66. Tydzień Miłosierdzia - 3-9 października

KAI / psd

Kościół w Polsce przygotowuje się do obchodów 66. Tygodnia Miłosierdzia, który potrwa od 3 do 9 października. Tegorocznemu Tygodniowi towarzyszą słowa Chrystusa: „Czyńcie, jak Ja wam uczyniłem”.

Tydzień Miłosierdzia został zainicjowany przez Caritas w Polsce na ogólnopolskim zjeździe organizacji w lutym 1937 r. i był obchodzony we wszystkich diecezjach i parafiach. Obchody wznowiono w 1945 r. i odtąd jest on nieprzerwanie organizowany w Kościele. Ma zawsze dwa wymiary: pierwszy to modlitwa i apostolstwo miłosierdzia. Biskupi kierują do swoich diecezjan listy pasterskie zachęcające do działalności charytatywnej. W Kościołach odbywają się Msze św. i nabożeństwa za tych, którzy pomagają innym, jak i tych, którzy pomocy potrzebują. Szczególnie uroczyście obchodzą Tydzień Miłosierdzia Parafialne Zespoły Caritas i Szkolne Koła Caritas.

Druga płaszczyzna działań w Tygodniu Miłosierdzia ma wymiar konkretnego czynu miłosierdzia: są inicjatywy podejmowane na rzecz ubogich, chorych, seniorów, niepełnosprawnych mentalnie lub fizycznie. W wielu diecezjach odbywa się zbiórka na ubogich podczas Mszy św. na rozpoczęcie Tygodnia. Ofiary składane w tym dniu diecezjalne Caritas wykorzystują w ciągu roku pomagając bezdomnym, chorym, dzieciom z rodzin ubogich.

DEON.PL POLECA

Prowadzona jest także zbiórka żywności i odzieży, m.in. poznańska Caritas zbiera na bazarach warzywa i owoce, które trafiają do kuchni dla ubogich i jadłodajni. W parafiach archidiecezji łódzkiej wierni przekazują żywność do specjalnych „toreb miłosierdzia”. Potem przygotowywane są z nich paczki, które trafiają do najuboższych rodzin w parafiach. Wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas odwiedzają chorych w szpitalach, hospicjach i domach, pomagają rodzinom, pracują w różnych ośrodkach Caritas i we wspólnotach parafialnych.

"3 października, w niedzielę rozpoczynającą 66. Tydzień Miłosierdzia, nawiązując do perykopy ewangelicznej z tego dnia, zastanowimy się nad istotą powołania do służby na wzór Chrystusa. Nawiązując do przypowieści o dobrym Samarytaninie, uświadomimy sobie, jak bardzo ważne są odwaga i zdecydowanie w niesieniu pomocy człowiekowi poszkodowanemu. Ich brak niweczy dobre chęci i pozbawia miłość oczekiwanego owocu" - wyjaśnia ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz Caritas Polska.

Poniedziałek 66. Tygodnia Miłosierdzia poświęcony będzie refleksji nad istotą ubóstwa materialnego i rozważaniom wokół ewangelicznej sceny ukazującej wdowę wrzucającą dwa grosze do skarbony świątynnej (Łk 21,1-4). "Ta scena pomaga zrozumieć, że w pomocy materialnej w ocenie Bożej ważny jest każdy grosz, oraz że nikt nie jest zwolniony z czynienia miłosierdzia, również ubodzy mogą pomagać ubogim" - tłumaczy ks. Sobolewski.

We wtorek rozważana będzie tajemnica przemiany Zacheusza (Łk 19,1-10). Człowiek ten, będąc bogatym materialnie, był bardzo ubogi duchowo, ale spotkał Jezusa. To spotkanie zmieniło go – stał się hojnym wspomożycielem ubogich.

Środa będzie dniem refleksji nad problemem głodu na świecie oraz niedożywieniem dzieci w naszej Ojczyźnie w połączeniu z faktem marnowania wielkich zasobów żywności. Rok 2010 został ogłoszony przez ONZ jako "Rok Walki z Głodem". Tej refleksji towarzyszy ewangeliczna scena rozmnożenia chleba i nakarmienia przez Jezusa i Apostołów tysięcy głodnych ludzi (Łk 9,12-17).

W czwartek rozważane będzie nawiedzenie i posługę Maryi w domu Elżbiety (Łk 1,39-45). - Zwracamy uwagę na ewangeliczną wzmiankę „o pośpiechu” Maryi. W dawaniu siebie innym, w świadectwie miłości czynnej trzeba się spieszyć, posługi miłości nie można odkładać na jutro. Miłość Bożą, której doświadczamy w każdej dobrze przeżytej Eucharystii, trzeba „w pośpiechu” przekładać na ofiarną służbę bliźnim - mówi ks. Sobolewski.

"W piątek zastanawiamy się nad uzdrowieniem niewidomego Bartymeusza (Łk 18,35-43). Pytamy: co możemy zrobić dla chorych i niepełnosprawnych? W jaki sposób możemy ich jeszcze skuteczniej przyprowadzać do Chrystusa?" - mówi ks. Sobolewski.

W sobotę, która jest najczęstszym dniem zawierania sakramentalnych małżeństw, rozważany będzie natomiast opis wesela w Kanie Galilejskiej (J 2,1-11) oraz to, w jaki sposób Chrystus wspiera młodych małżonków oraz jak można pomagać małżonkom i rodzinom w przeżywającym trudne sytuacje.

Głównymi wydarzeniami Tygodnia Miłosierdzia w Caritas Polska będą: radiowa Msza św. transmitowana z Kościoła św. Krzyża w Warszawie, która rozpocznie Tydzień, uroczysta Gala Nagrody „Ubi Caritas”, zaplanowana na 2 X na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz konferencja naukowa, którą wraz z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim im. Jana Pawła II i senacką Komisją Rodziny i Polityki Społecznej Caritas Polska organizuje w gmachu Senatu RP 8 października.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

66. Tydzień Miłosierdzia - 3-9 października
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.