Abp Depo do kapłanów: jesteśmy własnością Boga
"Przechodząc przez Bramę Miłosierdzia zanurzamy się w ramionach Miłosiernego Ojca" - powiedział w piątek, 14 października Wacław Depo do kapłanów archidiecezji częstochowskiej, którzy pielgrzymowali na Jasną Górę.
Pielgrzymka zainaugurowała Kongres Miłosierdzia, który w dniach 14-16 października odbywa się pod hasłem "Bądźcie świadkami Miłosierdzia".
W pielgrzymce wziął udział m. in. abp senior Stanisław Nowak i ponad 300 kapłanów z archidiecezji częstochowskiej. Modlitwa rozpoczęła się pod pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego. - Pielgrzymujemy do Maryi, Matki Miłosierdzia. Przebite Serce Maryi i Serce Jezusa Miłosiernego mówią nam o Bożej miłości, która ogarnia człowieka i świat - mówił na rozpoczęcie pielgrzymki abp Depo.
Następnie kapłani przeszli przez Bramę Miłosierdzia. W kaplicy Cudownego Obrazu kapani złożyli Akt Zawierzenia Matce Bożej. - Przychodzimy do Ciebie, aby wraz z Tobą kontemplować kapłaństwo Twojego Syna. Matko Zbawiciela zachowaj kapłanów w twoim Sercu i w Kościele. Uproś nam kapłanów, którzy będą wierni i święci - modlił się metropolita częstochowski.
- Podchodzimy dzisiaj pod krzyż, a by w nim i w Chrystusie odnaleźć swoją tożsamość. To nie świat, ani sondaże publiczne określają naszą rolę, ale Chrystus. Bez przyznania się do winy i grzechu nie będzie wierności ani jedności z Bogiem i pomiędzy nami - mówił z kolei na początku Mszy św.
Nie należymy do siebie
W homilii metropolita częstochowski podkreślił, że "Opatrzność stawia nam bardzo wysokie progi. Odkrywamy na drogach życia Maryję jako Matkę Miłosierdzia". Za św. Pawłem apostołem abp Depo przypomniał, że "wielkim darem jest to, że jesteśmy powołani do życia i uczynienie synami w Jezusie Chrystusie" i przypomniał kapłanom: "Jesteśmy własnością Boga. Z drżeniem słuchamy tych słów, bo nie należymy do siebie".
Odnosząc się do współczesnego świata abp Depo podkreślił za Abrahamem Heschelem, teologiem i filozofem żydowskim, że "Grecy uczyli się, aby rozumieć, pojmować. Hebrajczycy uczyli się, aby czcić. Człowiek współczesny zaś uczy się, aby używać."
Arcybiskup wskazał kapłanom na konieczność "ewangelicznej odpowiedzialności za dar życia i powołania" i przypomniał za papieżem Franciszkiem, że "człowiek letni żyje, aby zaspokoić swoje wygody, których nigdy nie jest dosyć, a więc nigdy nie jest zadowolony. Krok po kroku zadowala się ostatecznie życiem przeciętnym. Człowiek letni przeznacza dla Boga i dla innych «procenty» swego czasu i serca, nigdy nie przesadzając, a wręcz zawsze starając się coś zaoszczędzić dla siebie. W ten sposób jego życie traci smak".
"Nie wypuszczajmy nigdy Księgi Ewangelii z naszych rąk. Niech wypadnie ona z naszych rąk w godzinie śmierci" - apelował do kapłanów abp Depo. przypominając słowa wybitnego polskiego teologa sługi Bożego ks. Wincentego Granata.
Miłosierdzie ma być doświadczone i głoszone
Po Mszy św. w auli im. św. Jana Pawła II w Wyższym Seminarium Duchownym kapłani wysłuchali konferencji ks. prof. dr. hab. Jana Machniaka, rektora Międzynarodowej Akademii Miłosierdzia Bożego w Krakowie nt. "Świętość kapłana w kontekście Orędzia Miłosierdzia".
"Boże Miłosierdzie ma być doświadczone, przeżywanie i głoszone w życiu kapłanów" - podkreślił ks. Machaniak. Dodał tez, że "Orędzie Bożego Miłosierdzia było bezpośrednio skierowane do kapłanów i osób duchownych".
W ramach pierwszego dnia Kongresu Miłosierdzia odbędą się jeszcze obchody Jubileuszu 50-lecia Instytutu Teologicznego w Częstochowie i "Wieczór Miłosierdzia" w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego - Dolinie Miłosierdzia, podczas którego odbędzie się modlitwa uwielbienia, świadectwa, celebracja sakramentu pokuty i pojednania oraz adoracja Najświętszego Sakramentu.
"Bądźcie świadkami Miłosierdzia", pod taki hasłem odbywa się w archidiecezji częstochowskiej w dniach 14-16 października Kongres Miłosierdzia. Na kongres organizowany pod patronatem arcybiskupa częstochowskiego Wacława Depo składać się będzie refleksja naukowa, modlitwa i praktyka miłosierdzia.
W ramach Kongresu odbędzie się m. in. sympozjum pastoralno-katechetyczne, warsztaty dla Szkolnych Kół Caritas Archidiecezji Częstochowskiej oraz otwarcie jadłodajni św. Antoniego w Częstochowie.
Skomentuj artykuł