Abp Hoser: Być strażakiem to zaszczyt i honor

Abp Hoser: Być strażakiem to zaszczyt i honor
(fot. polandmfa / flickr.com)
KAI / slo

Być strażakiem to być człowiekiem o Bożym sercu - podkreślił abp Henryk Hoser zwracając się do studentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Inauguracja nowego roku akademickiego uczelni odbyła się w sobotę w katedrze warszawsko-praskiej, gdzie mieszczą się relikwie św. Floriana - patrona strażaków.

Podczas uroczystej Mszy św. abp Hoser podkreślił, że strażacy narażając swoje zdrowie i życie przynoszą najbardziej skuteczną pomoc tym, których dotknęła klęska. "Służycie człowiekowi, służycie jego życiu, jego dobru, ocalacie to co jest zagrożone, co jest do uratowania, ale przede wszystkim tego, kogo ogarnęły jakieś żywioły" - mówił biskup warszawsko-praski.

Spośród wszystkich przedmiotów i sprawności, które będziecie nabywać studiując na tej uczelni najważniejszą rzeczą bez której nie można prawdziwie służyć człowiekowi jest odpowiedzialność - zaznaczył abp Hoser. Zachęcał jednocześnie studentów, aby obok zdobywania wiedzy, umieli także dobrze wykorzystywać wolne chwile.

Nawiązując do doświadczeń francuskich żołnierzy z okresu pierwszej wojny światowej, którzy czekając w okopach na bitwę czytali "Dzieje Duszy" św. Teresa z Lisieux, abp Hoser zachęcał: "Gdy jesteście na dyżurach, w remizach, czy w biurach sięgnijcie podobnie jak oni po jakieś źródło światła i inspiracji, sięgnijcie po różaniec będący drabiną do nieba, a nie tylko po telewizor czy komputer".

DEON.PL POLECA

Biskup warszawsko-praski zwrócił uwagę, że strażak podobnie jak lekarz musi nauczyć się także sztuki pocieszania ludzi dotkniętych tragedią. "Trzeba zdobyć się wówczas na bardzo proste ludzkie odruchy, gesty, spojrzenia słowa, które powinny płynąc z serca" - mówił abp Hoser. Ale, jak zaznaczył, "pocieszyć potrafię jedynie wtedy, kiedy sam żyję wewnętrzną radością, której źródłem jest dla mnie Bóg. Wówczas ja staję się radością dla innych. Jestem dla nich optymizmem. Jestem nadzieją. Jestem tym, który nawet w sytuacji nieszczęścia widzi wybawieni" - tłumaczył arcybiskup.

Szkoła Główna Służby Pożarniczej jest jedyną w kraju i jedną z nielicznych na świecie wyższą państwową uczelnią kształcącą pożarniczą kadrę oficerską oraz specjalistów w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i cywilnego.

Nauka prowadzona jest w systemie dwustopniowym. Studia stacjonarne i niestacjonarne (I oraz II stopnia) prowadzone są według jednakowych programów.

Osoby z wyższym wykształceniem, pragnące doskonalić wiedzę zawodową mogą podjąć studia podyplomowe i kursy specjalistyczne. W tym roku na jedno miejsce ubiegało się ośmiu kandydatów. Po rekrutacji studia podjęło 80 młodych osób, w tym trzy kobiety.

W systemie dziennym w Szkole Głównej Służby Pożarniczej studiują studenci mundurowi oraz studenci cywilni. Podchorążowie przez cały okres nauki są skoszarowani na terenie uczelni. W ramach praktyk zawodowych pełnią oni służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, która zabezpiecza operacyjnie teren warszawskiego Żoliborza.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Hoser: Być strażakiem to zaszczyt i honor
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.