Abp Hoser do bp Kamińskiego na ingresie: proszę, unikaj moich błędów

(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / KAI / mp

Nowemu ordynariuszowi życzę posługi radosnej i ufnej w Bożą moc i ludzkie wsparcie - powiedział w sobotę biskup senior diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser do swojego następcy, bp Romualda Kamińskiego, podczas jego ingresu do katedry warszawsko-praskiej.

Papież Franciszek 8 grudnia przyjął rezygnację dotychczasowego biskupa warszawsko-praskiego abp. Henryka Hosera, który skończył 75 lat i przeszedł na emeryturę. Tym samym bp Romuald Kamiński został biskupem warszawsko-praskim i przejął kanonicznie diecezję.
Ingres nowego ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej bp Romualda Kamińskiego rozpoczął się w sobotę w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie.
Uroczystość rozpoczęła się od obrzędu wprowadzenia nowego biskupa do katedry, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio w towarzystwie abp Hosera. Przedstawiciel Watykanu odczytał bullę nominacyjną, po czym wręczył ją nowemu ordynariuszowi.
Następnie abp Hoser skierował do zgromadzonych słowa powitania. "Za chwilę, na początku liturgii mszalnej, przekażę memu następcy historyczny pastorał, znak urzędu i pasterskiej posługi, symbol władzy służebnej i pokornej. Symbol czujności pasterskiej i troski o dobro duchowe osób powierzonych opiece biskupa" - wyjaśnił.
Dodał, że przez ostatnią dekadę niósł - "nie bez obaw i rozterek - ciężar odpowiedzialności za powierzony mu Kościół partykularny". "Jeżeli udało się wiele zadań wykonać i szereg celów osiągnąć, to dzięki modlitwie, współpracy, lojalności i duchowi posłuszeństwa ofiarnych osób, wspólnot i zespołów, w tym współpracowników kurialnych" - zaznaczył biskup senior. Podkreślił, że przed nowym ordynariuszem stoi jeszcze wiele niezrealizowanych zadań i potrzeb.
Na zakończenie życzył swojemu następcy "posługi radosnej i ufnej w Bożą moc i ludzkie wsparcie" i poprosił o unikanie jego "błędów i słabości". Przypomniał, że bp Kamiński, który przybył do Warszawy z Ełku, przyjechał tu "jak do siebie", ponieważ przed laty pełnił tu funkcję kanclerza kurii biskupiej.
Abp Pennacchio podziękował dotychczasowemu ordynariuszowi za wszystko, "co uczynił dla tego Kościoła" i poprosił go, aby swoim doświadczeniem wspierał następcę. Bp Kamińskiemu zaś życzył, "aby z gorliwością wypełniał swoje nowe zadanie".

W homilii bp Kamiński podkreślił, że w swojej misji w sposób szczególny na wsparcie ze strony wszystkich stanów Kościoła, które tworzą diecezję warszawsko-praską - począwszy od kapłanów, poprzez osoby życia konsekrowanego aż po ludzi świeckich. - Chciałbym, aby ta intencja - "Służba dla Zbawienia" towarzyszyła mi i wam na zawsze - podkreślił nowy ordynariusz.

Wyraził wdzięczność swoim poprzednikom za ich trud i wkład w budowanie wspólnoty diecezjalnej dodjąc, że wszyscy jego poprzednocy razem wnieśli swoje wiano w tworzenie doczesnych struktur, ale jeszcze bardziej w budowanie żywego Kościoła.

DEON.PL POLECA

Zwrócił uwagę, że życie całej wspólnoty diecezjalnej jest niezwykle mocno złączone z trudnymi dziejami Ojczyzny. Wspomniał o krwawych działań rosyjskiego zaborcy podczas tzw. Rzezi Pragi w listopadzie 1794 roku, o bitwie pod Olszynką Grochowską 25 listopada 1861 roku, oraz o Bitwie Warszawskiej 1920 roku - zwanej również "Cudem nad Wisłą", która rozegrała się na polach Ossowa i Radzymina.

Nawiązując do wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Radzyminie przypomniał, że papież nałożył na diecezję warszawsko-praską obowiązek szczególnej pamięć o roku 1920 i jego wydarzeniach. Wyrazem wdzięczności Bogu za odniesione zwycięstwa są dwie świątynie wotywne pod wezwaniem ‘Matki Bożej Zwycięskiej’ na stołecznym Kamionku oraz w Rembertowie - powiedział duchowny.

Zwracając uwagę na maryjny rys diecezji warszawsko-praskiej wspomniał o licznych sanktuariach poświęconych Matce Bożej oraz o trwającej obecnie peregrynacji Wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej. - Bliskość Maryi pozwala nam na ufne przeżywanie naszej drogi do Nieba. Jej miłość i troska o lud pielgrzymi została wyrażona w jakże jasnym i zwięzłym pouczeniu z Kany Galilejskiej: "Zróbcie wszystko cokolwiek Syn mój wam powie" - powiedział bp Kamiński.

Przyznał, że dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość świata a wraz z tym i kondycja człowieka wymagają nieustannego odczytywania znaków czasu w świetle Jezusowego Orędzia.

Podkreślił, że "świętość Wspólnoty kapłańskiej stanowi dla biskupa dar niewyobrażalnie wielki, a przekłada się na owocne pasterzowanie, to zaś ma swój finał w doprowadzeniu ludzi do zbawienia".

- "Na samym początku mojej drogi kapłańskiej nasz seminaryjny ojciec duchowny Ks. prał. Czesław Miętek, kiedy rozpoczynałem pracę w Sekretariacie Prymasa Polski przypomniał mi: Szanuj kapłanów, staraj się im pomagać i nigdy nie bądź przeszkodą, kiedy mają potrzebę spotkania ze swoim biskupem - wspominał bp Kamiński zapewniając, że słowa te wciąż są dla niego światłem na drodze pasterskiego posługiwania.

Za papieżem Franciszkiem podkreślił, że osoby życia konsekrowanego są wielkim darem dla Ludu Bożego w drodze.

-Pragnieniem całej wspólnoty diecezjalnej winno być zadbanie o powołania i upraszanie łaski świętości ich posługiwania. To bowiem leży w interesie każdego z nas oczekujących od osób życia konsekrowanego służby i dbałości - poprzez modlitwę - o nasze zbawienie - powiedział biskup warszawsko-praski.

Podkreślił, że prawdziwym skarbem Kościoła są małżeństwa i rodziny. Zachęcał całą wspólnotę diecezjalną do życia w świetle Kazania na Górze.

"Do nas należy, aby swoje wnętrze niejako utkać z tych elementów, jakby ułożyć przepiękną mozaikę, gdzie zamiast drogocennych kamieni będzie ubóstwo, cichość, umiejętność zasmucenia się kiedy zajdzie tego potrzeba, postawa człowieka sprawiedliwego, miłosierdzie, czystość serca, umiejętność budowania dobrych relacji, czynienie pokoju i wiele innych miłych Bogu postaw - powiedział bp warszawsko-praski.

Podkreślając rolę mediów diecezjalnych: Radia Warszawa, Tygodnika ‘Idziemy oraz Telewizji Internetowej Salve TV w służbie ewangelizacji, zachęcał wspólnotę diecezjalną do mądrego korzystania z ich potencjału i promowania ich działalności.

Na zakończenie polecił całą diecezję opiece Najświętszej Maryi Panny.

* * *

Bp Romuald Kamiński jest czwartym z koli ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej powstałej po podziale administracyjnym Kościoła w Polsce w 1992 roku.

Urodził się 7 lutego 1955 w Janówce. Ukończył Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 1981 roku z rąk bp. Jerzego Modzelewskiego. Jest magistrem teologii w zakresie patrologii.

W latach 1981-1983 pracował w Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku, skąd powołano go do posługi Administratora Domu Arcybiskupów Warszawskich i referenta w Sekretariacie Prymasa Polski. Te funkcje, wraz z posługą kapelana Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa pełnił do 1992 roku.

W 1992 roku, po utworzeniu Diecezji Warszawsko-Praskiej został kanclerzem Kurii biskupiej nowopowstałej diecezji. Wchodził w skład kolegium konsultorów i rady kapłańskiej. W 1998 roku został podniesiony do godności Kapelana Jego Świątobliwości.

8 czerwca 2005 roku papież Benedykt XVI mianował ks. Romualda Kamińskiego biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Konsekrację biskupią przyjął z rąk arcybiskupa Józefa Kowalczyka, biskupa Jerzego Mazura oraz biskupa Kazimierza Romaniuka 23 czerwca 2005 roku w Katedrze Ełckiej. Jako motto posługi biskupiej wybrał słowa Sub Tuum praesidium (Pod Twoją obronę).

14 września 2017roku bp Kamiński został mianowany przez papieża Franciszka biskupem koadiutorem diecezji warszawsko-praskiej. Oficjalne przejęcie urzędu biskupa diecezji warszawsko-praskiego odbyło się 8 grudnia 2017 roku w siedzibie kurii.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski bp Romuald Kamiński przewodniczy Zespołowi ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy. Był delegatem ds. Dialogu Katolików i Muzułmanów.

Obecnie jest również członkiem Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Rady ds. Rodziny, Rady ds. Dialogu Religijnego i Zespołu ds. Kontaktów z Przedstawicielami Kościoła Greckokatolickiego na Ukrainie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Hoser do bp Kamińskiego na ingresie: proszę, unikaj moich błędów
Komentarze (3)
P
Piotr
20 stycznia 2018, 22:26
Warto wesprzeć naszych biskupów, by opracowywana właśnie polska interpretacja adhortacji Amoris Laetitia była zgodna z katolickim nauczaniem o małżeństwie, rodzinie i sakramencie Eucharystii, szczególnie, że w niektórych krajach wprowadzono w życie rewolucyjne rozwiązania, niezgodne z wielowiekową praktyką i nauką Kościoła. Wesprzyj inicjatywę Polonia Semper Fidelis i podpisz petycję skierowaną do polskich biskupów na ręce przewodniczącego KEP arcybiskupa Stanisława Gądeckiego: http://poloniasemperfidelis.pl/?ka=004601 Więcej o akcji na stronie: http://www.pch24.pl/to-obowiazek-swiadomego-katolika--profesor-bartyzel-o-wsparciu-akcji-polonia-semper-fidelis,57703,i.html
P
Piotr
20 stycznia 2018, 22:26
Przyłączam się do życzeń. Modlitwą otaczam cały nasz episkopat.
ZZ
z z
20 stycznia 2018, 14:30
Życzę nowemu ordynariuszowi, aby nie popełnił jednego błędu - nie ułaskawiał renegata z Jasienicy