Abp Głódź: patrzeć na cmentarz oczyma wiary

Abp Głódź:  patrzeć na cmentarz oczyma wiary
(fot. youtube.com)
KAI / jm

Każdy z nas, chrześcijan, powinien umieć patrzeć na cmentarz oczyma wiary, aby ponad horyzontem cmentarnym móc dostrzec opustoszały jerozolimski grób Chrystusa - powiedział abp Sławoj Leszek Głódź w gdańskim kościele pw. św. o. Pio, w którym w uroczystość Wszystkich Świętych przewodniczył Eucharystii.

Kaznodzieja przypomniał zebranym w gdańskiej świątyni, że jest to nie tylko dzień modlitwy za wstawiennictwem świętych, których imiona znamy - beatyfikowanych i kanonizowanych przez Kościół, ale jest to także uroczystość wszystkich bezimiennych świętych, którzy "choć szli przez życie za Chrystusem, nie mają swoich osobnych wspomnień w roku liturgicznym. Ich imiona zna tylko Bóg".

Nawiązując do czytanych dziś w kościołach ośmiu błogosławieństw, metropolita gdański zachęcił, abyśmy "otworzyli swe serca, sumienia, intelekt na słowa Kazania na Górze". Wyjaśnił, że chodzi o to, abyśmy w obecnej sytuacji, w jakiej znajduje się nasz kraj, "stanęli po stronie Chrystusa, przy wartościach, zadaniach, wyborach, drogach, na które On wskazuje i ku którym nas kieruje".

Jest to życie "w prawdzie, w ładzie serc, w gotowości do wprowadzania pokoju, w dążeniu do sprawiedliwości, która nie lęka się prześladowań i nieprawości. Nade wszystko w trwaniu przy Chrystusie. Takie życie, takie postępowanie toruje drogę ku świętości, ku zbawieniu" - podkreślił mówca.

DEON.PL POLECA

Zwrócił uwagę, że 1 i 2 listopada cmentarze staną się najważniejszymi, najliczniej odwiedzanymi miejscami ojczyzny i "zdobnymi ogrodami wdzięczności, szacunku, miłości, rozświetlonymi tysiącami lampionów miejscami pamięci".

"Każdy z nas, chrześcijan, powinien umieć patrzeć na cmentarz oczyma wiary, aby ponad horyzontem cmentarnym móc dostrzec opustoszały jerozolimski grób Chrystusa" - powiedział główny celebrans.

Zauważył, że "w tych dwu świątecznych dniach peregrynujemy do mogił naszych bliskich, czasem setki kilometrów i nawiedzamy je. Poświadczamy naszą wspólnotę z tymi, którzy wyprzedzili nas w drodze. Ich dusze, jak mówi psalmista, «są w ręku Boga» (Mdr 3, 10)". "W grobach spoczywają, pogrążone w śnie śmierci, ich śmiertelne szczątki. Nie jest to sen na wieki, albowiem nasze «śmiertelne ciała» (Rz 8,11), które składamy po śmierci do grobu, Chrystus wskrzesi w dniu ostatecznym (por. J 6, 39-40)" - podkreślił abp Głódź.

Zachęcił przy tym, aby pamiętać o cmentarzach, które są znakami polskiej historii - o tych, które pozostały na Kresach Rzeczypospolitej, w Katyniu, o cmentarzach żołnierskich na całym świecie.

Dodał, że "dziś podnosi się z zapomnienia i wzgardy doczesne szczątki Żołnierzy Niezłomnych, żołnierzy powojennego antykomunistycznego podziemia. Niech znajdują miejsce godnego spoczynku. Niech trwa pamięć o ich ofierze w imię naszego prawa do życia w wolności, wyboru chrześcijańskiej i niepodległej drogi narodu".

Kaznodzieja wezwał także do modlitwy za rządzących Polską. "Niech okażą się nie tylko ludźmi kompetencji, rzetelnej pracy, ale nade wszystko ludźmi sumienia. Niech bieg spraw Rzeczypospolitej prowadzą ręką pewną i śmiałą. Ku dobrej przyszłości, ku dobrym rozwiązaniom. Tego życzymy" - powiedział na zakończenie metropolita gdański.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Głódź: patrzeć na cmentarz oczyma wiary
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.