Abp Gądecki podsumowuje mijający 2012 rok

(fot. flickr.com/ by LJ Mears)
KAI/ ad

Inauguracja Roku Wiary, synod biskupów na temat nowej ewangelizacji, wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji oraz pierwszy Krajowy Kongres Diecezjalnych Rad Duszpasterskich to zdaniem abp. Stanisława Gądeckiego najważniejsze wydarzenia mijającego roku w Kościele w wymiarze powszechnym i ogólnopolskim. Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski podsumowuje dla KAI mijający rok 2012.

- W wymiarze Kościoła powszechnego z pewnością ważnym wydarzeniem jest zainaugurowany 11 października Rok Wiary. Chcemy odkryć i ukazywać innym wiarę autentyczną, głęboką, dojrzałą, wypróbowaną w tyglu cierpienia. Wiarę przemyślaną, przyswojoną intelektem oraz sercem. Wiarę naprawdę kształtującą całą osobę ludzką, myśl i działanie. Wiarę gorącą, nie sceptyczną, nie dramatyczną i mroczną, ale radosną i entuzjastyczną, zdolną wszystko przemienić. Taka wiara rodzi się ze słuchania Słowa Bożego, umacnia się w liturgii i rozszerza się poprzez dzieła miłosierdzia w stosunku do innych ludzi. Zachęcam wszystkich do tego, by odwiedzić kościół, w którym zostaliśmy ochrzczeni, gdzie - przez łaskę chrztu św. - otrzymaliśmy życie Boże, i odnowić tam nasze chrzcielne przyrzeczenia.

- W mijającym roku drugim ważnym wydarzeniem było XIII Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów nt. nowej ewangelizacji. Wróciliśmy z synodu przekonani, iż trzeba z większą energią przekazywać innym ewangelijne orędzie, dzielić się Ewangelią solidarności i miłości, być gotowym do współpracy na wszystkich szczeblach życia społecznego, kulturalnego i politycznego. Kościół w Polsce stara się realizować cele nowej ewangelizacji poprzez wprowadzenie w życie programu duszpasterskiego, w szczególności refleksję nad apostolatem, który wyraża się w haśle "Być solą ziemi". Chrześcijanin, który jest "solą ziemi" pamięta, że wprowadzenie sprawiedliwości na całej ziemi jest utopią, ale naszym obowiązkiem jest popieranie sprawiedliwości w naszym otoczeniu, w naszej rodzinie, w naszym miejscu pracy, w naszym mieście. Każdy może uczynić świat bardziej sprawiedliwym.

- W wymiarze ogólnopolskim chciałbym wspomnieć przygotowania do 1050. rocznicy Chrztu Polski w 2016 roku - już od przyszłego roku będziemy obchodzili rocznicę Chrztu Polski w dniu 14 kwietnia. Warto podkreślić także znaczenie wspólnego przesłania do narodów Polski i Rosji. Był to wspólny głos w obronie wartości ewangelicznych i prawa naturalnego w Europie. O tym przesłaniu mówił Benedykt XVI podczas modlitwy Anioł Pański zaraz po jego podpisaniu: "Jest to ważne wydarzenie, które budzi nadzieję na przyszłość". Papież oceniał wspólną deklarację jako wolę budowania braterskiej jedności, z radością przyjął też zapewnienie obydwu Kościołów o wspólnej pracy na rzecz krzewienia wspólnych wartości we współczesnym świecie, w duchu tej samej wiary w Jezusa Chrystusa. Cieszy nas uznanie wyrażone z wielu stron po podpisaniu przesłania i zdumiewa upolitycznianie przesłania przez nieliczne kręgi. Występowanie przeciw przesłaniu jest brakiem zrozumienia Ewangelii i słów samego Chrystusa z modlitwy "Ojcze nasz" o przebaczeniu. Przecież wspólny dokument jest przesłaniem duszpasterskim i nie ma nic wspólnego z polityką.

- Warto wspomnieć także I Krajowy Kongres Diecezjalnych Rad Duszpasterskich, który we wrześniu odbył się w Licheniu. Uczestniczyli w nim przedstawiciele rad duszpasterskich z 37 diecezji. Kongres uświadomił nam, że sposób działania "struktur komunijnych Kościoła" wymaga poprawy. Wśród zasadniczych celów działania Diecezjalnych Rad Duszpasterskich jest opracowywanie lokalnego programu duszpasterskiego, w zgodzie z programem ogólnopolskim, a ponadto inspirowanie inicjatyw misyjnych i katechetycznych oraz uwrażliwianie opinii publicznej na problemy Kościoła i ułatwianie pracy duszpasterskiej duchownym. Rady te winny składać się głównie z kompetentnych osób świeckich, współpracujących z księżmi i osobami konsekrowanymi. Cieszę się, że - w ramach kontynuacji - we wrześniu przyszłego roku odbędzie się w Licheniu pierwszy Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich.

- Wreszcie chciałbym wspomnieć poczynania dotyczące Funduszu Kościelnego. Na ostatnim spotkaniu Zespołów Konkordatowych przedstawiona została robocza wersja bilansu dotychczasowej działalności Funduszu Kościelnego. Bilans ten jest pierwszym precyzyjnym wyliczeniem nieruchomości odebranych Kościołowi katolickiemu na terenie Polski przez władze komunistyczne na mocy ustawy o dobrach martwej ręki oraz innych aktów ustawodawczych i poza nimi. Bilans ukazuje dokładnie to, co Kościół odzyskał, przede wszystkim na skutek działania Komisji Majątkowej. Opracowanie sporządzone zostało w oparciu o szczegółową kwerendę dokumentów na ten temat zdeponowanych w archiwach zarówno państwowych jak i kościelnych. Prace nad nim zostaną zakończone na początku przyszłego roku. Bilans pokaże najprawdopodobniej, że Fundusz Kościelny nigdy nie był doszacowany i strona państwowa w żadnym okresie nie wywiązywała się w dostateczny sposób z zapisów ustawy o dobrach martwej ręki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki podsumowuje mijający 2012 rok
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.