Abp Grzegorz Ryś organizuje pierwsze rekolekcje dla małżeństw mieszanych wyznaniowo
Rekolekcje adresowane są do małżeństw i ich rodzin będących Kościołami domowymi, w których modlitwa o jedność chrześcijan nie trwa tylko przez jeden tydzień w roku, ale lata tej modlitwy odmierzają kolejne rocznice ślubu.
Co zatem Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela (Mt 19,6)
Jedna z definicji małżeństwa czy rodziny określa je jako najmniejszy Kościół. W przypadku małżeństw czy szerzej rodzin mieszanych wyznaniowo jest to Kościół szczególny. Szczególny, bo zbudowany jakby z dwóch różnych, na pierwszy rzut oka niepasujących do siebie części.
Obrazowo można to opisać jako budowla stworzona w dwóch różnych stylach czy różnych epokach. Pewno w wielu miejscach Europy widzieliśmy takie kościoły. W niektórych przypadkach dały one wspaniałe efekty architektoniczne i zachwycają nas one swoim pięknem, skłaniając do uznania geniuszu ich twórców. W innych takie łączenie stylów razi, wprowadza niepokój i dysonans. A zapewne w historii zdarzało się i tak, że takie „eksperymenty” budowlane kończyły się katastrofą.
Tak samo może być w przypadku małżeństw mieszanych wyznaniowo. Są takie, które pomimo różnorodności, a może właśnie dzięki niej, są pięknym świadectwem wiary, miłości i wzajemnego szacunku. Ale są i takie, które nie przetrwały trudnej próby bycia razem ludzi o odmiennych tradycjach, czy przekonaniach religijnych lub takie, które na co dzień zmagają się z wyzwaniami wynikającymi z tej różnorodności.
Rekolekcje adresowane są do osób, dla których wierność Bogu, ale także wierność Kościołowi do którego należą, stanowi szczególny imperatyw. Do małżeństw i ich rodzin będących Kościołami domowymi, w których modlitwa o jedność chrześcijan nie trwa tylko przez jeden tydzień w roku, ale lata tej modlitwy odmierzają kolejne rocznice ślubu. Takie związki z wielu powodów zasługują na to na to żeby je dostrzec i docenić, ale także wspomóc modlitwą i opieką duszpasterską.
Organizatorem rekolekcji są Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce oraz Archidiecezja Łódzka Kościoła Rzymskokatolickiego.
Program rekolekcji obejmuje:
- 8 maja godz. 18.00, Rzymskokatolicka Bazylika Archikatedralna św. Stanisława Kostki w Łodzi (ul. Piotrkowska 265):
Msza Św. Rozważanie I (kazanie): bp Jerzy Samiec - zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP; - Rozważanie II: ks. Petr Seyfried - Wspólnota Chemin Neuf w Łodzi;
- 9 maja godz. 16.30 Kościół ewangelicko-augsburski św. Mateusza w Łodzi (ul. Piotrkowska 279/283):
- Rozważanie III (przed nabożeństwem): ks. Michał Makula - proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi;
- Nabożeństwo spowiednio-komunijne. Rozważanie III (kazanie) abp Grzegorz Ryś - metropolita łódzki Kościoła Rzymskokatolickiego w RP.
Rekolekcje będą transmitowane na kanałach YouTube:
- Archidiecezji Łódzkiej
- Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi
Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszenia osób planujących osobisty udział w rekolekcjach na adres mailowy: malzenstwa.mieszane@gmail.com w terminie do 4 maja br.
Jeżeli warunki epidemiologiczne pozwolą, możliwy będzie nocleg w Ośrodku Rekolekcyjno-Konferencyjnym Uroczysko Porszewice położonym ok 15 km od Łodzi. Dojazd we własnym zakresie.
Na sobotni wieczór planowane jest spotkanie plenerowe (piknik) dla uczestników rekolekcji, a w niedzielę o 12.00 spacer z przewodnikiem po ekumenicznej Łodzi. Odbędą się jeśli pozwolą na to warunki epidemiologiczne.
Wierzymy, że budowanie wzajemnej miłości między małżonkami i członkami rodzin mieszanych wyznaniowo, jest także drogą do budowania miłości między chrześcijanami i Kościołami w Polsce i na świecie oraz wypełnieniem modlitwy naszego Zbawiciela: Aby wszyscy byli jedno (J 17, 21).
Źródło: archidiecezja łódzka / jb
Skomentuj artykuł