W uroczystości udział wzięli dostojnicy kościelni z kraju i zagranicy. Obecni byli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, nowy sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź oraz metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski, a ponadto m.in. metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, bp Ladislav Nemet z Serbii, bp Gabor Mohos z diecezji Esztergom-Budapest na Węgrzech, bp Andrzej Wypych z Chicago w USA, bp Andrej Imrich ze Słowacji, abp Edward Nowak z Rzymu, bp Antoni Dziemianko z Mińska, a także przedstawiciele Zakonu Kawalerów Maltańskich na czele ze zwierzchnikiem w Polsce.
Na ingres przybyli także przedstawiciele władz centralnych: minister Jerzy Miller, szef MSWiA, szef MON Tomasz Siemoniak oraz parlamentarzyści ziemi lubelskiej. W uroczystości wziął udział senat akademicki KUL, a także przedstawiciele Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II z Krakowa.
Ingres rozpoczęła procesja, w której z Domu Arcybiskupów Lubelskich do archikatedry przeszli nuncjusz apostolski, abp Budzik i uczestniczący w uroczystościach biskupi. W procesji niesione były relikwie św. Marii Jana Vianney’a, patrona kapłanów, bł. Jana Pawła II i bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. U drzwi archikatedry nowego metropolitę powitali dziekan kapituły archikatedralnej bp Ryszard Karpiński oraz proboszcz ks. Adam Lewandowski.
Po dojściu do ołtarza zebranych powitał administrator diecezji bp Mieczysław Cisło. Wspomniał "nieodżałowanej pamięci abp. Życińskiego, tak nagle wyrwanego śmiercią spośród nas, przed niespełna ośmiu miesiącami, po 14 latach gorliwej posługi biskupiej w Lublinie" i fakt, że w pierwszej podróży do Lublina po ogłoszeniu nominacji towarzyszył ówczesnemu metropolicie właśnie ks. Stanisław Budzik.
Bp Cisło zauważył, że abp Budzik przychodzi do diecezji z programem duszpasterskim nowej ewangelizacji, który zawarł w sentencji "czynić archidiecezję domem i szkołą komunii". W imieniu biskupów pomocniczych i wiernych zapewnił, że diecezja ogarnia nowego biskupa modlitwą i miłością.
Następnie odbyły się kolejne obrzędy kanonicznego objęcia urzędu arcybiskupa, po czym rozpoczęła się liturgia Mszy św., której po raz pierwszy oficjalnie przewodniczył nowy metropolita lubelski.
W homilii abp Budzik wyznał, że podjęcie posługi biskupa lubelskiego ułatwia mu świadomość, iż nie jest sam. W tym kontekście przytoczył słowa św. Augustyna: "dla was jestem biskupem, z wami chrześcijaninem".
Zwracając się do diecezjan zachęcał ich, aby podejmowali na co dzień odpowiedzialność za Kościół oraz słowem i życiem głosili wszechmoc Boga. "Naszym wspólnym zadaniem jest czynić archidiecezję lubelską domem i szkołą komunii" - dodał. Wyraził przy tym życzenie, aby "nikt w domu Kościoła nie był osamotniony, wykluczony i zapomniany". "Bądźmy okiem dostrzegającym różnorakie oblicza ubóstwa, bądźmy sercem, które współczuje i kocha, bądźmy bratersko wyciągniętą dłonią, która niesie skuteczną pomoc" - apelował.
Następnie zwrócił się do rodzin, aby przekazywały kolejnym pokoleniom najcenniejsze wartości religijne i narodowe, w harmonijnej współpracy z nauczycielami i wychowawcami.
"Nie pozwólmy, aby podziały polityczne wtargnęły do wnętrza naszego domu, którym jest Kościół. Nie dajmy się podzielić i poróżnić, my którzyśmy całą nadzieję złożyli w Chrystusie zmartwychwstałym" - apelował metropolita lubelski. Przypomniał, że jedność wierzących zakotwiczona jest w tajemnicy Trójcy świętej. "Taka jedność nie wznosi murów, ale buduje mosty. Taka jedność nie może stawiać politycznej granicy przykazaniu miłości bliźniego" - wyjaśniał.
Abp Budzik zwrócił się także do duchowieństwa archidiecezji lubelskiej, zapewniając księży o swojej modlitwie. Podkreślił, że "nie da się bez ich posługi budować kościelnej komunii. Zachęcał duchownych, aby ich kapłańskim ideałem był sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, który 65 lat temu wkraczał do katedry jako nowy biskup lubelski.
Ponadto zachęcał księży, aby budowali kapłańską wspólnotę, wzajemnie się wspierali, ale też otwierali na współpracę ze świeckimi. Natomiast alumnów zachęcał, by odkrywali piękno kapłańskiego powołania. Przemawiając do osób konsekrowanych prosił, aby ich życie przypominało światu, iż Bóg jest celem, ku któremu wszystko zmierza.
Zwracając się do parlamentarzystów, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych abp Budzik życzył im, aby inspirowała ich mądrość Chrystusowej Ewangelii w pełnieniu odpowiedzialności za ład społeczny i dobro wspólne.
Nowy metropolita przypomniał, że Lublin to miasto uniwersytetów i szkół wyższych, wykładowców i studentów. Pozdrawiając przedstawicieli świata akademickiego wyraził swe zatroskanie o sprawy nauki, kształcenia i wychowania. Przywołując słowa swego poprzednika abp. Józefa Życińskiego zaapelował do studentów, aby nie odrzucali Chrystusowej miłości, która wnosi w ich życie rys wielkości i poczucie sensu.
Abp Budzik podkreślił, że miłość jest najważniejsza, gdyż bez niej wszystko traci kształt i barwę. Dodał też, iż "skuteczność naszych wysiłków zależy od miłości, jaką w nie inwestujemy".
Na zakończenie przywołał słowa Benedykta XVI i Jana Pawła II wypowiedziane podczas inauguracji ich pontyfikatów. Podobnie jak Benedykt XVI poprosił o modlitwę "aby nauczył się bardziej miłować Pana" oraz Kościół, a także by "nie uciekał z obawy przed wilkami". Za bł. Janem Pawłem II apelował: "Non abbiate paura! Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi!".
Po błogosławieństwie kończącym Mszę św. abp Budzik w procesji przeszedł do krypty biskupów lubelskich. Tam oddał hołd swoim poprzednikom, m.in. abp. Józefowi Życińskiemu, odmawiając modlitwę.
Składając życzenia nowemu metropolicie lubelskiemu i byłemu sekretarzowi generalnemu Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczący KEP abp Józef Michalik podkreślił, że abp Budzik wnosi do swojej posługi w archidiecezji lubelskiej duże doświadczenie pracy na polu ogólnopolskim.
"Ten uniwersytecki profesor, samodzielny pracownik naukowy okazał się też człowiekiem bezpośredniego i głębokiego kontaktu, człowiekiem wspólnoty - komunii braterskiej, nie tylko w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski" - stwierdził przewodniczący KEP. - Dlatego z żalem, ale i z dumą, że spotkaliśmy dobrego człowieka, dziś go żegnamy życząc, aby i tu w Lublinie mógł ubogacać się, ale i ubogacać sobą - kapłanów i Boży lud - powiedział abp Michalik.
"Ksiądz arcybiskup Stanisław nie umie dawać połową serca, ani oszczędzać się w Bożych sprawach. Niech zatem doznaje tu - życzę tego w imieniu Konferencji Episkopatu i pracowników sekretariatu - szczerego oddania serc kapłańskich, zakonnych i każdego z diecezjan" - dodał przewodniczący Episkopatu Polski.
Z kolei prawosławny ordynariusz chełmsko-lubelski abp Abel zapewnił, że obecne na Lubelszczyźnie Kościoły "z wielką nadzieją" patrzą na abp. Stanisława Budzika jako na następcę abp. Józefa Życińskiego, "orędownika chrześcijańskiej otwartości". - Jestem przekonany, że wspólnie budować będziemy prawdziwie siostrzane stosunki między naszymi Kościołami - dodał.
List gratulacyjny z okazji ingresu abp. Stanisława Budzika wystosował przebywający w Rzymie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Zapewnił, że uczestniczy duchowo w tej uroczystości i podkreślił, że abp Budzik przejmuje duchowe dziedzictwo archidiecezji i Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II, którego został Wielkim Kanclerzem. "Modlę się wraz z całą wspólnotą archidiecezji gnieźnieńskiej, abyś strzegł tego dziedzictwa i je ubogacał" - napisał Prymas Kowalczyk, który modlił się w tych intencjach w liturgiczne wspomnienie bł. papieża Jana Pawła II przy jego relikwiach w Bazylice św. Piotra w Watykanie.
List gratulacyjny przysłał także prezydent RP Bronisław Komorowski.
O wsparciu i współpracy nowego metropolitę zapewnili nowego metropolitę lubelskiego abp. Stanisława Budzika rektor KUL ks. prof. Stanisław Wilk w imieniu społeczności akademickiej Lublina oraz, w imieniu regionu lubelskiego wojewoda Genowefa Tokarska.
59-letni abp Stanisław Budzik jest następcą abp. Józefa Życińskiego, który zmarł nagle 10 lutego w Rzymie. Metropolitą lubelskim został mianowany 26 września przez papieża Benedykta XVI. Jest dwunastym biskupem i trzecim metropolitą lubelskim.
Skomentuj artykuł