Abp Gądecki: nie pytaj co Kościół może zrobić dla ciebie, ale co ty możesz zrobić dla Kościoła

(fot. episkopat.pl)
KAI / mp

Audycja, którą prowadził z ks. Wojciech Nowicki, dyrektor i redaktor naczelny Radia Emaus, była poświęcona jubileuszowi 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu, pierwszego na ziemiach polskich. Gościem audycji był Przewodniczący Episkopatu Polski.

"Spojrzenie wstecz na 1050 lat Kościoła powinno rodzić zaufanie do jego myśli i obrony wartości ważnych dla całych tysiącleci, a które niszczyły XX-wieczne ideologie, pociągając za sobą dziesiątki milionów ofiar" - powiedział abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący KEP zaznaczył, że jubileusz 1050-lecia najstarszego biskupstwa w Polsce jest okazją, "by głębiej pomyśleć o Kościele i parafrazując słowa prezydenta Ameryki: "Nie pytać, co Kościół może zrobić dla ciebie, ale co ty możesz zrobić dla Kościoła".

"Jest czymś nadzwyczajnym, że Kościół przez 1050 lat był jedyną instytucją działającą nieprzerwanie w naszej ojczyźnie, ponieważ nawet państwo polskie utraciło niepodległość na 123 lata z powodu zaborów" - stwierdził metropolita poznański.

Przewodniczący KEP podkreślił, że Kościół w Polsce w X w. powstał na całym ówczesnym terenie należącym do Polan. Tym, który zapoczątkował historię polskiej hierarchii kościelnej, był biskup Jordan.

DEON.PL POLECA

Metropolita poznański przypomniał, że fakt ten odnotowały Annales Bohemici: "968 Polska zaczęła mieć biskupa", a potem został on doprecyzowany w rocznikach poznańskich. Rocznik Kapituły Poznańskiej podaje: "w roku 968 Jordan został ustanowiony pierwszym biskupem w Polsce", a w nieco w późniejszym Roczniku Poznańskim czytamy: "w roku 968 Jordan został ustanowiony pierwszym biskupem poznańskim".

Z kolei Thietmar z Merseburga zanotował, że pierwszy biskup w kraju Mieszka "ciężką miał […] pracę, zanim niezmordowany w wysiłkach nakłonił ich słowem i czynem do uprawiania winnicy Pańskiej".

Metropolita poznański przyznał, że niewiele jest informacji na temat pochodzenia bp. Jordana i jego konsekracji. "W X w. bywało tak, że papież konsekrował pierwszego biskupa danego kraju. Być może odbyło się to w Rzymie, choć inni twierdzą, że w Magdeburgu, co nie jest nieprawdopodobne, zważywszy na to, że kolejny biskup Unger, był opatem klasztoru w Memleben w Turyngii" - zauważył abp Gądecki.

Przewodniczący KEP zwrócił uwagę na to, że biskupstwo poznańskie było biskupstwem egzymowanym, czyli bezpośrednio zależnym od Stolicy Apostolskiej.

Przewodniczący KEP podkreślił, że świętowanie jubileuszu ma zachęcić do głębszego poznania misji i natury Kościoła oraz do pogłębienia i umocnienia więzi z nim. "Kościół nie jest jednostką urzędową, w której załatwiamy swoje sprawy, ale my sami jesteśmy częścią tego Kościoła. Im bardziej się z nim utożsamiamy, tym bardziej go rozumiemy i staje się on nam bliski" - przekonywał abp Gądecki.

"Jak wiele świętych i błogosławionych przeszło przez naszą ziemię, jak wielu zakonników i zakonnic, jak wiele dzieł duchowych powstaje w ponad 400 parafiach na terenie naszej archidiecezji. Wciąż potrzebujemy nowych współpracowników" - mówił metropolita poznański.

Zaznaczył, że ważnym zadaniem Kościoła jest to, by dotrzeć do tych, którzy pojawiają się w kościele tylko z okazji chrztu dziecka, I Komunii czy pogrzebu. "Pierwszą misją Kościoła jest to, co dotyczy duchowego dobra wiernych, a to sięga znacznie dalej i głębiej niż rzeczy materialne dotyczące królestwa materialnego" - zauważył abp Gądecki.

Przypomniał, że główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w Poznaniu w dniach 22, 23 i 24 czerwca. W czasie obchodów, w uroczystej procesji zostanie przeniesiony łaskami słynący obraz Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, Pani Poznania, z kościoła Ojców Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła do katedry, na Ostrów Tumski. Wizerunek ten był uroczyście ukoronowany 50 lat temu, w czasie obchodów tysiąclecia diecezji poznańskiej, m.in. przez kar. Karola Wojtyłę.

W parafiach obchody jubileuszowe odbędą się w Wigilię Zesłania Ducha Świętego 19 maja - tego dnia o godz. 21.00 zabrzmią wszystkie dzwony w świątyniach archidiecezji poznańskiej. W maju będzie miała miejsce misja "Talitha kum".

Abp Gądecki zapowiedział też, że we wrześniu (13-16 września) w stolicy Wielkopolski obradować będzie sesja plenarna Rady Konferencji Episkopatów Europy, a w dniach 2-10 października planowana jest dziękczynna pielgrzymka do Rzymu.

Opublikowana zostanie też czterotomowa historia archidiecezji poznańskiej przygotowana pod kierunkiem prof. dr. hab. Józefa Dobosza.

Na pytanie, czy współczesny człowiek jest zainteresowany prawdą o tym, że Kościół nie ma być tylko przestrzenią atrakcyjną, ale przede wszystkim przynosi prawdę o człowieku i koncentruje na życiu wiecznym, metropolita poznański odpowiedział, że "tysiąc lat temu ludzie posiadali zmysł religijny, choć czcili stworzenie zamiast Stwórcy w postaci drzew, kamieni, zwierząt".

"Dziś sekularyzacja zmierza do tego, by temu co doczesne nadać atrakcyjny kształt i wyeliminować wymiar transcendentny. To nie ma nic wspólnego z religią" - zaznaczył abp Gądecki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki: nie pytaj co Kościół może zrobić dla ciebie, ale co ty możesz zrobić dla Kościoła
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.