Abp Ryś: widzimy wielki cud. Kościół pali się, ale nic się z nim nie dzieje

Abp Ryś: widzimy wielki cud. Kościół pali się, ale nic się z nim nie dzieje
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
KAI / tk

Arcybiskup Grzegorz Ryś podczas konferencji rozpoczynającej Łódzkie Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan mówił o koncyliarności w zestawieniu z synodalnością. - Widzimy dziś wielki cud: Kościół pali się, to jest straszliwy pożar, ale nic się z nim nie dzieje – mówił abp Ryś.

W tym roku Łódzkie Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpoczęła Konferencja Ekumeniczna poświęcona dwóm tematom: synodalności i mandatum.

O koncyliarności w zestawieniu z synodalnością mówił w pierwszym wykładzie historyk Kościoła arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Odnosząc się do polskiego teologa XIV wieku – Mateusza z Krakowa, wskazał, że cały Kościół reprezentowany przez biskupów jest nieomylny. Dla Mateusza wspólnota to wspólnota biskupów; zgromadzenie wiernych reprezentują biskupi – tłumaczył prelegent.

– Dla Mateusza z Krakowa bardzo ważnym słowem jest „błąd”. Błąd nie jest sprawą teoretyczną, chodzi w nim o kryzys, jaki dotknął Kościół. My widzimy dziś wielki cud: Kościół pali się, to jest straszliwy pożar, to klęska, ale nic się z nim nie dzieje – podkreślił abp Ryś.

Reforma konieczna w Kościele

Zauważył, że wołanie o odkrycie wspólnotowego wymiaru Kościoła jest wołaniem o jego reformę. Kto wie, czy nie ma podobieństwa do dzisiejszego stanu Kościoła, kiedy papież wzywa cały Kościół do synodalności, to czyni naszą refleksję podobną do tamtej, średniowiecznej. Mateusz z Krakowa pisze: tam jest zbawienie, gdzie szukasz wielu rad!

Prelegent zaznaczył, że jeśli ktoś uważa, że centralizacja chroni przed schizmą, to się myli. Centralizacja prowadzi prosto do schizmy. Źródłem zła i nieradzenia sobie ze złem jest brak synodalności.

– Najwyższą władzą w Kościele jest synod – mówił prof. dr hab. Jerzy Sojka w swoim wykładzie, cytując prawo Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Zwrócił uwagę, że są dwa ciała synodalne w Kościele luterańskim – Światowa Federacja Luterańska oraz Synod Kościoła w danym państwie. Nie ma prostego przełożenia Światowej Federacji Luterańskiej na działalność Kościoła lokalnego.

– Na gruncie lokalnym działanie synodu to działanie związane z wyborami do grona kościelnego, wybór biskupa, zatwierdzenie wszelkich rozliczeń finansowych oraz znaczące kompetencje teologiczne. Wśród tych kompetencji jest dbanie o jedność Kościoła oraz o wytyczne odnoszenia się do innych Kościołów, zatwierdzanie podstawowych ksiąg pobożności luterańskiej, śpiewników kościelnych i agend – dodał.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
13,93 zł
19,90 zł

Nowe, poszerzone wydanie bestselleru bpa Grzegorza Rysia.

Miłosierdzie pozostaje wielką tajemnicą Boga i wielkim skandalem w oczach ludzi. Zawiera w sobie to, z czym mamy największe trudności: współczucie, przebaczenie, nawrócenie. Nie stawia warunków, nie zna...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: widzimy wielki cud. Kościół pali się, ale nic się z nim nie dzieje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.