Abp Jędraszewski: gest nałożenia paliusza to dla mnie bardzo przejmujący i ważny znak
Gest nałożenia paliusza jest to dla mnie taki bardzo przejmujący i ważny znak jedności z papieżem - Piotrem naszych czasów. Stanowi dla mnie także przypomnienie jak trzeba z wielką pokorą i odwagą, ale też ciągle na nowo starać się o to, aby Kościół żył i tworzył jedność - powiedział KAI abp Marek Jędraszewski.
Paliusz jest długim okrągłym pasem z białej wełny z wetkniętymi w niego sześcioma krzyżami i dwoma końcami opadającymi na plecy i piersi. Wełna do utkania tych przedmiotów pochodzi z dwóch baranków, które papieże przyjmują w liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki - 21 stycznia w kaplicy Urbana VIII w Watykanie.
Zmiana Franciszka
Papież zdecydował się na modyfikację obrzędu nałożenia paliuszy nowym arcybiskupom metropolitom. Paliusz to wełniana wstęga symbolizująca szczególny związek Ojca Świętego z metropolitami. Odtąd Papież nie będzie nakładał paliusza. Przekaże go jedynie w formie prostej, a obrzęd nałożenia odbędzie się w diecezji pod przewodnictwem nuncjusza.
Nadal wymagany jest jednak udział nowych metropolitów w koncelebrze Mszy papieskiej 29 czerwca w Watykanie, kiedy to Papież dokonuje poświęcenia paliuszy. O znaczeniu wprowadzonych przez Franciszka zmian mówi mistrz papieskich ceremonii liturgicznych ks. Guido Marini.
"Znaczenie tej modyfikacji polega na silniejszym zaakcentowaniu relacji nowo mianowanych arcybiskupów metropolitów z ich Kościołem lokalnym - powiedział Radiu Watykańskiemu papieski ceremoniarz. - Ma to umożliwić również większej liczbie wiernych oraz biskupów z diecezji sufragalnych udział w tym tak ważnym obrzędzie nałożenia paliusza. Dzięki temu zachowuje się pełne znaczenie liturgii z 29 czerwca, która podkreśla relację komunii, w tym komunii hierarchicznej między Ojcem Świętym i nowymi arcybiskupami. Zarazem jednak zyskuje się nowe znaczenie w postaci związku z Kościołami lokalnymi".
Skomentuj artykuł