Abp Hoser zaprasza wspólnotę Rodzina Miriam
Nowa wspólnota zakonna Rodzina Miriam szuka miejsca na złożenie swojego domu w Polsce. Jej przedstawiciele przybyli do stolicy na zaproszenie abp Henryka Hosera, który wyraził nadzieję, że mali bracia i małe siostry na stałe zagoszczą w diecezji warszawsko-praskiej.
Rodzina Miriam jest wspólnotą zakonna braci i sióstr powstałą w nurcie posoborowej odnowy życia konsekrowanego. Założyła ją w kanadyjskim mieście Baie-Comeau w 1978 r. s. Joann Bizier. Jak podkreśliła obecna Przełożona Generalna s. Marie: Istotą naszego charyzmatu jest ukazanie ludziom, że Kościół jest jedną wielką rodziną Boga Ojca, Który troszczy się o swoje dzieci. Poprzez naszą modlitwę i wspólne życie chcemy odnowić w ludziach świadomość ich konsekracji chrzcielnej, oraz uczyć ich brania większej odpowiedzialności za Kościół i swoje w nim miejsce, dlatego - dodała przełożona - wszystko, co robimy, ma wymiar ewangelizacyjny. My po prostu żyjemy z ewangelizacji czy to prowadzonej na terenie naszych domów, czy tzw. ewangelizacji zewnętrznych.
Wspólnota Rodziny Miriam ma charakter kontemplacyjno-czynny. Jej członkowie na modlitwę poświęcają co najmniej cztery godziny dziennie. Ponadto prowadzona jest wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu w systemie rotacyjnym. - Wszystkie nasze domy wpisane są w jeden grafik, tak że 24 godziny na dobę w którymś z nich mali bracia i małe siostry trwają przed Panem. A biorąc pod uwagę, że nasze placówki rozłożone są na różnych kontynentach, modlitwą ogarniamy całą ziemię - powiedział brat René z Belgii.
Drugim ważnym wymiarem wspólnoty Rodziny Miriam jest życia braterskie. - Nie tylko my żyjemy w tym Duchu, ale także zachęcamy tych, którzy nas odwiedzają, np. w czasie rekolekcji aby przeżywając swoją codzienność uczyli się być razem. A zatem tworząc wspólnotę braci i sióstr razem pracujemy, razem się modlimy, razem przeżywamy trudne chwile - wyznaje s. Marie.
Za patronów wspólnota obrała sobie pięciu świętych: Franciszka z Asyżu, Maksymiliana Kobego, Ludwika Maria Grigniona de Montfort, Faustynę oraz Teresę z Lisieux.
Wspólnota Zakonna Rodzina Miriam liczy obecnie 90 członków habitowych i 2 tys. członków tzw. zewnętrznych. Mali bracia i małe siostry żyją w 13 domach. Większość znajduje się na terenie Kanady. Dwa są na Haitii, oraz jeden w Urugwaju i jeden w Belgii. Do Rosji do Astrachania Rodzinę Miriam zaprosił tragicznie zmarły ks. Krzysztof Niemyjski.
Skomentuj artykuł