Abp Gądecki: potrzebujemy powrotu do źródeł

(fot. abpgadecki.pl)
KAI / mc

Z racji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski potrzebujemy powrotu do źródeł. Potrzebujemy powrotu do źródeł chrzcielnej wiary - powiedział abp Stanisław Gądecki podczas uroczystej Mszy św. w bazylice św. Jerzego na Hradczanach w Pradze. Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że wbrew prognozom Polacy są wciąż narodem chrześcijańskim, w którym trwa i żyje silny wiarą Kościół katolicki.

Polski hierarcha wraz z prymasem Czech, kard. Dominikiem Duką koncelebrował Msze św. z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.
Abp Gądecki przypomniał, że właśnie w bazylice św. Jerzego powstał pierwszy na ziemiach czeskich klasztor sióstr benedyktynek, którego przełożoną była Mlada-Maria, siostra matki chrzestnej Polaków, księżnej Dąbrówki.
Mówiąc o drugiej fali chrystianizacji Polaków przewodniczący KEP zwrócił uwagę, że przyczyniła się do niej w decydujący sposób czeska księżniczka Doubravka (ok. 930 - 977) z rodu Przemyślidów. "Ta córka księcia Bolesława I Srogiego, a siostra Mlady była główną sprawczynią nawrócenia Mieszka I na wiarę chrześcijańską" - powiedział hierarcha.
Abp Gądecki zaznaczył, że "było to najbardziej doniosłe i brzemienne w skutki wydarzenie w dziejach Polski" oraz, że "bez chrztu nie byłoby państwa polskiego, nie byłoby Polaków i ich historii oraz kultury".
Arcybiskup przypomniał o silnym udziale kleru czeskiego w kształtowaniu polskiego języka kościelnego na co wskazuje fakt, że trzy czwarte polskiego słownictwa kościelnego pochodzi z języka czeskiego, czego przykładami są takie słowa jak papież, biskup, chrzest, krzyż, Bogurodzica, nieszpory czy pielgrzym.
Metropolita poznański podkreślił, że przyjęcie chrztu od pierwszych chwil zaowocowało rozwojem kultury polskiej we wszystkich dziedzinach. M. in. powstały pierwsze budowle murowane, poczynając od palatium Mieszka I, katedr w Poznaniu i Gnieźnie, Drzwi Gnieźnieńskie. Przypomniał wybitnych polskich historiografów: Mistrza Wincentego, Wincentego z Kielczy, Jana Długosza a także to, że ludzie Kościoła organizowali powstanie pierwszych polskich uniwersytetów w Krakowie i w Wilnie.
Odnosząc się do czasów współczesnych abp Gądecki zwrócił uwagę, że głównie pod naciskiem sekularyzmu pojawiła się w Polsce utrata pamięci i dziedzictwa chrześcijańskiego, któremu towarzyszy swego rodzaju praktyczny agnostycyzm i obojętność religijna, wywołująca u wielu wrażenie, że żyją bez duchowego zaplecza, niczym spadkobiercy, którzy roztrwonili dziedzictwo pozostawione im przez historię.
Podkreślił, że chrześcijańska koncepcja życia jest stale wystawiana na próbę i zagrożona; w wielu sferach publicznych łatwiej jest deklarować się jako agnostycy, niż jako wierzący.
Zwrócił uwagę na dążenie do narzucenia antropologii bez Boga. "Taki typ myślenia doprowadził do tego, że uważa się człowieka za «absolutne centrum rzeczywistości», każąc mu w ten sposób wbrew naturze rzeczy zająć miejsce Boga, zapominając o tym, że to nie człowiek czyni Boga, ale Bóg czyni człowieka" - powiedział abp Gądecki.
Metropolita poznański podkreślił, że wbrew prognozom Polacy są wciąż narodem chrześcijańskim, w którym trwa i żyje silny wiarą Kościół katolicki. Przypomniał, że próbowano zbudować alternatywną polską kulturę świecką, czy nawet antyreligijną. "Niepowodzenia tych przedsięwzięć dowodnie świadczą, że jak dotąd wiara i polskość wydają się związane ze sobą na śmierć i życie" - zaznaczył.
Przewodniczący KEP zwrócił uwagę, że ani nasza kultura nie jest wyłącznie katolicka czy chrześcijańska, ani też nie każdy Polak musi być katolikiem. Wskazał na wielu wybitnych Polaków wyznających judaizm, protestantyzm albo prawosławie, czy też niewierzących. "Jednakże wiara katolicka wciąż stanowi o naturze polskiej kultury. I nawet zdeklarowani ateiści, chcąc w pełni uczestniczyć w polskiej wspólnocie kulturowej, uznają kulturę katolicką i chrześcijańską za wspólne narodowe dobro" - powiedział hierarcha.
Abp Gądecki podkreślił, że z racji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski potrzebujemy powrotu do źródeł. "Potrzebujemy powrotu do źródeł chrzcielnej wiary także po to, by nie rozpoczynać przeżywania tego jubileuszu od pytań o charakterze społecznym, kulturowym czy narodowym" - powiedział.
Eucharystię uświetnił śpiew zespołu wokalnego "Jerycho" z Polski.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przebywa z dwudniową wizytą w stolicy Czech, Pradze z okazji obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Wizyta odbywa się na zaproszenie kard. Dominika Duki, metropolity praskiego i prymasa Czech oraz ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze, Grażyny Bernatowicz.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki: potrzebujemy powrotu do źródeł
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.