Abp Depo z nagrodą "Animus et semper fidelis"

(fot. Urząd Miejski w Szydłowcu / pl.wikipedia.org / szydlowiec.pl / CC BY 3.0)
KAI / mh

Abp Wacław Depo został tegorocznym laureatem nagrody "Animus et Semper Fidelis" (Odważny i zawsze wierny) Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Metropolita częstochowski został uhonorowany za "troskę o ludzkie życie, jego obronę, za troskę o prawdę i za aktywność na rzecz wolnych mediów katolickich". Wręczenie nagrody odbyło się 14 lutego w siedzibie redakcji tygodnika katolickiego "Niedziela" w Częstochowie.

Polskie Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego uhonorowało także posła PiS Joachima Brudzińskiego i inż Zbigniewa Wysockiego. Uroczystą galę poprzedziła Msza św. w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, której przewodniczył abp Wacław Depo. Mszę św. koncelebrowali m. in. bp Antoni Pacyfik Dydycz z Drohiczyna i o. Zachariasz Jabłoński - definitor zakonu ojców paulinów.

We Mszy św. uczestniczyli m. in. kpt. Zbigniew Sulatycki honorowy prezes Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Marian Banaś - pełniący obowiązki prezesa Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, przedstawiciele parlamentu RP i posłowie do parlamentu UE.

W homilii abp Depo nawiązując do 94. rocznicy "zaślubin Polski z morzem" i 74. rocznicy pierwszej masowej wywózki Polaków na Sybir podkreślił, że "aby trwać trzeba powracać do początku."- Tym początkiem jest zanurzenie w tajemnicy chrztu, w dziedzictwo życia Bożego. Tak, aby Polska mogła mierzyć się nie tylko wolnością zewnętrzną, ale także wolnością ducha - mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski przypominając słowa bł. Jana Pawła II i odnosząc się do czasów współczesnych przypomniał, że "najbardziej nam zagraża grzech, który udaje prawdę, czyli kłamstwo, które występuje pod pozorem prawdy." - Stajemy dzisiaj w prawdzie o nas samych, o świecie. Prawdę rozpoznajemy w obliczu Boga i Jego łaski - mówił metropolita częstochowski i przypomniał, że "trzeba ufać w mądrość narodu, który buduje na Ewangelii, na krzyżu i na zaufaniu bezgranicznym wobec Bogurodzicy". - Bez daru Ducha Świętego przez pośredniczenie Matki nie ocalimy ani siebie, ani przyszłości - dodał abp Depo.

Arcybiskup zwrócił się do obecnych słowami bł. Jana Pawła II z jego "Notatek osobistych": "Stanąć pod krzyżem Chrystusa jak Maryja i Jan - to dawać świadectwo Osobie i Miłości. To świadectwo nie może być zastąpione żadną "ideologią" - abstrakcyjnym systemem myślowym. Nie może być "ewangelii" bez Chrystusa: ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Prosimy dzisiaj o mądrość narodu poprzez wierność stania pod krzyżem z Maryją - zakończył abp Depo.

Przed końcowym błogosławieństwem odczytane zostało przesłanie ks. inf. Józefa Wójcika z Suchedniowa, w którym ciężko chory kapłan złożył swoje życie w dłonie Maryi Królowej Polski i zaapelował o wierność Bogu, Chrystusowi, Ewangelii i Ojczyźnie oraz o wierne trwanie przy Maryi i Jasnogórskich Ślubach Narodu.

Po Mszy św. w auli redakcji tygodnika katolickiego "Niedziela" odbyło się wręczenie nagród "Animus et Semper Fidelis". Odbierając nagrodę abp Depo podkreślił, że "historia jest nie tylko zbiorowiskiem faktów, ale jest historią ludzi, którzy żyją w Bogu" - Polska jest darem i zadaniem - podkreślił abp Depo.

Odbyły się również wykłady. O gospodarce morskiej jako podstawowym elemencie rozwoju gospodarczego Polski mówił Marek Gróbarczyk, poseł do Parlamentu UE, b. minister gospodarki morskiej. - Siła kraju mierzy się patriotyzmem przekutym w gospodarkę - mówił europoseł Marek Gróbarczyk i zauważył z ubolewaniem, ,że "zlikwidowano w Polsce przemysł okrętowy".

O dziejach wywózek Polaków na Sybir mówił red. Piotr Szubarczyk, publicysta i historyk, który przypominając losy wywiezionych na Sybir odnosił się także do literatury polskiej, do utworów m. in. Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Prelegent przypomniał także postać pierwszego Sybiraka biskupa krakowskiego Kajetana Sołtyka wywiezionego w 1767 r. do Kaługi.

Spotkanie zakończył występ fotografika, artysty Stanisław Markowskiego, który wykonał hymn "Solidarności" pieśń "Solidarni" ze słowami Jerzego Narbutta oraz wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. "Polska Podziemna".

Polskie Stowarzyszenie Morskie - Gospodarcze im. E. Kwiatkowskiego powołane zostało w 1996 r. Na jego czele stanął kpt. ż.w. inż. Zbigniew Sulatycki. W swojej działalności zwraca nie tylko uwagę na obronę polskiej gospodarki narodowej, ale przykłada dużą wagę do polityki historycznej, budzenia patriotyzmu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Depo z nagrodą "Animus et semper fidelis"
Komentarze (2)
JP
Jasnogórski Pielgrzym
14 lutego 2014, 20:35
Przesłanie od ks.inf.Józefa Wójcika przeczytał przed Obrazem Jasnogórskiej Pani jego Wierny Przyjaciel Zbigniew Gretka Prezes Stowarzyszenia Autorów Polskich z którym wielokrotnie bywał na Syberii i na Watykanie !
K
Konrad
14 lutego 2014, 19:26
A dzisiaj o 24.00 na Jasnej Górze Msza Św.pod przewodnictwem abp. Depo w intencji TV Trwam rozpoczynającej nadawamie na multipleksie cyfrowym - dostepna dla każdego bez opłat. Transmisja na żywo. Będzie równiez przekazanie dla TV Trwam relikwii św. Siostry Faustyny z Łagiewnik i bl. ks. Michała Sopoćki - spowiednika św. Faustyny a wszystko to w dniu Imienin Świętej i zarazem w dniu śmierci błogosławionego Apostoła Bożego Miłosierdzia.