Abp Ryś mówi co czuł, kiedy dostawał paliusz od papieża Franciszka [WIDEO]

Abp Ryś mówi co czuł, kiedy dostawał paliusz od papieża Franciszka [WIDEO]
(fot. EPA / facebook)
KAI / twitter / pch

W czasie dzisiejszej liturgii papież Franciszek poświęcił paliusze, które mianowani w okresie minionego roku arcybiskupi-metropolici otrzymają podczas oddzielnych uroczystości w swoich stolicach biskupich. Otrzymał go także abp Ryś z rąk papieża Franciszka.

Zobacz ten moment:

Abp Grzegorz Ryś powiedział, że przyjęcie paliusza "to moment otwarcia się na miłość ze strony Piotra". Jak przypomniał św. Piotr szuka ludzi, którzy chcą razem z nim nieść odpowiedzialność za Kościół, co wyraża się przez przyjęcie jego płaszcza, bo tym jest właśnie paliusz.

Zobacz film, na którym abp Ryś mówi, co papież mu powiedział wczoraj przed kreacją kardynalską kard. Krajewskiego:

Metropolita łódzki dodał, że niezwykle ważne jest dla niego doświadczenie Piotra, który żyje, a więc papieża. Przypomniał, że gdy św. Franciszek przybył do Watykanu to najpierw poszedł do papieża, dopiero potem na grób Księcia Apostołów. "Miał to wyczucie, że Piotr jest żyjący w Kościele, dzisiaj jest żyjący w osobie papieża Franciszka" - powiedział abp Ryś.

Hierarcha przypomniał, że otrzymany z ręki Ojca Świętego paliusz jest później nakładany przez nuncjusza apostolskiego w stolicy diecezji danego metropolity, wśród ludzi, którym biskup posługuje, "po to, by ci ludzie zobaczyli, że mają biskupa, który jest w szczególnej jedności z papieżem, nie prowadzi tego Kościoła po swojemu, na swój własny sposób, tylko w jedności z Piotrem" - powiedział arcybiskup.

Today the Archbishop of the Archdiocese of Łódź in Poland, Archbishop Grzegorz Ryś received the pallium from the Holy...

Opublikowany przez Archbishop Konrad Krajewski Appreciation Page Piątek, 29 czerwca 2018

"Metropolita to apostoł, który jest posłany razem z Piotrem. Przeżywa doświadczenie bycia we dwóch, które jest po to - tak zawsze twierdzono w Kościele - żeby być znakiem miłości, a do miłości potrzeba dwóch. Miłość ma dwa przykazania: Boga i bliźniego. Zawsze głęboko czytano w Kościele to posłanie apostołów dwójkami. Metropolita więc jest w szczególny sposób posłany do Kościoła wraz z Piotrem" - zauważył abp Ryś.

Metropolita łódzki podkreślił, że przez ostatnie dziesiątki lat Kościół miał wybitnych papieży: Jana XXII, Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II, Benedykta XVI. "Każdy z tych papieży był inny, teraz jest Franciszek, ale każdy z nich jest bardzo świadomy jak Duch prowadzi Kościół" - powiedział abp Ryś. Dodał, że ogromną radością jest "być uczniem Jezusa w towarzystwie Piotra".

Przyznał, że ma przekonanie, iż posługa, którą mu powierzono, na ten moment go przerasta. "Skoro jednak taka jest wola Pana Jezusa, to będę chciał wziąć ją na siebie w tym wymiarze, w jakim mi to jest zadane: być znakiem jedności z Piotrem w Kościele łódzkim i łowickim, bo z tylu diecezji składa się metropolia łódzka" - zakończył abp Ryś.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Ryś mówi co czuł, kiedy dostawał paliusz od papieża Franciszka [WIDEO]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.