Abp Jędraszewski: gest nałożenia paliusza to dla mnie bardzo przejmujący i ważny znak

(fot. Adam Bujak / archidiecezja krakowska)
KAI / RV / ml

Gest nałożenia paliusza jest to dla mnie taki bardzo przejmujący i ważny znak jedności z papieżem - Piotrem naszych czasów. Stanowi dla mnie także przypomnienie jak trzeba z wielką pokorą i odwagą, ale też ciągle na nowo starać się o to, aby Kościół żył i tworzył jedność - powiedział KAI abp Marek Jędraszewski.

W niedzielę 22 października odbędzie się w katedrze na Wawelu Msza św. z uroczystym nałożeniem paliusza metropolicie krakowskiemu.
- Z rąk papieża Franciszka otrzymam paliusz już po raz drugi. Wcześniej otrzymałem go jako metropolita łódzki, ale paradoks polega na tym, że za pierwszym razem było to według dawnego rytu, czyli to ojciec święty mi go nakładał, a teraz nałoży go w jego imieniu nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio - powiedział abp Marek Jędraszewski.
- Ten gest nałożenia paliusza jest to dla mnie taki bardzo przejmujący i ważny znak jedności z papieżem - Piotrem naszych czasów - wyznał metropolita krakowski.
Zdaniem arcybiskupa, paliusz z jednej strony jest symbolem jedności z papieżem, a z drugiej jednak strony "mówi o pewnym brzemieniu jaki powinien odczuwać metropolita".
- Jest to ciężar owiec, które ma dźwigać na swoich ramionach po to, aby je przyprowadzić do swojej owczarni, w której będą czuły się dobrze. To ciężar odpowiedzialności za nie - podkreślił hierarcha.
- Ten gest nałożenia paliusza stanowi dla mnie także przypomnienie jak trzeba z wielką pokorą i odwagą, ale też ciągle na nowo starać się o to, aby Kościół żył i tworzył jedność - powiedział arcybiskup.
- Żył w taki sposób, aby tworząc jedność, stanowił jedną miłość, a przede wszystkim żeby idąc za Chrystusem mógł osiągnąć zbawienie - podkreślił metropolita krakowski.
Paliusz
Paliusz jest znakiem czci i jurysdykcji liturgicznej. Noszą go papież i arcybiskupi metropolici w swoich Kościołach i w swoich prowincjach.

Paliusz jest długim okrągłym pasem z białej wełny z wetkniętymi w niego sześcioma krzyżami i dwoma końcami opadającymi na plecy i piersi. Wełna do utkania tych przedmiotów pochodzi z dwóch baranków, które papieże przyjmują w liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki - 21 stycznia w kaplicy Urbana VIII w Watykanie.

Zmiana Franciszka

DEON.PL POLECA

Papież zdecydował się na modyfikację obrzędu nałożenia paliuszy nowym arcybiskupom metropolitom. Paliusz to wełniana wstęga symbolizująca szczególny związek Ojca Świętego z metropolitami. Odtąd Papież nie będzie nakładał paliusza. Przekaże go jedynie w formie prostej, a obrzęd nałożenia odbędzie się w diecezji pod przewodnictwem nuncjusza.

Nadal wymagany jest jednak udział nowych metropolitów w koncelebrze Mszy papieskiej 29 czerwca w Watykanie, kiedy to Papież dokonuje poświęcenia paliuszy. O znaczeniu wprowadzonych przez Franciszka zmian mówi mistrz papieskich ceremonii liturgicznych ks. Guido Marini.

"Znaczenie tej modyfikacji polega na silniejszym zaakcentowaniu relacji nowo mianowanych arcybiskupów metropolitów z ich Kościołem lokalnym - powiedział Radiu Watykańskiemu papieski ceremoniarz. - Ma to umożliwić również większej liczbie wiernych oraz biskupów z diecezji sufragalnych udział w tym tak ważnym obrzędzie nałożenia paliusza. Dzięki temu zachowuje się pełne znaczenie liturgii z 29 czerwca, która podkreśla relację komunii, w tym komunii hierarchicznej między Ojcem Świętym i nowymi arcybiskupami. Zarazem jednak zyskuje się nowe znaczenie w postaci związku z Kościołami lokalnymi".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Jędraszewski: gest nałożenia paliusza to dla mnie bardzo przejmujący i ważny znak
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.