Abp Guzdek na nabożeństwie ekumenicznym w cerkwi: módlmy się o dar braterskiej miłości

Abp Guzdek na nabożeństwie ekumenicznym w cerkwi: módlmy się o dar braterskiej miłości
(Fot. ArchiBial MEDIA/YouTube.com)
KAI/dm

- Jeśli chrześcijanie będą naśladować służebne przywództwo Chrystusa, jest nadzieja, że podziały w świecie i w Kościele zostaną przezwyciężone - mówił abp Józef Guzdek w cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego podczas Wielkiej Wieczerni w przeddzień drugiego dnia święta Chrztu Pańskiego. Nabożeństwo odbyło się w ramach tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

W wygłoszonej podczas ekumenicznego nabożeństwa homilii metropolita białostocki podkreślał, że Boże Narodzenie jest czasem spotkania się dwóch odmiennych postaw: pokory i pychy.

DEON.PL POLECA

Uosobieniem pokory jest Jezus, Syn Boży, Pan wszechświata, który przyszedł na świat w niesprzyjających okolicznościach, przyjmując ubóstwo i odrzucenie, a także Mędrcy ze Wschodu, którzy „nie rozsiedli się wygodnie w fotelu wiedzy i mądrości, ale z pokorą nieustannie jej poszukiwali. Dzięki pokorze zachowali otwartość na to, co nowe, co jeszcze nieznane”. Uosobieniem pychy był zaś Herod, który „strzegł swej władzy z chorobliwą zazdrością i podejrzliwością”.

Arcybiskup zachęcał zgromadzonych na wspólnej modlitwie do postawienia sobie zasadniczego pytania: - Którego z nich chcielibyśmy naśladować? Za którym z królów chcielibyśmy iść przez życie?”.

I dalej, nawiązując do tekstu odczytanej Ewangelii opisującej spotkanie Jezusa z matką synów Zebedeusza, która prosiła, aby jej synowie dostąpili zaszczytu udziału we władzy Syna Bożego, wskazywał, że istotą władzy nie są zaszczyty lecz służba.

- Nasz świat zwaśniony, podzielony i targany konfliktami zbrojnymi, niestety, czasem także sporami religijnymi, pragnie pokornych przywódców, którzy będą służyć sprawie pokoju i pojednania. Warto więc ponownie odkryć, że wzorem dobrego, odpowiedzialnego przywódcy jest Jezus - Książę Pokoju narodzony w Betlejem, który pragnie, aby „wszyscy stanowili jedno” - mówił.

Hierarcha zaznaczył, że jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do naśladowania Jezusa przez praktykowanie w świecie i w Kościele Jego pokornej postawy. - Chrystus jest Tym, który przychodzi, aby służyć, nie zaś aby Jemu służono. Pamiętajmy o przestrodze zapisanej w Pierwszym Liście św. Piotra, że „Bóg pysznym się sprzeciwia, a pokornym łaskę daje” - przypominał.

- Zarówno w przeszłości, jak i dziś, tak wiele podziałów rodzinach, we wspólnotach narodowych i relacjach pomiędzy narodami, a także w Kościele zostało spowodowanych pragnieniem posiadania władzy, troską o dominację i zdobywanie własnych korzyści - stwierdził.

- Jeśli chrześcijanie będą naśladować służebne przywództwo Chrystusa, jest nadzieja, że podziały w świecie i w Kościele zostaną przezwyciężone. Pamiętajmy jednak, że pragnąc przemiany świata, należy zaczynać od siebie. Jeśli chcemy, aby świat stał się choć odrobinę lepszy, aby zostały zasypane rowy i zburzone mury podziałów - także między chrześcijanami, musimy zacząć od przemiany naszego serca na wzór pokornego serca Jezusa - zaapelował na zakończenie abp Guzdek.

Przedstawiciel Kościoła prawosławnego, witając przybyłych na nabożeństwo przypomniał, że dzisiejsze spotkanie jest wypełnieniem przykazania miłości i jedności z modlitwy arcykapłańskiej Chrystusa. - Jest to wezwanie do braterskiej współpracy, wzajemnego zbliżenia i wyrozumiałości. Przykazanie to stanowi fundament, na którym budujemy relacje z Bogiem i naszymi najbliższymi, jest również wezwaniem do zbliżenia pomiędzy chrześcijańskimi wspólnotami na świecie - wskazywał.

- Podstawą jedności między chrześcijanami jest wyznawanie tego samego Chrystusa. Ufamy, że jej osiągnięcie pozwoli na doświadczenie jedności także w sposób widzialny, eucharystyczny. Dążenie do jedności przepełnia prawosławną modlitwę, przypomina o niej prawosławna teologia, a rzeczywisty jej wymiar kształtują codzienne relacje i wspólne podejmowane przez Kościoły chrześcijańskich inicjatywy. Dziś chcemy modlić się o dar braterskiej miłości, żywą wspólnotowość i wzajemne zrozumienie - mówił.

Pod nieobecność prawosławnych hierarchów z powodu choroby, nabożeństwu Wielkiej Wieczerni przewodniczył ks. mitrat Jerzy Boreczko, proboszcz prawosławnej parafii Świętego Ducha w Białymstoku.

Wraz z duchownymi i wiernymi prawosławnymi do świątyni przybyli towarzyszący metropolicie białostockiemu ks. kan. dr Piotr Augustynowicz, sekretarz i kapelan arcybiskupa, ks. dr Adam Matan, nowo mianowany archidiecezjalny delegat ds. ekumenizmu oraz siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny.

W modlitwie udział wzięli: ks. Tomasz Wigłasz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, najwyżsi przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i miejskich, radni miejscy oraz przedstawiciele dyrektorów białostockich szkół.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Abp Guzdek na nabożeństwie ekumenicznym w cerkwi: módlmy się o dar braterskiej miłości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.