Abp Bruno Forte o roli słowa Bożego
W liturgiczne wspomnienie bł. Jana Dunsa Szkota, patrona Franciszkańskiego Studium Biblijnego, jego profesorowie i studenci oraz przedstawiciele jerozolimskiego środowiska akademickiego wysłuchali tzw. lectio magistralis na temat relacji teologii i Pisma Świętego. Inauguracyjny wykład na franciszkańskim fakultecie Nauk Biblijnych i Archeologii w Jerozolimie wygłosił abp Bruno Forte.
„Teologia ma swoje korzenie w Jerozolimie” - powiedział abp Bruno Forte na początku konferencji przedstawiającej Pismo Święte jako „duszę teologii” (Dei Verbum 24). W miejscach, gdzie objawiło się Odwieczne Słowo, Bóg przemawia nadal do człowieka wierzącego „umacniając” i „odmładzając” jego wiarę.
Prymat Słowa Bożego wobec refleksji teologicznej, podkreślił abp Forte, oznacza, że „na początku myśli o wierze znajduje się zawsze Słowo, które Bóg skierował do ludzi jako do swoich przyjaciół”. Studia biblijne i teologiczne powinny stawać się, mówił arcybiskup, „medytacją i posłusznym wsłuchiwaniem się w dar objawiającego się Słowa, które żywi wiarę, teologię i życie wszystkich wierzących”. Podkreślił nieoceniony wkład, jaki bibliści i teolodzy wnoszą w życie wspólnoty Kościoła.
Inauguracja roku akademickiego na Franciszkańskim Studium Biblijnym miała szczególną atmosferę. Przed jej rozpoczęciem, w auli, na oczach wszystkich, odszedł do Pana o. Lino Cignelli. Nagła śmierć 79-letniego, emerytowanego profesora i przykładnego zakonnika napełniła wszystkich smutkiem, ale realizacja programu inauguracyjnej celebracji, jak powiedział o. Kustosz, stała się gestem hołdu dla zmarłego o. Lino. Jemu również zadedykował swój wykład abp Bruno Forte, który znał i cenił o. Cignellego.
Skomentuj artykuł