Abp Galbas: status Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X jest kanonicznie nieuregulowany
Na podstawie aktualnych wytycznych Stolicy Apostolskiej status tegoż Bractwa w Kościele jest kanonicznie nieuregulowany – stwierdził w wydanym dziś komunikacie abp Adrian Galbas SAC. Metropolita katowicki przypomniał, że kapłani Bractwa działają na terenie diecezji bez zezwolenia Biskupa miejsca, sprawują Mszę świętą ważnie, ale niegodziwie i ważnie słuchają spowiedzi i udzielają rozgrzeszenia.
Komunikat został wydany w związku z licznymi pytaniami i w najbliższą niedzielę zostanie odczytany w parafiach archidiecezji katowickiej. Abp Galbas przypomina w nim obowiązujące w Kościele prawo: „21 stycznia 2009 roku papież Benedykt XVI – w nadziei na osiągniecie przez Bractwo pełnej jedności z Kościołem – uwolnił od zaciągniętej ekskomuniki ówczesnego przełożonego Bractwa oraz trzech innych biskupów wyświęconych bez zgody Stolicy Apostolskiej” – napisał. Przywołał także decyzję papieża Franciszka podjętą w Roku Miłosierdzia, na mocy której kapłanom Bractwa udzielono jurysdykcji do ważnego słuchania spowiedzi i rozgrzeszania. List apostolski Misericordia et misera z 20 listopada 2016 roku wydłużył tę możliwość „aż do wydania nowych postanowień w tym względzie” (por. tamże, n. 12).
Metropolita katowicki przywołał także list apostolski Traditionis custodes z 16 lipca 2021 roku, w którym papież Franciszek określił zasady sprawowania liturgii rzymskiej sprzed 1970 roku. Zgodnie z postanowieniami tego dokumentu biskup diecezjalny jest „promotorem i stróżem całego życia liturgicznego w diecezji”. Do niego należy regulowanie celebracji liturgicznych i zezwolenie na używanie w diecezji Mszału Rzymskiego z 1962 r., z zastosowaniem się do wytycznych Stolicy Apostolskiej.
Wszystkim wiernym, którzy są duchowo przywiązani do Mszy świętej według dawnej formy liturgii rzymskiej, czyli do tzw. Mszy trydenckiej, abp Galbas zalecił, by uczestniczyli w Mszy świętej w zaaprobowanych i wyznaczonych do tego kościołach: w kościele pw. świętych Męczenników Jana i Pawła w Katowicach-Dębie, w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Rybniku, w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Tychach, w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śląskim.
„Zapewniam, iż we wskazanych lokalizacjach Msza święta według dawnej formy liturgii rzymskiej jest sprawowana z zachowaniem przepisów kościelnych, w jedności z Ojcem Świętym oraz Biskupem miejsca” – zaznaczył metropolita.
Skomentuj artykuł