9 maja pierwszą "niedzielą papieską"
Druga niedziela maja i następujący po niej tydzień będą pierwszą odsłoną duchowych przygotowań do wyniesienia na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II. Przebiegają one pod hasłem „Jestem z Wami – przesłania do Polaków”. Media, środowiska duszpasterskie oraz organizacje katolickie i świeckie przypomną w tych dniach nauczanie papieża z jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny. Koordynatorem akcji jest Fundacja Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Rozpoczęcie przygotowań ogłosił w marcu br. przewodniczący Rady Fundacji, abp Kazimierz Nycz. – Chcemy poznawać i przeżywać na nowo treści pontyfikatu Jana Pawła II, zwłaszcza te najważniejsze, skierowane wprost do Polski – mówił na konferencji prasowej. Arcybiskup podkreślał, że przedsięwzięcie realizowane jest niezależnie od oczekiwanej decyzji Watykanu w sprawie terminu beatyfikacji. – Jesteśmy to winni Ojcu Świętemu. Po ogłoszeniu daty, na takie wewnętrzne przygotowanie każdego z nas może być za późno – dodał ks. Jan Drob, przewodniczący zarządu Fundacji.
W dziewięciomiesięczną inicjatywę włączyły się media publiczne i prywatne, członkowie Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego, środowiska duszpasterskie i instytucje świeckie. W każdą drugą niedzielę miesiąca i w trakcie następującego po niej tygodnia będą one popularyzować przesłanie z kolejnej wizyty Jana Pawła II w Ojczyźnie. Szczególny nacisk położą na te aspekty, które dotychczas skupiały mniejszą uwagę.
Pierwsza „papieska niedziela” przypadająca 9 maja poświęcona będzie pielgrzymce trwającej od 2 do 10 czerwca 1979 r. Jej hasło przewodnie brzmiało „Gaude Mater Polonia”. W powszechnym odczuciu miała ona największe znaczenie ze wszystkich podróży apostolskich Jana Pawła II do Polski. Na jego wezwanie do nawrócenia, miłości Ojczyzny, jedności i przyjęcia narodowego dziedzictwa, najpełniej wyrażone w słowach „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi”, odpowiedziały – pomimo zagrożenia ze strony władz komunistycznych – miliony Polaków.
Słowa Jana Pawła II będą przedmiotem rozważań w niedzielnych audycjach Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, Radia Plus i VOX FM. Portal internetowy Katolickiej Agencji Informacyjnej - eKAI.pl oraz portale Opoka.org.pl i Wiara.pl przygotowały specjalne sekcje z materiałami dotyczącymi pielgrzymek, nauczania Papieża i przebiegu procesu beatyfikacyjnego.
W kolejnych miesiącach tematyczne artykuły zamieszczą także tygodniki: „Gość Niedzielny”, „Niedziela”, „Idziemy” i „Przewodnik Katolicki”. Materiały poświęcone pierwszej pielgrzymce Papieża do Polski opublikowały na swoich łamach jeszcze przed 11 kwietnia – pierwotną datą rozpoczęcia przygotowań. Z uwagi na tragedię w Smoleńsku i żałobę narodową, Rada Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przesunęła ich start o miesiąc.
Tydzień po 9 maja wypełnią Msze święte, nabożeństwa, adoracje, sympozja, dyskusje i spotkania w parafiach, szkołach i innych środowiskach. Rodzina Szkół im. Jana Pawła II przygotowała na ten okres wiele aktywności dla uczniów. – Podczas poniedziałkowych lekcji wychowawczych rozważymy tematy pielgrzymki 1979 r. Chcemy, by pomogły one młodym ludziom w wyborze drogi życiowej – mówi Maria Jolanta Nawrocka z Gimnazjum im. Jana Pawła II na warszawskim Targówku. Pozostałe plany obejmują wystawienie sztuki na podstawie scenariusza jednego z uczniów, specjalne wydanie szkolnej gazetki, stworzenie albumu z fotografiami papieskich miejsc w stolicy, konkursy, dyskusje i wieczory poetyckie.
Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” także włączają się w przygotowania. Wspólnota akademicka z Torunia przygotowuje cykl tematycznych spotkań dla parafii tamtejszej diecezji. Na każdym z nich młodzież przedstawi uczestnikom nauczanie papieskie z danej pielgrzymki. Pierwsze spotkanie odbędzie się w kościele Miłosierdzia Bożego w Toruniu. Stypendyści z Opola co miesiąc prowadzić będą dyskusje w oparciu o fragmenty przemówień Jana Pawła II z pielgrzymek do Ojczyzny, dotyczące świętości.
- Dopełnieniem przygotowań jest osobiste zaangażowanie każdego z nas. Przez włączenie się we wspólną modlitwę o wyniesienie na ołtarze, rozważanie nauczania oraz wspomnienia z bezpośrednich spotkań z Papieżem, możemy obudzić w sobie ducha towarzyszącego jego pielgrzymkom do Ojczyzny i głębiej zrozumieć kierowane do nas słowa – przekonuje ks. Drob.
Wszystkie informacje dotyczące przygotowań, opisy wizyt Jana Pawła II w Polsce, jego nauczanie i inne materiały duszpasterskie znaleźć można na stronie internetowej www.dzienpapieski.pl. Wortal ten jest efektem współpracy mediów, realizowanym w hołdzie papieżowi Polakowi.
Skomentuj artykuł