Abp Grzegorz Ryś organizuje pierwsze rekolekcje dla małżeństw mieszanych wyznaniowo

Abp Grzegorz Ryś organizuje pierwsze rekolekcje dla małżeństw mieszanych wyznaniowo
(fot. youtube.com)
7 miesięcy temu
Archidiecezja Łódzka / jb

Rekolekcje adresowane są do małżeństw i ich rodzin będących Kościołami domowymi, w których modlitwa o jedność chrześcijan nie trwa tylko przez jeden tydzień w roku, ale lata tej modlitwy odmierzają kolejne rocznice ślubu.

Co zatem Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela (Mt 19,6)

Jedna z definicji małżeństwa czy rodziny określa je jako najmniejszy Kościół.  W przypadku małżeństw czy szerzej rodzin mieszanych wyznaniowo jest to Kościół szczególny. Szczególny, bo zbudowany jakby z dwóch różnych, na pierwszy rzut oka niepasujących do siebie części.

Obrazowo można to opisać jako budowla stworzona w dwóch różnych stylach czy różnych epokach. Pewno w wielu miejscach Europy widzieliśmy takie kościoły. W niektórych przypadkach dały one wspaniałe efekty architektoniczne i zachwycają nas one swoim pięknem, skłaniając do uznania geniuszu ich twórców. W innych takie łączenie stylów razi, wprowadza niepokój i dysonans. A zapewne w historii zdarzało się i tak, że takie „eksperymenty” budowlane kończyły się katastrofą. 

Tak samo może być w przypadku małżeństw mieszanych wyznaniowo. Są takie, które pomimo różnorodności, a może właśnie dzięki niej, są pięknym świadectwem wiary, miłości i wzajemnego szacunku. Ale są i takie, które nie przetrwały trudnej próby bycia razem ludzi o odmiennych tradycjach, czy przekonaniach religijnych lub takie, które na co dzień zmagają się z wyzwaniami wynikającymi z tej różnorodności.

Rekolekcje adresowane są do osób, dla których wierność Bogu, ale także wierność Kościołowi do którego należą, stanowi szczególny imperatyw. Do małżeństw i ich rodzin będących Kościołami domowymi, w których modlitwa o jedność chrześcijan nie trwa tylko przez jeden tydzień w roku, ale lata tej modlitwy odmierzają kolejne rocznice ślubu. Takie związki z wielu powodów zasługują na to na to żeby je dostrzec i docenić, ale także wspomóc modlitwą i opieką duszpasterską.

Organizatorem rekolekcji są Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce oraz Archidiecezja Łódzka Kościoła Rzymskokatolickiego.

Program rekolekcji obejmuje:

  • 8 maja godz. 18.00, Rzymskokatolicka Bazylika Archikatedralna św. Stanisława Kostki w Łodzi (ul. Piotrkowska 265):
    Msza Św. Rozważanie I (kazanie): bp Jerzy Samiec - zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP;
  • Rozważanie II: ks. Petr Seyfried - Wspólnota Chemin Neuf w Łodzi;
  • 9 maja godz. 16.30 Kościół ewangelicko-augsburski św. Mateusza w Łodzi (ul. Piotrkowska 279/283):
  • Rozważanie III (przed nabożeństwem): ks. Michał Makula - proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi;
  • Nabożeństwo spowiednio-komunijne. Rozważanie III (kazanie) abp Grzegorz Ryś - metropolita łódzki Kościoła Rzymskokatolickiego w RP.

Rekolekcje będą transmitowane na kanałach YouTube:

Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszenia osób planujących osobisty udział w rekolekcjach na adres mailowy: malzenstwa.mieszane@gmail.com  w terminie do 4 maja br.

Jeżeli warunki epidemiologiczne pozwolą, możliwy będzie nocleg w Ośrodku Rekolekcyjno-Konferencyjnym Uroczysko Porszewice położonym ok 15 km od Łodzi. Dojazd we własnym zakresie. 

Na sobotni wieczór planowane jest spotkanie plenerowe (piknik) dla uczestników rekolekcji, a w niedzielę o 12.00 spacer z przewodnikiem po ekumenicznej Łodzi. Odbędą się jeśli pozwolą na to warunki epidemiologiczne.

Wierzymy, że budowanie wzajemnej miłości między małżonkami i członkami rodzin mieszanych wyznaniowo, jest także drogą do budowania miłości między chrześcijanami i Kościołami w Polsce i na świecie oraz wypełnieniem modlitwy naszego Zbawiciela: Aby wszyscy byli jedno (J 17, 21).

Źródło: archidiecezja łódzka / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
69,93 zł
99,90 zł

Słowo rozpala wiarę, z wiary rodzi się nadzieja

Książki abp Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z niezwykłą mocą i wiarą. Autor, jak mało kto przekazuje Słowo, które nie jest przysłonięte efektowną retoryką, ale żywym doświadczeniem...

Skomentuj artykuł

Abp Grzegorz Ryś organizuje pierwsze rekolekcje dla małżeństw mieszanych wyznaniowo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.