85 tys. pielgrzymów w łagiewnickim sanktuarium

85 tys. pielgrzymów w łagiewnickim sanktuarium
(fot. milosierdzie.pl)
KAI / drr

- Miłosierdzie Boga, przemieniające radykalnie serce człowieka, uwalniające je od zła i egoistycznego zamknięcia się w sobie, jest fundamentem prawdziwego pokoju. Tylko ludzie miłosierni i czystego serca są zdolni budować prawdziwy pokój i wprowadzać go w struktury życia społecznego i politycznego - mówił kard. Stanisław Dziwisz w niedzielę Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach. - Jakże ta ewangeliczna prawda jest aktualna w naszych czasach, również w naszej Ojczyźnie - dodał.

Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył uroczystej Mszy św., odprawianej przy ołtarzu polowym bazyliki Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Według organizatorów w tegorocznych uroczystościach uczestniczyło przez ostatnie dni ok. 150 200 tys. pielgrzymów z Polski i całego świata. Przybyli m.in. z Francji, Austrii, Hiszpanii, Niemiec, Słowacji, Węgier, a także Filipin i Wietnamu. Podczas Mszy św. na ołtarzu obecne były relikwie bł. Jana Pawła II oraz św. s. Faustyny.

DEON.PL POLECA

W homilii kard. Stanisław Dziwisz mówił, że miłosierdzie Boga, przemieniające radykalnie serce człowieka, uwalniające je od zła i egoistycznego zamknięcia się w sobie, jest fundamentem prawdziwego pokoju. "Tylko ludzie pojednani z miłosiernym Bogiem, łaknący i pragnący sprawiedliwości Królestwa Bożego, tylko ludzie miłosierni i czystego serca są zdolni budować prawdziwy pokój i wprowadzać go w struktury życia społecznego i politycznego" - podkreślił kardynał. "Jakże ta ewangeliczna prawda jest aktualna w naszych czasach, również w naszej Ojczyźnie" - dodał.

Hierarcha zwrócił uwagę, że miłosierdzie Boga jest źródłem nadziei na ocalenie naszego losu. Przypomniał, że w Łagiewnikach Jan Paweł II mówił dziesięć lat temu, w sierpniu 2002 r. jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje Bożego Miłosierdzia.

Zdaniem metropolity krakowskiego Jan Paweł II w sposób szczególny związał swoją Piotrową posługę z głoszeniem prawdy o Bożym Miłosierdziu, a tę prawdę przybliżał Kościołowi w rozlicznych dokumentach i wystąpieniach. "Wyniósł do chwały ołtarzy Siostrę Faustynę, "Sekretarkę" Bożego Miłosierdzia, a także ustanowił święto Bożego Miłosierdzia dla całego Kościoła. Prawdą o miłosiernym Bogu Jan Paweł II żył na co dzień. Nie mogło być zresztą inaczej w życiu człowieka i pasterza, który z bliska doświadczył zła dwóch totalitaryzmów XX wieku" - mówił kard. Dziwisz. "Był świadkiem deptania godności człowieka przez bezbożne i nieludzkie ideologie i systemy, w których nie było miejsca dla miłosierdzia. Dlatego Papież sięgał do źródeł miłosiernej miłości. Zwracał się do Serca miłosiernego Boga" - zaznaczył kardynał.

Metropolita krakowski wyznał, że Jan Paweł II był przekonany, że światło Bożego Miłosierdzia będzie rozjaśniało drogi człowieka w trzecim tysiącleciu i będzie charakterystycznym rysem duchowości i programu Kościoła w tym tysiącleciu. "Dlatego też zawierzył świat Bożemu miłosierdziu i uczynił to w tym sanktuarium" - tłumaczył kard. Dziwisz. I przypomniał słowa papieża wypowiedziane dziesięć lat temu w Łagiewnikach: "Czynię to z gorącym pragnieniem, aby orędzie o miłosiernej miłości Boga, które tutaj zostało ogłoszone za pośrednictwem Siostry Faustyny, dotarło do wszystkich mieszkańców ziemi i napełniało ich serca nadzieją. Niech to przesłanie rozchodzi się z tego miejsca na całą naszą umiłowaną Ojczyznę i na cały świat. Niech się spełnia zobowiązująca obietnica Pana Jezusa, że stąd ma wyjść «iskra, która przygotuje świat na ostateczne Jego przyjście». Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia".

"Bracia i siostry, my wszyscy mamy rozniecać tę iskrę i zapalać świat ogniem miłości. Chodzi o wiarę, która rodzi uczynki miłosierdzia" - podkreślił metropolita krakowski. Jego zdaniem do takiej postawy, do takiej "wyobraźni miłosierdzia" zachęcał nas Jan Paweł II. "Nie możemy o tym zapomnieć, jeżeli chcemy pozostać wierni jego nauczaniu i postawie. Dziś dziękujemy Bogu za dar beatyfikacji Papieża miłosierdzia. Ten dar otrzymaliśmy rok temu, w święto Miłosierdzia Bożego" - przypomniał hierarcha.

"Niech wyrazem naszej dojrzałej wiary i wdzięczności będzie miłosierdzie w naszych rodzinach i wspólnotach, a także w naszym życiu społecznym. Czy to jest utopia? Czy Ewangelia nie mogłaby wyraźniej wkraczać w formy naszego zbiorowego życia? Czy w życiu politycznym nie powinno być więcej szacunku dla inaczej myślących, szukających innych rozwiązań, a także solidarności z tymi, którym się nie powiodło?" - apelował kard. Dziwisz.

Na zakończenie Mszy św. kard. Stanisław Dziwisz odmówił Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, złożony przez Jana Pawła II w Łagiewnikach 17 sierpnia 2002 roku.

Kardynał zaprosił pielgrzymów do odwiedzenia Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!", które powstaje obok sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Na koniec metropolita krakowski oraz bp Jan Zając, kustosz łagiewnickiego sanktuarium pobłogosławili wiernych relikwiami bł. Jana Pawła II i św. s. Faustyny.

W sanktuarium zainaugurowała swoją działalność Międzynarodowa Akademia Bożego Miłosierdzia - owoc II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia, który odbył się w krakowskich Łagiewnikach w październiku ubiegłego roku.

Międzynarodowa Akademia Miłosierdzia Bożego w Krakowie została założona przez Metropolitę Krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Idea powołania do życia Akademii zrodziła się w czasie Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, który odbywał się w dniach od 1 do 5 października 2011. Kard. Stanisław Dziwisz wskazał jako cel Akademii gromadzenie wokół Sanktuarium w Łagiewnikach teologów Bożego Miłosierdzia i rozwijanie badań teologicznych w dziedzinie teologii Miłosierdzia Bożego, czuwanie nad kultem Bożego Miłosierdzia i publikowanie materiałów dotyczących nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia.

Międzynarodowa Akademia Bożego Miłosierdzia łączy przedstawicieli czcicieli Bożego Miłosierdzia ze wszystkich kontynentów. Przez swoje badania i publikacje pragnie służyć rozwijającemu się kultowi Bożego Miłosierdzia, ukazywać różne formy kultu i troszczyć się o jego poprawność teologiczną. Kard. Dziwisz zatwierdził Statut Akademii ad experimentum na 5 lat.

Rektorem Akademii jest ks. prof. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

W trakcie uroczystości przez cały dzień pielgrzymi mogą skorzystać z sakramentu pojednania. Na terenie sanktuarium będzie spowiadało blisko 200 kapłanów. Ustawione zostały konfesjonały dla obcokrajowców i osób niesłyszących.

Na terenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach mieści się klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. W okresie międzywojennym żyła i zmarła tutaj św. s. Faustyna Kowalska, przez którą Chrystus przekazał Kościołowi i światu orędzie o Bożym Miłosierdziu.
Bardzo dynamiczny rozwój kultu Miłosierdzia Bożego nastąpił po beatyfikacji siostry Faustyny 18 kwietnia 1993 r. i jej kanonizacji 30 kwietnia 2000 r., a także dzięki pielgrzymkom Jana Pawła II do Łagiewnik w latach 1997 i 2002.

Na terenie sanktuarium powstał nowy kościół - bazylika, którą 17 sierpnia 2002 r. konsekrował Jan Paweł II. W tym też miejscu Papież zawierzył cały świat Miłosierdziu Bożemu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

85 tys. pielgrzymów w łagiewnickim sanktuarium
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.