550-lecie oo. bernardynów w Przeworsku
W kościele pw. św. Barbary w Przeworsku rozpoczęła się Wielka Nowenna przed jubileuszem 550-lecia pobytu oo. bernardynów w tym mieście.
Rozpoczęła ją 4 grudnia Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika. - Jeśli człowiek postawi Pana Boga na pierwszym miejscu to wszystko będzie w jego życiu uporządkowane - mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Jubileusz przypadnie w roku 2015, a poprzedzi go szereg uroczystości.
Eucharystię koncelebrował o. Jarosław Kania - prowincjał oo. bernardynów oraz księża z dekanatu przeworskiego, a uczestniczyli w niej mieszkańcy Przeworska, siostry zakonne, władze miasta, powiatu i gminy.
W homilii abp Michalik wskazywał, że patronka parafii, św. Barbara, jest bardzo wymownym przykładem ukazującym, że każdy człowiek musi mieć hierarchię wartości, bo to ona świadczy o jego wartości. - Jeśli człowiek postawi Pana Boga na pierwszym miejscu to wszystko będzie podporządkowywał do Niego i wszystkie będzie w jego życiu uporządkowane. Jeśli będzie umiał wybrać największe dobro, to i te drobniejsze, pośrednie dobra znajdzie - mówił metropolita przemyski.
Wskazywał, że wiara wymaga odpowiedzi przez całe życie. - Właśnie życie powinno mówić jak ja wierzę, kto jest dla mnie najważniejszy, jakie wartości. Czemu warto poświęcić życie czy karierę? To jest wielkie zadanie dla nas, żebyśmy wiedzieli, że nie ma prawdziwej wiary bez życia według przykazań Bożych - powiedział. Abp Michalik zachęcał do dziękczynienia za łaskę wiary, która jest wielkim darem Bożym i drogowskazem w życiu, który doprowadzi do wiecznego zbawienia. - Wtedy dopiero docenimy w pełni kim był dla nas Jezus Chrystus, Jego miłość, czym była Msza święta, w której uobecniał dla nas swoją śmierć zbawczą - stwierdził kaznodzieja.
Hierarcha uznał, że obecnie Chrystus wielu ludziom przeszkadza w życiu publicznym i chcą zamknąć wiarę w Kościele. - Globalizacja nieprawości rozprzestrzenia się po świecie. To jest wielki sukces szatana w dzisiejszych czasach - powiedział.
Skrytykował również posłów, którzy w głosowaniach poddają się dyscyplinie partyjnej, aby tylko nie stracić zajmowanego stanowiska. - To jest dramat rozkładu moralnego i słabości moralnej tkanki społecznej. A bez moralności naród się nie podźwignie - przestrzegał.
Abp Michalik zaznaczył, że w życiu jest wiele trudnych wyborów, z którymi trzeba się zmierzyć, ale one muszą występować, bo poprzez pokonywanie trudności pełniej rozwija się człowieczeństwo. Wskazywał w takich sytuacjach na modlitwę do św. Barbary, która jest patronką trudnych wyborów.
Podczas Mszy św. modlono się za zakon bernardyński, aby wiernie i gorliwie pracował dla dobra Kościoła i cieszył się świętością, a parafia była wspólnotą żywej wiary i wzajemnej miłości.
W czasie liturgii Chór św. Barbary ofiarował obraz ukazujący męczeńską śmierć patronki, a na zakończenie abp Michalik poświęcił feretron z wizerunkiem świętej.
Kościół pw. św. Barbary w Przeworsku został wybudowany w latach 1461-1465. Od początku jego opiekunami byli ojcowie bernardyni. W XVII wieku, w okresie świetności i rozkwitu przeworskiego konwentu, bogato wyposażono kościół i dokonano szeregu znaczących prac modernizacyjnych.
Bardzo charakterystyczna jest widoczna z daleka fasada kościoła, będąca książkowym przykładem tzw. gotyku małopolskiego. Jednym z jego typowych elementów są ślepe okienka, zwane blendami.
Przy doskonale zachowanych murach obronnych z XVII wieku stoi dzwonnica wybudowana w roku 1973, z trzema dzwonami o imionach na cześć patronów kościoła: Barbara (500 kg), Antoni (800 kg) i Maria (1 650 kg).
Skomentuj artykuł