95. rocznica objawień w Fatimie

95. rocznica objawień w Fatimie
(fot. natsumi_kotsuki / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)
PAP / mh

W uroczystościach 95. rocznicy zakończenia objawień w Fatimie uczestniczyło w sobotę w portugalskim sanktuarium ponad 150 tys. pielgrzymów z całego świata, w tym ponad tysiąc Polaków.

Jak powiedziała PAP rzecznik prasowa Sanktuarium Matki Bożej Różańca Świętego w Fatimie Leopoldina Simoes, wśród osób, które przybywały od piątku na uroczyste obchody, dominowali pielgrzymi z Portugalii. "Polacy stanowią drugą po Włochach najliczniejszą grupę wśród obcokrajowców. Do Fatimy przybyło 16 zorganizowanych grup oraz wielu indywidualnych pielgrzymów z Polski" - sprecyzowała.

Celebrujący zakończoną w sobotę po południu mszę św. patriarcha Lizbony kardynał Jose Policarpo przypomniał, że każdy jest wezwany, aby należeć do Kościoła i poprzez swoje świadectwo życia oraz modlitwę ewangelizować we własnych środowiskach.

"W Roku Wiary, którego otwarcie zbiegło się z 50. rocznicą rozpoczęcia obrad Soboru Watykańskiego II, warto zastanowić się nad naszym osobistym zaangażowaniem w Kościele i w misji ewangelizacyjnej" - powiedział kardynał Policarpo.

DEON.PL POLECA

W trakcie homilii patriarcha Lizbony zwrócił uwagę, że współczesny Kościół jest wezwany, aby "pilnie głosić przesłanie chrześcijaństwa", a także stale odnawiać swoją wiarę. "Warto dziś wsłuchać się ponownie w słowa Jana Pawła II, który apelował niegdyś do chrześcijan o odnowę +płomienia wiary+" - mówił portugalski hierarcha.

Przesłanie objawień z Fatimy było bliskie Janowi Pawłowi II, który wiązał swoje cudowne ocalenie w zamachu 13 maja 1981 r. ze wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej. Papież trzykrotnie odwiedzał to sanktuarium podczas swoich podróży apostolskich. W 2000 r. w Fatimie ogłosił błogosławionymi najmłodszych uczestników objawień: Franciszka i Hiacyntę Marto. Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 r. Trójce małych pasterzy: Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz Łucji Santos przez pięć kolejnych miesięcy ukazywała się Matka Boża, prosząc za ich pośrednictwem ludzkość o nawrócenie i pokutę oraz przekazując trzy tajemnice.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

95. rocznica objawień w Fatimie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.