Duszpasterstwo młodych tematem IV Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji

Duszpasterstwo młodych tematem IV Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji
(fot. fra3pl / youtube.com)
KAI / pk

W dniach 23-26 listopada 2017 r. na Jasnej Górze odbędzie się IV Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. Będzie poświęcony tematyce pracy duszpasterskiej wśród ludzi młodych a szczególnie przygotowaniu do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

- Kongres to wielka szansa na to, by obudzić myślenie i troskę o ludzi młodych w okresie ich przygotowań do sakramentu bierzmowania. Musimy uderzyć się w piersi i powiedzieć, że w ostatnich latach trochę brakowało pomysłu na to, jak pracować z młodymi w procesie przygotowania do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej - mówi ks. Michał Olszewski SCJ. - Okazuje się jednak, że wiele środowisk wypracowało różnorodne formy dające możliwość nie tylko przekazania niezbędnej wiedzy, ale również spotkania młodych z Bogiem żywym - dodaje rzecznik prasowy Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji, który współorganizuje wydarzenie.

Kongres będzie przebiegał pod hasłem: "Bierzmowanie - matura czy inicjacja chrześcijańska? Bierzmowanie - między mistagogią a misją". Jak podkreśla abp Grzegorz Ryś, bierzmowanie jest sakramentem inicjacji chrześcijańskiej, zatem jego przyjęcie jest punktem wyjścia a nie dojścia. - Niczego nie zamyka, raczej wszystko otwiera w życiu wiary - mówi przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP.

Wśród mówców wydarzenia znajdą się m.in. abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, abp Grzegorz Ryś, nowy metropolita łódzki i przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP, bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego przy KEP, o. Augustyn Pelanowski, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Zakonu Paulinów w Krakowie, Szymon Grzelak z warszawskiego ośrodka Fundacji Homo Homini im. Karola de Foucauld zajmującej się wsparciem rodziny, wychowaniem młodzieży oraz pomocą dla pedagogów i nauczycieli, ks. Krzysztof Guzowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Obok wykładów ważne miejsce w pastoralnej części Kongresu zajmą warsztaty - prezentacja wielu nowych (ale już sprawdzonych) metod pracy z kandydatami do bierzmowania - stosowanych z sukcesem tak w Polsce, jak i za granicą. - W zasadzie Kongres ten moglibyśmy z powodzeniem nazwać Kongresem nadziei - komentuje ks. Olszewski.

- Wierzę, że Kongres będzie stanowił też świetną okazję do spotkania ludzi współtworzących środowiska nowej ewangelizacji ze wszystkimi osobami zaangażowanymi w katechizację: księżmi, katechetami świeckimi, osobami życia konsekrowanego, animatorami małych parafialnych grup formacyjnych - mówi abp Grzegorz Ryś.

Tradycyjnie, jak w czasie poprzednich kongresów, tak i tym razem będzie to czas wspólnych rekolekcji dla ewangelizatorów, którym towarzyszyć będzie ewangelizacyjne wyjście - tym razem do młodych Częstochowskiego Kościoła.

Organizatorami IV Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji są Zespół ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP oraz Archidiecezja Częstochowska i Ojcowie Paulini.

Poprzedni Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji odbył się dwa lata temu w Skrzatuszu i dotyczył ewangelizacji środowisk wiejskich.

Szczegóły i zapisy na stronie internetowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Duszpasterstwo młodych tematem IV Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.