Abp Gądecki wyjaśnia ideę Światowego Dnia Ubogich

(fot. Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl)
KAI/ ed

- Ten dzień jest kontynuacją nauczania papieskiego o miłosierdziu - powiedział abp Stanisław Gądecki, odnosząc się do I Światowego Dnia Ubogich, który, z inicjatywy papieża Franciszka, będzie obchodzony w najbliższą niedzielę.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który był gościem Radia Plus Radom mówił także o obywatelskim projekcie zakazującym aborcji eugenicznej, który poparło pół miliona Polaków i Marszu Niepodległości.

Chodzi o codzienne dbanie o więzi 

I Światowy Dzień Ubogich ustanowił papież Franciszek. W tym roku odbędzie się on w niedzielę 19 listopada pod hasłem "Nie miłujmy słowem, ale czynem".

- Dzień ten jest kontynuacją nauczania papieskiego o miłosierdziu. Zresztą cały pontyfikat jest z tym tematem bardzo silnie związany. Idzie o zwrócenie uwagi na ludzi potrzebujących. Tu nie chodzi tylko o pobudzanie troski związanej z pomaganiem ubogim w sferze materialnej, ale także o wyjście naprzeciw ich potrzebom duchowym.

W tym dniu idzie o tworzenie szeroko rozumianej communio, codziennej więzi z potrzebującymi. Światowy Dzień Ubogich nie jest wezwaniem do jednostkowej akcji, ale wezwaniem do codziennej pomocy ubogim, przez 365 dni w roku - mówił abp Stanisław Gądecki.

Projekt, który poparło pół miliona Polaków

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski mówił także o obywatelskim projekcie zakazującym aborcji eugenicznej, który poparło pół miliona Polaków. - Biorąc pod uwagę obecny układ parlamentarny inicjatywa ta ma szanse powodzenia.

Nie jest to całkowita ochrona życia wszystkich nienarodzonych, ale tylko dzieci chorych. Gdyby ten projekt nie miał przejść, oznaczałoby to, że niewiele posunęliśmy się naprzód od czasów eugeniki Hitlera - powiedział abp Gądecki.

Wyraził także pochwałę dla inicjatywy grupy posła Wróblewskiego, który złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów dopuszczających aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.

Powody patriotyczne udziału w Marszu Niepodległości

Abp Gądecki sprzeciwił się nazywaniu wszystkich uczestników Marszu Niepodległości - faszystami. - Większość osób wzięła w nim udział z powodów patriotycznych a nie dla poparcia nacjonalizmu. W tak dużej grupie zawsze znajdą się osoby, które będą głosić hasła dalekie od kultury chrześcijańskiej.

Trudno jest wyeliminować ich obecność. Może to być też wynikiem prowokacji, która dałaby prawo do mówienia, że to był marsz faszystów. Na przyszłość jest to wyzwanie dla organizatorów, aby starali się eliminować to, co faktycznie pachnie nacjonalizmem i rasizmem i dalekie jest od ducha chrześcijańskiego - powiedział abp Stanisław Gądecki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki wyjaśnia ideę Światowego Dnia Ubogich
Komentarze (2)
Agamemnon Agamemnon
18 listopada 2017, 21:58
Idea dnia ubogich powstała zapewne aby Kościół pamiętał, że się nie wywiązuje z nakazu Chrystusa wy dajcie im jeść.
Manuel Vetró
18 listopada 2017, 11:25
No tak. Papieża minusujecie, bo heretyk. Wojciecha Polaka bo karierowicz. A abp Gądeckiego? Ocena artykułu była 1.0 przy trzech minusach. Tradycyjnie byłem w opozycji do dominujących tutaj trendów. Dałem 5 jest teraz 2.0. Kto zgadnie co będzie dalej?