65. urodziny dominikanina o. Jana Góry

65. urodziny dominikanina o. Jana Góry
(fot. Bulion / Wikimedia Commons)
KAI / slo

Znany rekolekcjonista i duszpasterz, animator ośrodków duszpasterskich i spotkań nad Lednicą, autor wielu książek, dominikanin o. Jan Wojciech Góra obchodzi 8 lutego 65. rocznicę urodzin. O. Góra zasłynął na całą Polskę kilkanaście lat temu, gdy nad Jeziorem Lednickim koło Gniezna wybudował stalową bramę w kształcie ryby - znaku pierwszych chrześcijan.

- Myślę, że najważniejsze w moim życiu były śluby zakonne, kiedy zdałem sobie sprawę z tego, że to nie na żarty i VI Światowy Dzień Młodzieży odbywający się 14 sierpnia 1991 roku na Jasnej Górze. Wtedy narodziła się Jamna i Lednica - mówi KAI o. Góra.

Jubilat urodził się 8 lutego 1948 roku w Prudniku koło Opola. W 1966 roku, w wieku 18 lat, wstąpił do zakonu dominikanów. W latach 1967-1974 studiował w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Ojców Dominikanów w Krakowie. Śluby wieczyste złożył w 1972 roku, a dwa lata później przyjął święcenia kapłańskie. W 1976 roku obronił pracę magisterską na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a w 1981 roku uzyskał tytuł doktora teologii. W latach 1974-1976 był katechetą w Tarnobrzegu.

O. Góra od 36 lat związany jest z Poznaniem, gdzie w klasztorze oo. dominikanów przy ul. Kościuszki 99 rozpoczął pracę z młodzieżą. "Do pracy z małolatami zrazu się nie paliłem i nie byłem przekonany - ambicje osobiste. Miałem już za sobą pierwsze publikacje w "Tygodniku Powszechnym". Skoncentrowany na sobie, jeszcze długo i boleśnie przeżywałem to zaniżenie lotu, jak mi się wtedy wydawało, i degradację mojej drogi życiowej oraz życia zakonnego (...) Droga do dzisiejszego pojmowania duszpasterstwa w moim przypadku była długa i ciężka. Z początku traktowałem duszpasterzowanie jako zajęcie dla ludzi gorszej kategorii, dla tych, którzy niezdolni byli zająć się nauką i musieli po prostu pójść do pracy na froncie, nie mogąc pracować w sztabie" - wspomina w swojej książce "Poznań - Kościuszki 99".

DEON.PL POLECA


Nowe światło na drogę zakonną rzucił dramat Karola Wojtyły "Promieniowanie ojcostwa". To jego słowa zmieniły "ojca" w "Ojca". "Stały się moim scenariuszem na życie i duszpasterzowanie. Ojcostwo stało się moim tematem życiowym. Ojcostwo stało się kluczem do zrozumienia pontyfikatu Jana Pawła II. A następnie ojcostwa Bożego wobec nas. Uspokoiłem się. Ojcostwo stało się wizją mojego rozwoju i dojrzewania".

Duszpasterzem młodzieży szkół średnich w Poznaniu był w latach 1977-1987, od 1987 roku do 2012 roku był duszpasterzem akademickim. Obecnie zajmuje się zainicjowanym przez siebie szesnaście lat temu Ruchem Lednickim oraz ośrodkiem na Jamnej. - Kiedy przestałem być duszpasterzem akademickim, otworzyła się przestrzeń na Ruch Lednicki w całej Polsce dla dzieci, młodych, studentów także tych pracujących oraz dla starszych - zaznacza pomysłodawca Lednicy. Podkreśla, że nadal chce, by "ruch tkwił w nurcie wyboru Chrystusa, bo to jest moja misja zostawiona mi przez Jana Pawła II".

Pierwszym dziełem ewangelizacyjnym dominikanina były coroczne letnie kolokwia dla studentów w Ustroniu-Hermanicach, zapoczątkowane w 1988 roku na zwykłej łące przy klasztorze dominikanów. W 1991 roku dominikanin był współorganizatorem VI Światowego Dnia Młodzieży. Wtedy też powstały słowa do hymnu "Abba, Ojcze". W 1992 roku na górze Jamna pod Tarnowem o. Góra założył ośrodek duszpasterstwa akademickiego, co przyczyniło się do odrodzenia spalonej przez hitlerowców wsi. Jamna to wioska położona w lasach Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, miejsce pamiętające pacyfikację wsi we wrześniu 1944 roku i bitwę stoczoną przez Armię Krajową. Ozdobą Parku Krajobrazowego jest góra Jamna (530 m n.p.m.). Dominikanie z Poznania wybudowali na niej kościół Matki Bożej Jamneńskiej - Matki Niezawodnej Nadziei.

Na prośbę o. Góry, 3 czerwca 1998 r., Jan Paweł II osobiście koronował obraz.

Pięć lat później dominikanin po raz pierwszy zorganizował Ogólnopolskie Spotkanie Młodzieży Lednica 2000 nad Jeziorem Lednickim koło Gniezna. Spotkania młodych pod Bramą-Rybą, którym patronował Jan Paweł II, odbywają się co roku, początkowo w wigilię Zesłania Ducha Świętego, obecnie w pierwszą sobotę czerwca. Na czerwcowe spotkania przybywają dziesiątki tysięcy uczestników nie tylko z Polski, ale i zagranicy. Dzisiaj Lednica to także spotkania dla dzieci oraz dla seniorów. O. Góra jest także założycielem domu Jana Pawła II na Polach Lednickich oraz Muzeum historii Lednicy w Poznaniu. - Chciałbym, aby Lednica nadal służyła polskiej młodzieży i wskazywała dojrzałą wizję osobowości zarysowaną w przemówieniach Jana Pawła II - mówi o swoich planach na przyszłość.

O. Góra jest propagatorem idei "małych ojczyzn", organizatorem konkursów literackich im. Romana Brandstaettera, współpracownikiem wielu pism i wydawnictw katolickich i kulturalnych, autorem kilkunastu książek i cyklów felietonów. Dominikanin jest też laureatem wielu nagród i wyróżnień. W 2011 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Związany od 36 lat z Poznaniem zakonnik otrzymał też tytuł honorowego obywatela tego miasta. Poznańscy radni nadali mu to wyróżnienie za pracę wychowawczą z młodzieżą oraz "promowanie Poznania w Polsce i Europie".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

65. urodziny dominikanina o. Jana Góry
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.