8 grudnia w Jasna Góra w łączności z Watykanem

(fot. shutterstock.com)
KAI/mc

W szczególnej łączności z papieżem Franciszkiem upływać będzie tegoroczna uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Tradycyjnie tego dnia, na wzór rzymski, zostanie złożony Maryi hołd z kwiatów. Tak jak w Watykanie, także 8 grudnia, zostanie otwarta jasnogórska Brama Roku Jubileuszowego.

- Ten dzień jest dla nas bardzo piękny i wzruszający nie tylko dlatego, że Jasna Góra jako sanktuarium maryjne w szczególny sposób świętuje uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, ale też ze względu na tę szczególną więź z Ojcem Świętym, którą chcemy przeżywać w jasnogórskim hołdzie z kwiatów - powiedział przeor Jasnej Góry. 
O. Marian Waligóra dodał, że składanie aktu zawierzenia i hołd z kwiatów czynione na wzór papieskiego oddania Niepokalanej, są także okazją do szczególnej pamięci modlitewnej o Następcy Piotra i intencjach Kościoła powszechnego. Podkreśla, że w tym roku łączność z papieżem wyrazi się również we "wspólnym przekroczeniu Bramy Miłosierdzia". 
- Ojciec Święty otworzy drzwi święte 8 grudnia w Watykanie a my podążając niejako jego śladem uczynimy to na Jasnej Górze - zauważył Paulin. Przypomniał, że w pozostałych kościołach i sanktuariach bramy Roku Jubileuszowego otwarte zostaną w niedzielę, 13 grudnia. - Ta brama będzie zaproszeniem do tego, żeby zyskiwać odpust, ale też żeby uświadomić sobie, że przejście przez bramę musi wchodzić w nasze życie. Przy tej bramie będą umieszczone tablice z uczynkami miłosierdzia co do duszy i co do ciała, aby nam też przypominać o konkretach Bożego miłosierdzia, które możemy wprowadzać w nasze życie, przechodząc symbolicznie przez tę bramę - powiedział jasnogórski przeor.
8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, decyzją papieża Franciszka rozpoczyna się Nadzwyczajny Rok Święty, nazwany Jubileuszem Miłosierdzia. W całym świecie chrześcijańskim poza Rzymem uroczysta inauguracja Jubileuszu Miłosierdzia nastąpi w niedzielę 13 grudnia, a jego zamknięcie 13 listopada 2016 roku.
"Będzie to czas szczególny, kiedy skarbnica łask, jaką Chrystus zmartwychwstały powierzył swojemu Kościołowi, zostanie otwarta dla wierzących jeszcze szerzej, by obficiej spłynęły na ludzi zdroje Bożego miłosierdzia", napisał m.in. papież w specjalnej bulli.
Miejscem celebrowania Roku Świętego będzie przede wszystkim Rzym. Jednak z obfitości duchowych darów tych nadzwyczajnych dni wierni będą mogli korzystać we wszystkich miejscach ustanowionych jako odpustowe Jubileuszu Miłosierdzia.
Papież zachęca, by ten nadzwyczajny Rok Święty był czasem intensywnej modlitwy, odnowy duchowej, przebaczenia, otwarcia na łaskę Bożego Miłosierdzia oraz uczynków miłosierdzia wobec tych, którzy ich najbardziej potrzebują. 
Na Jasnej Górze Brama Miłosierdzia znajdować się będzie w ciągu bram wejściowych do sanktuarium, jako trzecia w kolejności. Umieszczona będzie na łuku zbudowanym w końcu XIX w., który zwieńczony jest rzeźbą Matki Bożej Bolesnej. Autorem projektu jest Jerzy Maciejowski, architekt współpracujący z Jasną Górą. - W wymowie i symbolice brama nawiązywać będzie do obrazu Jezusa Miłosiernego w Łagiewnikach, ze słowami "Jezu ufam Tobie"' i z iskrą miłosierdzia, która wyszła z Polski - powiedział projektant.
W niszach po obu stronach bramy umieszczone będą tablice, na których przypomniane zostaną, w językach polskim i angielskim, uczynki miłosierdzia co do duszy i co do ciała. Obok łuku będzie umieszczona tablica wyjaśniająca, czym jest Rok Święty Miłosierdzia i jak można uzyskać związane z nim odpusty. 
Główne uroczystości ku czci Niepokalanej rozpoczną się na Jasnej Górze 8 grudnia o godz.17.00 hołdem z kwiatów pod figurą Matki Bożej na placu przed szczytem. Potem odbędzie się procesja światła do Bramy Miłosierdzia, którą otworzy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Następnie zaplanowano nieszpory w bazylice. 
Jasnogórski zwyczaj hołdu z kwiatów nawiązuje do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, który sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować każdego roku 8 grudnia na Placu Hiszpańskim uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Tę tradycję podtrzymują kolejni papieże. Od 2009 r. zwyczaj wprowadzono także na Jasnej Górze. 
O 19.20 w kaplicy różańcowej zaprezentowany zostanie monodram w oparciu o "Zapiski więzienne" Prymasa Wyszyńskiego zatytułowany "Czas to miłość". Reżyserem, autorem scenariusza i inscenizacji jest Jerzy Król, znany m.in. z roli prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego w spektaklu "Zapiski więzienne", wyreżyserowanym przez Jana Machulskiego w latach 90. ubiegłego wieku. "Zapiski" cieszyły się dużym zainteresowaniem, miały 230 przedstawień w całej Polsce. - Poprzedni spektakl był przeniesieniem na scenę wydarzeń z okresu uwięzienia prymasa Wyszyńskiego, natomiast w monodramie 'Czas to miłość' chciałem przybliżyć duchową drogę, którą Ksiądz Prymas przebył w tym czasie - powiedział Jerzy Król. 
Uroczystość ku czci Niepokalanej 8 grudnia uwieńczy na Jasnej Górze wieczorny Apel, którego rocznicę powstania, tego dnia będziemy też przeżywać.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

8 grudnia w Jasna Góra w łączności z Watykanem
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.