Abp Gocłowski o znaczeniu dialogu

Abp Gocłowski o znaczeniu dialogu
(fot. PK / DEON.pl)
KAI / drr

Dialog z innymi ludźmi - tak należącymi do Kościoła, jak i "z tymi, którzy są na boku" - musi być nieustannie prowadzony, żadnego człowieka nie można z niego wykluczyć - mówił abp Tadeusz Gocłowski w niedzielę w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Były przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" zachęcał, by w obchodzonym 13 października XIII Dniu Papieskim pochylić się nad nauczaniem papieża Polaka. "Nauczaniem, gdzie jest głęboki humanizm, jasne i klarowne chrześcijaństwo, mądry dialog z otoczeniem" - tłumaczył emerytowany metropolita gdański.

We wstępie do Mszy św. abp Gocłowski powiedział, że dzięki wdzięczności stajemy się bliżsi Bogu i innym ludziom. Dzień Papieski jest okazją do pomocy "młodzieży zdolnej, dobrej, ale nie mającej warunków materialnych - by dźwignąć ją, te perły i diamenty, by mogły ubogacić swoją rodzinę, ojczyznę i Kościół".

W homilii były przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" przypomniał, że FDNT od momentu jej powołania 13 lat temu pomogła już ok. 10 tysiącom młodych ludzi. Dziś obejmuje ona swoim programem stypendialnym 2,5 tys. młodzieży, w tym prawie tysiąc studentów.

DEON.PL POLECA

"Ta młodzież jest niezwykle szlachetna, normalna - ze swoją młodością, inteligencją, słabościami, aspiracjami. Ale mówiąc o nich, myślimy o całej naszej młodzieży" - podkreślał emerytowany metropolita gdański.

"Młodzież jest skarbem naszego narodu, ta młodzież nie doznała już ani hitleryzmu, ani komunizmu, ale dziś w epoce skrajnego relatywizmu - gdy mówi się, że wszystko można zmienić - oni się gubią" - przyznawał kaznodzieja. Jednocześnie dodawał, że jest to młodzież, która ma swoje problemy, ale szuka ich rozwiązania, "by jeszcze bardziej ubogacić swoje człowieczeństwo" w jego wymiarze fizycznym, psychicznym i duchowym.

Dalej przypomniał, że Dzień Papieski jest przede wszystkim dziękczynieniem za pontyfikat bł. Jana Pawła II. Zachęcał, by tego dnia pochylić się nad wielkim nauczaniem papieża Polaka. "Nauczaniem, gdzie jest głęboki humanizm, jasne i klarowne chrześcijaństwo, mądry dialog z otoczeniem" - mówił abp Gocłowski.

Wyjaśniając hasło XIII Dnia Papieskiego "Jan Paweł II - papież dialogu", emerytowany metropolita stwierdził, że papież prowadził dialog przede wszystkim z Bogiem, o czym przypominają np. jego wymawiane w ciszy modlitwy. - Ten dialog jest potrzebny także nam, jeśli mamy być ludźmi nie tylko głębokiego humanizmu, ale i ewangelicznej postawy - powiedział abp Gocłowski.

Dodał, że koniecznością jest także dialog z innymi ludźmi - tak należącymi do Kościoła, jak i "z tymi, którzy są na boku". - Ten dialog musi być nieustannie prowadzony. Żadnego człowieka nie można wykluczyć z naszego środowiska; jeśli on atakuje - wyciszyć się na chwilę, ale podjąć dialog miłości, zmierzający ku prawdzie - wyjaśnił abp Gocłowski.

Przy sanktuarium św. Andrzeja Boboli od roku byli i obecni stypendyści FDNT spotykają się raz w miesiącu na wspólnej Eucharystii oraz katechezach formacyjnych. Wielu z nich było obecnych na dzisiejszych Mszy św. Przed świątynią prowadzona była zbiórka na rzecz stypendystów.

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" od 13 lat prowadzi program stypendialny dla uzdolnionej, a niezamożnej młodzieży pochodzącej z niewielkich miejscowości. Z okazji XIII Dnia Papieskiego tradycyjnie odbywa się zbiórka pieniędzy na stypendia. Od 6 do 22 października około 100 tys. wolontariuszy w całym kraju, przy kościołach i na ulicach miast zbiera pieniądze na program stypendialny, który obecnie obejmuje około 2,5 tys. młodych ludzi w całej Polsce.

Kampanii Dnia Papieskiego towarzyszy także akcja SMS-owa. Do 31 października wysyłając SMS o treści "Pomoc" pod numer 7250 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dzwoniąc pod numer 0 704 20 7250 (koszt 2,50 zł z VAT) można zasilić fundusz stypendialny Fundacji. Wesprzeć fundusz stypendialny można także poprzez stronę www.dzielo.pl gdzie znajduje się formularz do wpłat on-line.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gocłowski o znaczeniu dialogu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.