8 lat temu Cyryl stanął na czele rosyjskiego prawosławia

(fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL)
KAI / pk

Przed ośmiu laty - 1 lutego 2009 wybrany 4 dni wcześniej patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl uroczyście objął najwyższy urząd w Rosyjskim Kościele Prawosławnym (RKP).

Kolejną rocznicę inauguracji patriarszej posługi Cyryla rozpoczęto "nabożeństwem w moskiewskiej świątyni Chrystusa Zbawiciela pod jego przewodnictwem i z udziałem setek biskupów RKP" - oświadczył rosyjskiej agencji TASS sekretarz prasowy zwierzchnika Patriarchatu Moskiewskiego ks. Aleksandr Wołkow. Osiem lat temu W tym samym miejscu patriarcha, wybrany na to stanowisko 27 stycznia 2009 przez Sobór Lokalny RKP, uroczyście rozpoczął swe urzędowanie.

DEON.PL POLECA

W oświadczeniu, wydanym 1 bm. przez patriarszą służb prasową, zaznaczono, że "jednym z najbardziej wyrazistych posunięć patriarchy była zmiana systemu zarządzania eparchialnego (diecezjalnego)": w tym czasie powstały metropolie i zwiększyła się liczba eparchii. Działania Świętego Synodu RKP miały na celu zbliżenie biskupów eparchialnych do parafii, do duchowieństwa i ludu, a zmniejszenie wielkości eparchii winno umożliwić ordynariuszowi "głębsze wykorzystanie potencjału parafialnego w celu rozwijania życia diecezjalnego, łącznie z kształceniem księży, organizowaniem działalności misyjnej, katechetycznej, młodzieżowej, społecznej i oświatowej". Chodziło również o umocnienie stosunków wzajemnych między eparchiami a miejscowymi władzami i organizacjami społecznymi - przypomniała służba prasowa.

W łonie Patriarchatu Moskiewskiego powstało 59 metropolii i dwa okręgi metropolitalne - w Kazachstanie i Azji Środkowej. Liczba eparchii wzrosła w ciągu tych 8 lat ze 159 do 296.

Według służby patriarszej "ważnym kierunkiem społecznych działań Kościoła była pomoc ludności cywilnej, która ucierpiała w wyniku konfliktu zbrojnego na Ukrainie Południowo-Wschodniej". Od lipca 2014 zebrano ponad 132 mln rubli na pomoc dla tych ludzi, a w samej tylko Moskwie do kościelnego punktu pomocy zwróciło się prawie 20 tys. uchodźców. Do rejonu działań wojennych na Ukrainie wysłano ponad 570 ton produktów, co pozwoliło zapewnić żywność przeszło 97 tysiącom osób - stwierdza oświadczenie.

Ważnym etapem w rozwijaniu społecznego zaangażowania Kościoła stało się powołanie w 2011 przy każdej dużej parafii stanowiska pracownika socjalnego. Ta inicjatywa patriarchy pozwoliła "podnieść kościelną pomoc społeczną na jakościowo nowy poziom systemowy" - podkreśliła służba prasowa patriarchy. Z dokumentu wynika, że obecnie w Rosji działa 46 kościelnych przytułków dla kobiet w trudnej sytuacji życiowej, w 57 świątyniach prawosławnych w całym kraju pracuje się z głuchymi i słabo słyszącymi, w dalszych 9 cerkwiach istnieje duszpasterstwo osób głuchoniewidomych oraz prowadzi się ponad 50 projektów pomocy rodzinom z niepełnosprawnymi dziećmi i dorosłymi.

Jedną z najbardziej znaczących decyzji kierownictwa RKP było utworzenie stale działającej tzw. Obecności Międzysoborowej, będącej "organem zbiorowym, pomagającym najwyższej władzy kościelnej w przygotowywaniu postanowień dotyczących najistotniejszych zagadnień życia wewnętrznego i zewnętrznej działalności RKP" - głosi oświadczenie patriarszej służby prasowej.

Przypomniano też, że w ciągu 8 dotychczasowych lat posługi patriarszej Cyryl odbył 197 podróży do 116 eparchii i do krajów tzw. "dalekiej zagranicy" (czyli tych, które nie wchodziły w skład ZSRR przed jego rozpadem w 1991). W 2016 zwierzchnik RKP odwiedził Szwajcarię, Kubę, Paragwaj, Chile, Brazylię i Antarktydę, a także Grecję, Wielką Brytanię i Francję. W ub.r. złożył też 23 wizyty w eparchiach na terenie Rosji i 6 za granicą. W tym czasie odprawił ponadto 230 liturgii i nabożeństw, w tym było 29 konsekracji cerkwi, 16 poświęceń kamieni węgielnych pod przyszłe świątynie i inne obiekty.

Natomiast cieniem na reputacji patriarchy Cyryla - o czym służby prasowe Patriarchatu Moskiewskiego nie wspominają - kładzie się jego poparcie dla wojny toczonej przez Rosję przeciwko suwerennemu państwu jakim jest Ukraina. Patriarcha Cyryl wspomaga agresywną politykę reżimu Putina poprzez głoszenie zasady tzw. Ruskiego Miru, co jest próbą religijnego uzasadnienia rosyjskiego imperializmu. W świetle teorii Ruskiego Miru, rolą Rosji jest przewodnictwo wśród słowiańskich prawosławnych narodów Europy wschodniej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

8 lat temu Cyryl stanął na czele rosyjskiego prawosławia
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.