Abp Budzik: uczyń nas narzędziami Miłosierdzia

Abp Budzik: uczyń nas narzędziami Miłosierdzia
(fot. youtube.com)
4 lata temu
KAI / psd

W obchody Jubileuszowego Roku Miłosierdzia w archidiecezji lubelskiej wpisało się uroczyste poświęcenie kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Kraśniku. Uroczystości przewodniczył abp Stanisław Budzik. - Ofiarujemy Ci tę świątynię jako nasz dar dla Ciebie i przyjmujemy ją, jako Twój dar dla nas. Uczyń nas świadkami i narzędziami Twojego Miłosierdzia - powiedział metropolita lubelski w homilii podczas poświęcenia kościoła.

Abp Budzik przypomniał, że Jezus Chrystus obiecał swojemu Kościołowi, iż zostanie z nim "przez wszystkie dni, aż do skończenia świata". - Tę obietnicę najpełniej wykonał w Eucharystii, sakramencie miłości i jedności, w znaku swojej obecności - stwierdził hierarcha. Metropolita zauważył, że w świątyniach innych religii można znaleźć tylko symbole bożej obecności, zaś w kościołach katolickich mieszka żywy Bóg, Jezus Chrystus Odkupiciel człowieka obecny w swoim Słowie i Eucharystii.

- Świątynia jest uprzywilejowanym miejscem spotkania z Bogiem. Tutaj realizuje się wspólnota chrześcijańska - mówił dalej arcybiskup. Bowiem Kościół to nie tylko budynek, ale przede wszystkim budowla z żywych kamieni. - Jej fundamentem jest Jezus Chrystus, a my przez chrzest jesteśmy świątynią Boga - wyjaśnił metropolita lubelski. Duch Boży mieszka w każdym człowieku, uświęca go i włącza we wspólnotę Dzieci Bożych, zaś świątynia materialna tylko jest obrazem świątyni, którą stanowi każdy człowiek.

Abp Budzik wzywał też całą wspólnotę do jeszcze doskonalszego dążenia ku świętości. - Wasza wspólnota dąży do świętości otwierając się na tajemnicę Bożego Miłosierdzia już od dwudziestu dwóch lat - zauważył hierarcha. Rzeczywistą odpowiedzią na to Boże wezwanie było gorliwe zaangażowanie i ofiarność, która pozwoliła na wzniesienie tak pięknej świątyni i doprowadziła do przeżywania dnia uroczystego jej poświęcenia.

Na zakończenie homilii abp Stanisław Budzik przypomniał, że apelem o otwarcie się całego świata na tajemnicę Bożego Miłosierdzia jest obwołany przez papieża Franciszka Rok Święty Miłosierdzia. - Papież otworzył szeroko bramy miłosierdzia nie tylko w Rzymie, ale i na całym świecie. Także w katedrach i kościołach - podkreślił metropolita.

Hierarcha podziękował też wszystkim zaangażowanym w powstanie i ukończenie świątyni Miłosierdzia Bożego w Kraśniku. - Bóg zapłać tym wszystkim, którzy przyłożyli serce i rękę do powstania tej świątyni. Tym, którzy nie żałowali trudu, czasu, pieniędzy i zawsze spieszyli z konkretną pomocą stwarzając dobrą atmosferę - mówił arcybiskup. Wyraził nadzieję, że taka pomoc nadal będzie kontynuowana dla dobra całej wspólnoty parafialnej w przyszłości.

Natomiast ks. Wiesław Szewczuk, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Kraśniku przypomniał, że w tej świątyni 24 stycznia br. abp Stanisław Wielgus otworzył szóstą Bramę Miłosierdzia w archidiecezji lubelskiej. - Potwierdziliśmy tym samym wolę przejścia od grzechu do łaski - stwierdził kapłan. Wyraził też wdzięczność Bogu i ludziom za dar świątyni, która jest widocznym znakiem obecności miłosiernego Boga dla całego Kraśnika i ziemi lubelskiej.

Przedstawiciele parafian witając abp. Budzika wyrazili wielką radość, że poświęcenie kościoła odbywa się w szczególnym czasie Jubileuszu Miłosierdzia Bożego. - Księże Arcybiskupie, przyjmij te symboliczne klucze na znak przekazania tego obiektu Kościołowi katolickiemu. Przyjmuj również tę pamiątkową księgę budowy kościoła Miłosierdzia Bożego w Kraśniku - powiedzieli parafianie witając metropolitę lubelskiego.

Parafię Miłosierdzia Bożego w Kraśniku abp Bolesław Pylak erygował 15 grudnia 1994 roku. Powstała ona przez wyłączenie terenów z dwóch parafii kraśnickich: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Robotnika. Obecnie liczy ona ok. 5300 wiernych.

W latach 2008-2012 dzięki staraniom ks. Wiesława Szewczuka została wzniesiono murowaną trzynawową świątynię. Kościół został wybudowany systemem gospodarczym z ofiar ludzi i dzięki pracy parafian. Jest świadectwem wiary, odwagi, gospodarności, wytrwałości i heroicznego zawierzenia Miłosierdziu Bożemu. Natomiast w latach 2013-2014 prowadzone były prace wykończeniowe w kościele tak, aby świątynia była gotowa do uroczystego poświęcenia podczas trwania Roku Jubileuszowego Miłosierdzia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Budzik: uczyń nas narzędziami Miłosierdzia
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Abp Budzik: uczyń nas narzędziami Miłosierdzia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.