiej - podkreślił ks. Stanisław Iłczyk, dyrektor Caritas częstochowskiej.
- Wchodzimy w najtrudniejszy okres dla bezdomnych, dla ludzi mających trudne warunki życia codziennego, ale nie chodzi tylko o bezdomnych.
Problem biedy materialnej jest przecież przez nas wszystkich dostrzegalny. Człowiek potrzebujący jest godzien szacunku. To jest ten biedak, który czeka na pomoc Samarytanina i im wcześniej ten Samarytanin przyjdzie, tym wcześniej uratowany będzie człowiek – powiedział ks. Iłczyk.
- Jesteśmy z Łodzi ze schroniska dla bezdomnych, przyjechałyśmy tu pierwszy raz. Matkę Bożą chcemy prosić przede wszystkim o zdrowie i o własny dom - mówią uczestniczki pielgrzymki.
- Jestem bezdomnym od prawie 12 lat, przez ten czas odwiedziłem kilka schronisk, spałem też na klatkach schodowych. W wieku 60 lat ciężko jest wyjść z bezdomności. Przyjeżdżam na Jasną Górę, aby umocnić się duchowo, w życiu jest ciężko, ale po takiej pielgrzymce jest jakby lżej na sercu - dodał inny uczestnik pielgrzymki.
Jak podkreślił ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas rzeszowskiej, pomoc osobom bezdomnym nie ogranicza się tylko do zapewniania całodobowych miejsc pobytu oraz noclegów.
- Chcemy jako Kościół w Polsce im pomagać. W ramach organizowanej pomocy pragniemy pomagać im także od strony prawnej, psychologicznej, a także pomóc w walce z alkoholizmem, by główna przyczyna ich biedy była eliminowana – dodał ks. Słowik.
Wśród przyczyn bezdomności znajdują się: rozpad rodziny, trudności ekonomiczne, bezrobocie, eksmisja z wynajmowanego lokalu, uzależnienia, przyczyny osobowościowe, powodujące niemożność odnalezienia się w świecie, a także choroby psychiczne. Zjawiskiem niepokojącym jest obniżanie się wieku osób bezdomnych oraz bezdomność całych rodzin.
Skomentuj artykuł